O nas
Kontakt

Francja zakończy obecność wojskową w Nigrze, zapowiedział prezydent Macron

Laura Kowalczyk

Francja zakończy obecność wojskową w Nigrze, zapowiedział prezydent Macron

W ostatnich tygodniach nasiliło się napięcie między Francją a Nigrem, byłą kolonią francuską, a francuscy dyplomaci żyją z racji wojskowych, ukrywając się w ambasadzie.

Prezydent Emmanuel Macron ogłosił w niedzielę, że Francja zakończy swoją obecność wojskową w Nigrze i wycofa swojego ambasadora z kraju. Nastąpiło to po obaleniu demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma w lipcowym zamachu stanu.

Oświadczenie to stanowi znaczący, jeśli można było przewidzieć, cios w politykę Francji w Afryce po wycofaniu wojsk francuskich z sąsiednich Mali i Burkina Faso w ostatnich latach po zamachach stanu w tym kraju. Na prośbę afrykańskich przywódców Francja stacjonowała w regionie tysiące żołnierzy, aby walczyć z grupami dżihadystów.

Od lipcowego zamachu stanu Francja utrzymuje w Nigrze około 1500 żołnierzy i wielokrotnie odmawiała wydanemu przez nową juntę rozkazowi opuszczenia kraju, twierdząc, że Francja nie uznaje przywódców zamachu stanu za legalnych.

Sam Mednick/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zwolennicy junty rządzącej Nigrem trzymają rosyjską flagę na początku protestu wezwanego do walki o wolność kraju i odparcia zagranicznej ingerencji w Niamey

W wywiadzie dla telewizji ogólnokrajowej Macron powiedział, że rozmawiał z usuniętym prezydentem Mohamedem Bazoumem i powiedział mu, że: „Francja podjęła decyzję o sprowadzeniu swojego ambasadora i w nadchodzących godzinach nasz ambasador i kilku dyplomatów powróci do Francji.

„I zakończymy naszą współpracę wojskową z władzami Nigru”. Dodał, że wojska będą wycofywane stopniowo, prawdopodobnie do końca roku.

Zauważył, że obecność wojskowa Francji w Nigrze była odpowiedzią na prośbę ówczesnego rządu Nigru.

Od czasu zamachu stanu współpraca wojskowa między obydwoma krajami została zawieszona. Przywódcy junty twierdzili, że rząd Bazouma nie robił wystarczająco dużo, aby chronić kraj przed powstaniem.

W sierpniu junta dała ambasadorowi Francji Sylvainowi Itte 48 godzin na opuszczenie kraju. Po upływie terminu, w którym Francja go nie odwołała, przywódcy zamachu stanu unieważnili jego immunitet dyplomatyczny.

Junta jest obecnie objęta sankcjami ze strony mocarstw Afryki Zachodniej i regionalnej.

W piątek w Nowym Jorku rząd wojskowy, który przejął władzę w Nigrze, oskarżył Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa o „utrudnianie” narodowi Afryki Zachodniej pełnego udziału w dorocznym spotkaniu światowych przywódców ONZ w celu uspokojenia Francji i jej sojuszników.