O nas
Kontakt

Francuska gospodarka kończy rok 2023 w wielkim stylu z lekkim odbiciem klimatu biznesowego

Laura Kowalczyk

French President Emmanuel Macron looks on as he attends the 18th edition of French conference on the maritime economy in Nantes western France, Tuesday, Nov. 28, 2023.

Ta niewielka poprawa oznacza odwrócenie tendencji spadkowej obserwowanej od początku 2023 r. w klimacie biznesowym we Francji.

Według nowych danych Krajowego Urzędu Statystycznego klimat biznesowy we Francji nieznacznie się poprawił w grudniu dzięki ponownemu optymizmowi wśród liderów sektora detalicznego, ale pozostał poniżej średniej historycznej.

Narodowy Instytut Statystyki i Studiów Ekonomicznych (Insee) podał w czwartek, że wskaźnik koniunktury wyniósł w grudniu 98, co oznacza wzrost o jeden punkt w porównaniu z listopadem (97). Pozostaje jednak dwa punkty poniżej swojej długoterminowej średniej, która wynosi 100.

Pomimo niewielkiej poprawy w grudniu, klimat biznesowy we Francji od początku 2023 r. wykazuje tendencję spadkową i od kwietnia nie przekracza już historycznej średniej.

W porównaniu z listopadem klimat biznesowy w sektorze detalicznym wyraźnie wzrósł o cztery punkty, z 96 do 100.

Według INSEE ten odnowiony optymizm wynika „z równowagi opinii na temat planowanej siły roboczej, ogólnych perspektyw dla sektora i zamiarów zamawiania”.

Klimat biznesowy w przemyśle również się poprawia, chociaż w mniejszym stopniu (99 w listopadzie, 100 w grudniu), a liderzy biznesu ankietowani przez INSEE oceniają bardziej pozytywnie niż wcześniej „niedawny rozwój (ich) produkcji”.

Według INSEE ta sama tendencja dotyczy usług (wzrost z 99 do 100 w ciągu jednego miesiąca), gdzie menedżerowie, z którymi przeprowadzono wywiady, są obecnie bardziej optymistycznie nastawieni do „swoich osobistych perspektyw biznesowych oraz perspektyw biznesowych w tym sektorze”.

Klimat biznesowy w sektorze budowlanym pozostaje niezmieniony i wynosi 102, dwa punkty powyżej swojej długoterminowej średniej.

Klimat zatrudnienia pozostaje niezmieniony i wynosi 100.

„Ta stabilność jest wynikiem kontrastujących wydarzeń” – podkreśla INSEE, zauważając, że z jednej strony przedstawiciele handlu detalicznego są bardziej optymistyczni niż wcześniej, jeśli chodzi o obecną i przyszłą siłę roboczą w sektorze; z drugiej strony menedżerowie firm usługowych są obecnie bardziej negatywnie nastawieni do ostatnich danych liczbowych dotyczących siły roboczej.