Po słynnych wystawach indywidualnych Vermeera i Rembrandta Rijksmuseum otworzy nową wystawę poświęconą radosnemu malarstwu Fransa Halsa.
Na początku XVII wieku śmiech prawie nigdy nie był uchwycony na płótnie malarza.
Frans Hals to zmienił.
Nowa wystawa obrazów holenderskiego mistrza, która zostanie otwarta w tym tygodniu w amsterdamskim Rijksmuseum, upamiętnia radość, jaką wprowadził on do tej formy sztuki.
Centralne miejsce zajmuje jedno z najbardziej znanych dzieł Halsa, pieszczotliwie nazywane „Śmiejącym się kawalerem”. Obraz uosabia humor obecny w jego twórczości i przybył z Kolekcji Wallace’a w Londynie, co stanowiło jego pierwsze zagraniczne przedsięwzięcie od 1870 roku.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie 47 innych arcydzieł Halsa.
Wyzwolona radość
„Nie był malarzem trzeźwym” – mówi Friso Lammertse, współkurator wystawy. „Ludzie często się śmieją, co jest bardzo niezwykłe w XVII wieku – że się uśmiechają, a nawet śmieją, co prawie się nie zdarzało” – mówi.
Wystawa, która zadebiutowała w zeszłym roku w National Gallery w Londynie, przenosi się teraz do stolicy Holandii, niedaleko Haarlemu, gdzie Hals wykonał większość swojej pracy i mieszkał ze swoją liczną rodziną.
Lammertse twierdzi, że Hals był prawdopodobnie pod wpływem flamandzkich mistrzów Petera Paula Rubensa i Anthony’ego Van Dyka, ale idzie jeszcze dalej.
„Robi to luźne pociągnięcie pędzla,… ponieważ należy to obecnie do awangardy sztuki europejskiej. Ale jest też funkcjonalna – sugeruje pewien rodzaj ruchu. I idzie dalej niż wszyscy inni, jeśli chodzi o pokazanie tego ruchu” – wyjaśnia.
Luźne, płynne pociągnięcia pędzla Halsa, które są kolejnym jego znakiem rozpoznawczym i przełomową techniką, która wywarła na niego duży wpływ późniejszych artystów, takich jak Vincent van Gogh i Édouard Manet.
Wystawa Halsa jest następstwem ostatnich hitowych pokazów w amsterdamskim muzeum, prezentujących dwa inne wielkie nazwiska XVII-wiecznej sztuki holenderskiej – Rembrandta van Rijna i Johannesa Vermeera.
Taco Dibbits, dyrektor Rijksmuseum, mówi, że Hals wnosi do muzeum radość.
„Prawie wszyscy śmieją się z Fransa Halsa, jego obrazów. A kiedy spacerujesz po wystawie, sam zaczynasz się śmiać, ponieważ pociągnięcia pędzla to wolność. Pociągnięcia pędzla tańczą naprawdę po płótnie. I on był pierwszym, który to odkrył . Jeśli naprawdę masz tak szerokie pociągnięcie pędzla, a on doprowadza je do skrajności, jest ono tak swobodne. Ruch pojawia się w samym obrazie, poprzez sposób, w jaki używasz materiału. I dlatego chcieliśmy pokazać Fransowi Halsowi, ponieważ chodzi o radość i jest to coś, czego potrzebujemy”.
Wystawa zostanie otwarta 16 lutego w Rijksmuseum i potrwa do 9 czerwca. Od 13 lipca 12 do 3 listopada przenosi się do Gemäldegalerie w Berlinie.