O nas
Kontakt

Francuskie banki inwestują miliardy w ekologiczne i zrównoważone pożyczki

Laura Kowalczyk

Francuskie banki inwestują miliardy w ekologiczne i zrównoważone pożyczki

Jak zapowiedział prezes Banques Populaires d’Epargne (BPCE), Nicolas Namias, francuskie banki podwoiły kwotę swoich zielonych i zrównoważonych pożyczek udzielonych w 2022 r., do łącznej kwoty 216 miliardów euro.

Podczas gdy w Dubaju odbywa się 28. konferencja klimatyczna, w centrum uwagi znajdują się godne pochwały postępy Francji w zakresie zrównoważonych finansów.

Nicolas Namias, prezes zarządu francuskiej grupy bankowej BPCE i prezes Francuskiej Federacji Bankowej (FBF), ujawnił, że francuskie banki odnotowały gwałtowny wzrost liczby zielonych kredytów, podwajając kwotę pozostałą do spłaty w 2022 r.

Jak wynika z danych federacji zawodowej, ten znaczny skok, który wynosi łącznie 216 miliardów euro, oznacza znaczny wzrost w porównaniu do 100 miliardów euro odnotowanych w 2021 roku.

Świeć przykładem w zakresie ekologicznego finansowania

Odnosząc się do zakresu zielonego finansowania, Namias powiedział w Classic Radio: „Dziś każdy zielony projekt znajduje swoje finansowanie”, podkreślając dostępność środków zarówno na inicjatywy indywidualne, takie jak renowacja energooszczędnych domów, jak i na większe projektów, w tym rozwoju morskich farm wiatrowych przez graczy przemysłowych.

Banki są często krytykowane za ich powiązanie z paliwami kopalnymi poprzez finansowanie, inwestycje lub usługi doradcze.

Jednak przed COP28, który rozpoczyna się w Dubaju, francuskie banki pracują nad dostosowaniem swoich polityk do globalnych celów środowiskowych.

Namias podkreśliła, że ​​francuskie banki dają przykład na całym świecie w finansowaniu zielonej energii, podkreślając swoje zaangażowanie na rzecz zrównoważonej przyszłości.

BNP przestanie finansować węgiel hutniczy

W zeszłym tygodniu Banque Nationale de Paris (BNP) Paribas podjął istotną decyzję, ogłaszając zaprzestanie finansowania węgla hutniczego, wykorzystywanego głównie w przemyśle stalowym.

Société Générale potwierdziło również swoje zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju, doprecyzowując zobowiązania podjęte we wrześniu, w tym część poświęconą dekarbonizacji sektora nieruchomości komercyjnych.

Namias przyznała, że ​​przejście na zrównoważone praktyki jest złożone, mówiąc: „Wyzwanie związane z przejściem jest ogromnym, pilnym i złożonym problemem”.

Podkreślił konieczność ogromnych inwestycji, pilność wprowadzenia zmian w systemie zakorzenionym w epoce przemysłowej oraz złożoność dostosowania do różnych celów.

Ponieważ francuskie banki przodują w zakresie ekologicznego finansowania, ich proaktywne działania świadczą o zbiorowym zaangażowaniu w bardziej zrównoważony i przyjazny dla środowiska krajobraz finansowy.

W związku z trwającą COP28 uwaga zwrócona na te postępy prawdopodobnie doprowadzi do dalszych globalnych dyskusji na temat zrównoważonych finansów i ich centralnej roli w reagowaniu na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.