O nas
Kontakt

Francuska skrajna prawica krytykuje decyzję Macrona o poddaniu się von der Leyen po odejściu Bretona

Laura Kowalczyk

Francuska skrajna prawica krytykuje decyzję Macrona o poddaniu się von der Leyen po odejściu Bretona

PARYŻ — Skrajnie prawicowa francuska partia Zgromadzenie Narodowe ostro skrytykowała prezydenta Emmanuela Macrona za ugięcie się pod presją Brukseli po tym, jak Thierry Breton nagle wycofał się ze stanowiska komisarza europejskiego we Francji.

Breton zaskoczył zarówno Brukselę, jak i Paryż szokującym ogłoszeniem rezygnacji w poniedziałkowy poranek, w którym oskarżył swoją szefową, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, o działanie za jego plecami i próbę przekonania Macrona do porzucenia go w zamian za bardziej wpływowe portfolio w kolejnej Komisji. Ustępujący francuski minister spraw zagranicznych Stéphane Séjourn´´é został nominowany na nowego kandydata Francji wkrótce potem.

„Dziś von der Leyen zmusza Francję do rezygnacji z nominacji Bretona. Nie ma już żadnych ograniczeń… Francja (a później inne kraje) nie będzie miała innego wyboru, jak tylko ponownie się zgłosić. To głębokie i nieodwracalne pęknięcie, jeśli Francja nie zareaguje” – napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych Sébastien Chenu z Narodowego Zgromadzenia.

„Czyli to Niemka (Ursula von der Leyen) daje sobie prawo wyboru, kogo chce lub odmawia reprezentowania Francji w Komisji?” – dodał eurodeputowany Zgromadzenia Narodowego Thierry Mariani.

Chociaż Zgromadzenie Narodowe, które w czerwcu odniosło zwycięstwo nad centrystami Macrona w wyborach do Parlamentu Europejskiego, sprzeciwiło się decyzji o zaproponowaniu Bretona na drugą kadencję, jego rezygnacja dała Marine Le Pen i jej sojusznikom okazję do zdobycia punktów politycznych poprzez oskarżenie prezydenta o wykonywanie rozkazów z Brukseli.

Francuska lewica wystosowała podobną krytykę pod adresem Macrona. Szef francuskiej partii komunistycznej Fabien Roussel skrytykował ten ruch jako „skandaliczny” i oskarżył von der Leyen o naruszenie suwerenności Francji w poście na X.

Nawet w obozie Macrona niektórzy uważają decyzję von der Leyen za niepożądaną zamach stanu.

Francuski eurodeputowany z obozu Macrona, któremu udzielono anonimowości, szczerze wypowiadając się na ten temat, oskarżył von der Leyen o „szantaż” i próbę wykorzystania faktu, że „Francja jest osłabiona przez obecną sytuację polityczną”.