O nas
Kontakt

Francuska agencja leków ostrzega, aby nie stosować leków obkurczających nos na przeziębienie w przypadku ryzyka udaru

Laura Kowalczyk

Francuska agencja leków ostrzega, aby nie stosować leków obkurczających nos na przeziębienie w przypadku ryzyka udaru

Francuska agencja leków przestrzegła ludzi, aby nie przyjmowali doustnych leków obkurczających błonę śluzową nosa zawierających pseudoefedrynę ze względu na potencjalne ryzyko udaru.

Francuska agencja leków przestrzegła ludzi, aby nie przyjmowali powszechnie stosowanych leków obkurczających błonę śluzową nosa zawierających pseudoefedrynę ze względu na związane z nimi niskie ryzyko udaru lub zawału serca.

„Przesłanie jest jasne. Nie używajcie ich. Nie ryzykujemy udaru z powodu zatkanego nosa” – powiedziała nadawcy publicznemu Christelle Ratignier-Carbonneil, dyrektor francuskiej Narodowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM). Informacje o Francji.

Do leków zaliczają się między innymi Actifed Rhume, Doliruhm Paracetamol i Pseudoefedryna oraz Humex Rhume.

Wiele z nich jest dostępnych w postaci tabletek doustnych bez recepty lub sprayu do nosa na receptę, podaje ANSM.

W Wielkiej Brytanii substancja czynna jest sprzedawana pod markami Sudafed, Galpseud, Boots Decongestat i Care Decongestant.

Pseudoefedryna działa poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w nosie, ale może również zwężać naczynia krwionośne w innych częściach ciała, co może zwiększać ciśnienie krwi i częstość akcji serca.

„Przedwczesny i alarmujący”

Francuska agencja leków stwierdziła, że ​​na szczeblu europejskim trwa przegląd tych leków.

Zamiast przyjmować leki obkurczające błonę śluzową nosa, ANSM zaleca, aby ludzie nawilżali nosy sprayem ze słoną wodą, spali z podniesioną głową, pili wystarczającą ilość płynów i wietrzyli pomieszczenia mieszkalne.

Ratignier-Carbonneil dodała we FranceInfo, że celem jest ostateczne zaprzestanie sprzedaży leków zawierających pseudoefedrynę w aptekach.

Pseudoefedryna została również objęta większą kontrolą w niektórych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii w latach 2007 i 2008 objęta pewnymi ograniczeniami ze względu na możliwość nielegalnego wykorzystania jej do produkcji metyloamfetaminy.

Tymczasem jeden z aktywnych składników zastępujących pseudoefedrynę w niektórych lekach obkurczających błonę śluzową nosa, inny lek zwany fenylefryną, został niedawno uznany przez amerykańskie organy regulacyjne za nieskuteczny.

Francuskie lobby na rzecz firm farmaceutycznych wytwarzających leki dostępne bez recepty NèreS argumentowało, że ostrzeżenie ANSM było „przedwczesne i alarmistyczne”.

Lobby oświadczyło, że uczestniczy w ponownej ocenie bezpieczeństwa, ale stwierdziło, że raport nie został jeszcze opublikowany.