O nas
Kontakt

G7 popiera wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do finansowania odbudowy Ukrainy

Laura Kowalczyk

G7 popiera wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do finansowania odbudowy Ukrainy

Siedem najpotężniejszych gospodarek świata, w tym Stany Zjednoczone, bada sposoby wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów, aby pomóc zniszczonej wojną Ukrainie.

Przedstawiciele G7, siedmiu najsilniejszych gospodarek świata, wydali wspólne oświadczenie na konferencji Banku Światowego-MFW w Marrakeszu, zapowiadając, że rozważą sposoby wykorzystania wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę „Ukrainy”.

„Będziemy badać, w jaki sposób nadzwyczajne dochody podmiotów prywatnych, pochodzące bezpośrednio z trwałych aktywów suwerennych Rosji (…) mogłyby zostać wykorzystane do wsparcia Ukrainy, jej odbudowy i odbudowy, zgodnie z obowiązującym prawem” – czytamy w oświadczeniu.

Decyzja ta nastąpiła dzień po tym, jak sekretarz skarbu USA Janet Yellen oświadczyła, że ​​popiera „wykorzystywanie nadzwyczajnych dochodów z rosyjskich aktywów państwowych przechowywanych w specjalnych izbach rozliczeniowych i wykorzystywanie tych funduszy na wsparcie „Ukrainy”.

Yellen na początku września wyraziła poparcie dla pomysłu, aby Moskwa poniosła koszty szkód spowodowanych inwazją sąsiada.

Koszt odbudowy Ukrainy

Szkody w ogarniętym wojną kraju szacuje się na setki miliardów dolarów – suma ta rośnie z każdym dniem.

We wcześniejszej wspólnej ocenie rządu ukraińskiego, Grupy Banku Światowego, Komisji Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych oszacowano, że koszt odbudowy i odbudowy Ukrainy sięgnął 411 miliardów dolarów (równowartość 383 miliardów dolarów) euro) w roku następującym po całkowitym zakończeniu przez Rosję wycofanie. na dużą skalę 24 lutego 2022 r.

Stanowi to 2,6-krotność szacowanego PKB kraju na rok 2022.

Ekspert policyjny bada szkody wyrządzone w strefie przemysłowej w stolicy Ukrainy, Kijowie, po zmasowanym ataku rakietowym na Ukrainę 21 września 2023 r.
Ekspert policyjny bada szkody wyrządzone w strefie przemysłowej w stolicy Ukrainy, Kijowie, po zmasowanym ataku rakietowym na Ukrainę 21 września 2023 r.

Według niezależnego zespołu doradców Council on Foreign Relations całkowity koszt może sięgnąć 1 biliona dolarów, w zależności od długości wojny, jej intensywności i rozmieszczenia geograficznego.

Jaką część kosztów mogłyby pokryć rosyjskie aktywa?

Od początku wojny Waszyngton konfiskuje majątek wykorzystywany w działalności przestępczej, ale majątek, o którym mowa, to inna sprawa; Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy zamrozili w drodze sankcji aktywa walutowe rosyjskiego banku centralnego o wartości ponad 300 miliardów dolarów.

Rządy posiadające te zamrożone rosyjskie aktywa to te, których podatnicy dostarczają pomoc Ukrainie od początku wojny.

Kwestia sposobu przejęcia rosyjskich aktywów jest jednak delikatna. Niektórzy urzędnicy europejscy wzywali do ich pełnego zajęcia, inni natomiast wyrazili poważne wątpliwości prawne.

Aktywa prawnie należą do Rosji, ale są trzymane za granicą, ze znaczną częścią w Europie i jedną w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku.

Europa pragnie, aby wsparcie polityczne ze strony G7 nałożyło podatek od nieoczekiwanych zysków na 200 miliardów euro aktywów rosyjskiego banku centralnego w bankach europejskich, zamiast konfiskować same aktywa stanowiące ich podstawę.

Rozwiązanie to powinno przynieść wyjątkowe zyski w wysokości 3 miliardów euro.

Belgia jest zdecydowana zintensyfikować swoje wysiłki

Z 200 miliardów euro przechowywanych w Europie około 125 miliardów euro zarządza belgijska firma świadcząca usługi finansowe Euroclear.

Belgia zamierza pójść dalej i zebrać 2,3 miliarda euro podatków od zamrożonych rosyjskich aktywów i wykorzystać je do pomocy w odbudowie Ukrainy, powiedział w środę urzędnik rządowy – przemówienie belgijskiego premiera.

Komisja Europejska ogłosiła w lipcu, że po zasadniczym przyjęciu tego środka przez grupę G7 przedstawi propozycję dotyczącą tego, czy będzie istniał prawnie uzasadniony sposób wykorzystania funduszy.

Jeśli UE wystąpi z formalną propozycją dotyczącą opcji wyjątkowej, konieczne będzie wsparcie wszystkich państw członkowskich, zanim będzie można ją przyjąć.