O nas
Kontakt

Francja wzywa obywateli do opuszczenia Libanu, ponieważ wisi w powietrzu strach przed wojną

Laura Kowalczyk

Smoke rises after a strike in an area in Lebanon next to the Israeli-Lebanese border at the Galilee region, as seen from the Israeli-annexed Golan Heights, Sunday, 2024.

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło się w niedzielę do swoich obywateli o pilne zorganizowanie podróży ze względu na „bardzo niestabilną” sytuację bezpieczeństwa w regionie, przypominając, że loty komercyjne do Francji „są nadal dostępne”.

Francja dołączyła do listy państw wzywających swoich obywateli mieszkających w Libanie do opuszczenia kraju w obliczu rosnących obaw o wybuch konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło się do swoich obywateli z prośbą o pilne zorganizowanie podróży ze względu na „bardzo niestabilną” sytuację bezpieczeństwa.

Paryż podąża śladami USA i Wielkiej Brytanii, których ministerstwa spraw zagranicznych zaapelowały w sobotę do swoich obywateli o opuszczenie kraju.

Wielka Brytania wezwała swoich obywateli w Libanie do „natychmiastowego opuszczenia kraju” dostępnymi lotami i ostrzegła, że ​​„sytuacja może się gwałtownie pogorszyć”.

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy zamieścił na portalu X informację, że Wielka Brytania wycofała rodziny urzędników pracujących w ambasadzie brytyjskiej w Bejrucie.

Szwecja również zaleciła swoim obywatelom ewakuację po ogłoszeniu zamknięcia ambasady w Bejrucie.

Kilka linii lotniczych wstrzymało loty do i z Libanu, w tym Air France i niemieckie linie lotnicze Lufthansa.

Obawy o eskalację napięć regionalnych wzrosły po zabójstwie głównego dowódcy Hezbollahu Fouada Shukura w Bejrucie we wtorek wieczorem. Przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah zapowiedział zdecydowaną odpowiedź.

W wyniku ataku na zatłoczoną dzielnicę Haret Hreik w Bejrucie rannych zostało 74 cywilów.

Talal Hatoum, lokalny urzędnik szyickiego ruchu Amal, głównego sojusznika politycznego Hezbollahu w Libanie, powiedział, że wtorkowy atak oznacza zmianę zasad zaangażowania w konflikcie ze względu na liczbę ofiar cywilnych.

Ostatni raz Izrael zaatakował Bejrut w styczniu, kiedy w ataku lotniczym zginął wysoko postawiony urzędnik Hamasu, Saleh Arouri. Był to pierwszy atak Izraela na Bejrut od 34-dniowej wojny między Izraelem a Hezbollahem latem 2006 r.

Wielu z nich nie spodziewało się ataku Izraela na Bejrut, co wzbudziło obawy, że może to wywołać atak Hezbollahu na duży ośrodek miejski w Izraelu.