Zespół ekspertów powołany przez prezydenta Francji przestrzegł przed korzystaniem przez dzieci z ekranów i mediów społecznościowych.
Według panelu ekspertów powołanego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny mieć żadnego czasu przed ekranem, a do szóstego roku życia powinien on być „zdecydowanie ograniczony”.
We wtorek panel stwierdził również, że dzieciom poniżej 11 roku życia nie należy pozwalać na posiadanie telefonu komórkowego, a osobom poniżej 13 roku życia nie wolno posiadać telefonu z dostępem do Internetu.
Tymczasem korzystanie z mediów społecznościowych powinno być zabronione osobom poniżej 15 roku życia, a osoby powyżej tego wieku powinny mieć dostęp wyłącznie do platform etycznych, takich jak Bluesky.
Eksperci stwierdzili, że media społecznościowe mogą być „czynnikiem ryzyka” depresji i stanów lękowych, i odkryli, że dzieci są w „alarmującym” poziomie narażenia na treści pornograficzne i zawierające przemoc.
W raporcie wskazano również, że istnieje „bardzo wyraźny konsensus co do negatywnych skutków – zarówno pośrednich, jak i bezpośrednich – ekranów”.
Dodał, że czas spędzony przed ekranami ma „konsekwencje dla zdrowia, rozwoju, przyszłości dzieci, a także przyszłości naszego społeczeństwa i cywilizacji”.
W raporcie skrytykowano także „drapieżne praktyki” firm technologicznych, takie jak „nieskończone przewijanie lub automatyczne uruchamianie wideo”.
Francuski raport wykracza poza zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która obecnie stwierdza, że nie zaleca się czasu przed ekranem do drugiego roku życia, a w przypadku dzieci w wieku dwóch lat i starszych nie powinien on przekraczać jednej godziny.
W zeszłym tygodniu prezydent Francji powiedział na Sorbonie, że opowiada się za wprowadzeniem minimalnego wieku korzystania z Internetu wynoszącego 15 lat.
Decyzja ta pojawiła się po tym, jak członkowie Partii Renesansu Macrona złożyli w zeszłym roku projekt ustawy, który zapewniłby więcej szkoleń dotyczących czasu przed ekranem dla osób pracujących z dziećmi oraz więcej przepisów dotyczących korzystania z ekranów w przedszkolach i szkołach podstawowych.
Obecnie nie ma harmonogramu wprowadzenia nowego prawodawstwa i nie jest jasne, czy zalecenia ekspertów zostaną zastosowane.