Ta niewielka poprawa oznacza odwrócenie tendencji spadkowej obserwowanej od początku 2023 r. w klimacie biznesowym we Francji.
Według nowych danych Krajowego Urzędu Statystycznego klimat biznesowy we Francji nieznacznie się poprawił w grudniu dzięki ponownemu optymizmowi wśród liderów sektora detalicznego, ale pozostał poniżej średniej historycznej.
Narodowy Instytut Statystyki i Studiów Ekonomicznych (Insee) podał w czwartek, że wskaźnik koniunktury wyniósł w grudniu 98, co oznacza wzrost o jeden punkt w porównaniu z listopadem (97). Pozostaje jednak dwa punkty poniżej swojej długoterminowej średniej, która wynosi 100.
Pomimo niewielkiej poprawy w grudniu, klimat biznesowy we Francji od początku 2023 r. wykazuje tendencję spadkową i od kwietnia nie przekracza już historycznej średniej.
W porównaniu z listopadem klimat biznesowy w sektorze detalicznym wyraźnie wzrósł o cztery punkty, z 96 do 100.
Według INSEE ten odnowiony optymizm wynika „z równowagi opinii na temat planowanej siły roboczej, ogólnych perspektyw dla sektora i zamiarów zamawiania”.
Klimat biznesowy w przemyśle również się poprawia, chociaż w mniejszym stopniu (99 w listopadzie, 100 w grudniu), a liderzy biznesu ankietowani przez INSEE oceniają bardziej pozytywnie niż wcześniej „niedawny rozwój (ich) produkcji”.
Według INSEE ta sama tendencja dotyczy usług (wzrost z 99 do 100 w ciągu jednego miesiąca), gdzie menedżerowie, z którymi przeprowadzono wywiady, są obecnie bardziej optymistycznie nastawieni do „swoich osobistych perspektyw biznesowych oraz perspektyw biznesowych w tym sektorze”.
Klimat biznesowy w sektorze budowlanym pozostaje niezmieniony i wynosi 102, dwa punkty powyżej swojej długoterminowej średniej.
Klimat zatrudnienia pozostaje niezmieniony i wynosi 100.
„Ta stabilność jest wynikiem kontrastujących wydarzeń” – podkreśla INSEE, zauważając, że z jednej strony przedstawiciele handlu detalicznego są bardziej optymistyczni niż wcześniej, jeśli chodzi o obecną i przyszłą siłę roboczą w sektorze; z drugiej strony menedżerowie firm usługowych są obecnie bardziej negatywnie nastawieni do ostatnich danych liczbowych dotyczących siły roboczej.