Codziennie przez stacje kolejowe przewija się dziesięć milionów ludzi, a 90 procent populacji mieszka w promieniu 10 km od stacji.
Jak ogłosiła w piątek spółka zależna grupy SNCF, francuskie krajowe przedsiębiorstwo kolejowe wdroży usługi telemedyczne na około 300 stacjach kolejowych do 2028 roku.
Wybrane stacje, które skorzystają z tej inicjatywy, będą „zlokalizowane w priorytetowych strefach interwencji i strefach skoordynowanego rozwoju, charakteryzujących się niewystarczającą ofertą opieki zdrowotnej i trudnościami w dostępie do opieki zdrowotnej” – podała w oświadczeniu spółka zależna SNCF Gares et Connexions.
Zidentyfikowali 1735 potencjalnych stacji kolejowych.
„Dziesięć milionów ludzi przewija się przez te stacje codziennie, a 90% populacji mieszka w promieniu 10 km od stacji” – powiedział Raphaël Poli, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej w SNCF Gares et Connexions.
Do realizacji tej usługi spółka zależna SNCF wybrała Loxamed, spółkę założoną w 2020 roku w czasie pandemii Covid-19. Jej właścicielem jest wypożyczalnia sprzętu budowlanego Loxam i Capitello Med, która specjalizuje się w połączonych rozwiązaniach medycznych.
W 2020 r. Loxamed utworzył już centra testowe na obecność wirusa COVID-19 poza głównymi francuskimi stacjami kolejowymi.
Początkowo przestrzenie telemedyczne zostaną rozmieszczone w kabinach o powierzchni 15 m2 w pobliżu wejść do stacji – twierdzi Arnaud Molinié, prezes Loxamed, obiecując „wygodne, przyjazne miejsca do skutecznego zarządzania pacjentami podczas telekonsultacji”.
Według SNCF Gares et Connexions na miejscu zawsze będzie obecna pielęgniarka z certyfikatem państwowym, a pacjent zostanie „badany zdalnie przez lekarza praktykującego we (Francji)”.
Loxamed skontaktuje się z regionalnymi grupami pracowników służby zdrowia, aby znaleźć dostępne niezależne pielęgniarki i liberalnych lekarzy, „którzy mogliby znaleźć na to czas” – powiedział Molinié.
Konkretne lokalizacje tych przestrzeni telemedycznych zostaną ustalone w porozumieniu z regionalnymi agencjami zdrowia i władzami lokalnymi.
Wizyty można umawiać na miejscu lub za pośrednictwem konwencjonalnych internetowych platform planowania wizyt lekarskich.
Jak wynika z oświadczenia, cena będzie stanowić stawkę minimalną ustaloną przez krajowy system ubezpieczeń społecznych, a godziny otwarcia będą ustalane w oparciu o „przepływ podróżnych” na wyznaczonych stacjach.
Rząd francuski rozważa kilka inicjatyw mających na celu rozwiązanie problemu niedoboru lekarzy, a wiele osób ma trudności ze znalezieniem lekarza pierwszego kontaktu.