O nas
Kontakt

Gdzie klasa średnia płaci najwyższy i najniższy podatek w Europie?

Laura Kowalczyk

Where does the middle class pay the highest and lowest tax in Europe?

Obciążenie podatkowe klasy średniej jest różne w całej UE, a także w różnych segmentach dochodów.

Z najnowszego raportu wynika, że ​​brytyjska klasa średnia w dalszym ciągu boryka się z problemami gospodarczymi, mimo że zarabia do 60 000 funtów rocznie (70 180 euro).

W wielu krajach OECD zdolność klasy średniej do oszczędzania spadła, a w niektórych przypadkach popadła w długi, ponieważ obciążenia podatkowe europejskiej klasy średniej stają się coraz bardziej kontrowersyjne w obliczu obecnego kryzysu kosztów utrzymania.

Dochody i obciążenia podatkowe klasy średniej znacznie się różnią w poszczególnych krajach europejskich. Ogólnie rzecz biorąc, dochody z niższego średniego szczebla są opodatkowane mniej, podczas gdy dochody z wyższego średniego są opodatkowane najbardziej.

Wielkość gospodarstw domowych i liczba osób zarabiających również mają wpływ na stawki podatkowe.

TylkoGliwice Business analizuje obciążenia podatkowe klasy średniej w oparciu o zbiór danych z czasopisma ekonomicznego EconPol Forum, aby dowiedzieć się, gdzie w Europie klasa średnia ma największą siłę nabywczą oraz gdzie klasa średnia płaci najwyższe i najniższe podatki.

Kim jest klasa średnia?

Zanim przyjrzymy się danym, warto przyjrzeć się definicji kilku kluczowych terminów.

Według definicji OECD klasa średnia to gospodarstwa domowe, których dochody mieszczą się w przedziale od 75% do 200% średniego dochodu narodowego. Dzieli się na trzy podkategorie:

  • Niższa klasa średnia: Dochód od 75% do 100% średniego dochodu narodowego
  • Średnia klasa średnia: Dochód od 100% do 150% średniego dochodu narodowego
  • Wyższa klasa średnia: Dochód od 150% do 200% średniego dochodu narodowego

Dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego to kwota, którą gospodarstwo domowe dysponuje na wydatki i oszczędności po opodatkowaniu i transferach. Wielkość gospodarstwa domowego i wiek jego członków są brane pod uwagę przy ważeniu gospodarstw domowych w celu lepszego ich porównania.

W którym kraju klasa średnia ma najwyższy dochód do dyspozycji?

Według EconPol na podstawie badania UE Statystyki Dochodów i Warunków Życia w 2019 r. najwyższy dochód do dyspozycji klasy średniej w Luksemburgu wahał się od 30 618 do 81 649 euro.

Z drugiej strony Bułgaria miała najniższy średni dochód gospodarstwa domowego wśród krajów europejskich. Tutaj dochód rozporządzalny klasy średniej wahał się od 2908 do 7755 euro.

Powyższy wykres pokazuje ogromne różnice w dochodach do dyspozycji pomiędzy państwami członkowskimi UE i Wielką Brytanią w ujęciu nominalnym.

Patrząc na dochody do dyspozycji gospodarstw domowych wyrażone w standardzie siły nabywczej (PPS), poziom różnic w porównaniu do wartości nominalnych zmniejszył się, ale nadal istnieją duże dysproporcje.

Dochód do dyspozycji w PPS zapewnia bardziej sprawiedliwe porównanie, ponieważ koszty utrzymania znacznie się różnią w Europie. Oznacza to, że gospodarstwa domowe mogą konsumować różną ilość towarów i usług w różnych krajach przy tym samym dochodzie.

W 2019 r. klasa średnia w Luksemburgu odnotowała najwyższą siłę nabywczą w 2019 r.: około dwukrotnie wyższą niż średnia w UE.

Klasy średnie w Austrii i Niemczech również cieszyły się siłą nabywczą o około 40% wyższą od średniej w UE. Francja, Irlandia, Włochy i Wielka Brytania miały siłę nabywczą bliską średniej UE.

Dolną ćwiartkę zajmowała klasa średnia krajów Europy Wschodniej. Bułgaria i Rumunia odnotowały najniższe średnie dochody gospodarstw domowych w UE, nieco powyżej 50% średniej UE.

Jakie jest efektywne obciążenie podatkowe?

Efektywne obciążenie podatkowe gospodarstw domowych klasy średniej obejmuje podatki dochodowe, ustawowe składki na ubezpieczenia społeczne oraz otrzymywane transfery socjalne.

Na podstawie obliczeń Mathiasa Dollsa, Floriana Dorna, Davida Gstreina i Maxa Laya z monachijskiego Instytutu ifo, TylkoGliwice Business rozważa trzy różne scenariusze.

1. Rodziny posiadające podwójną pracę i dwójkę dzieci

Rodziny o niższych średnich dochodach, posiadające dwoje równych dochodów (osoby pracujące podwójnie) i dwójkę dzieci, otrzymywały świadczenia netto w Belgii (-14%), Francji (-5%), Grecji (-4%), Estonii (-3%) i Irlandia (-2%).

Te ujemne stopy oznaczały, że rodziny otrzymywały więcej świadczeń socjalnych, które z nadwyżką rekompensowały ich podatki i składki na ubezpieczenie społeczne.

Najwyższe efektywne obciążenie podatkowe miały rodziny w Danii i Słowenii, przy czym niższa klasa średnia wynosiła średnio 29% i 22%, grupa środkowa 34% i 30%, a wyższa klasa średnia 37% i 35%.

Przypadek Belgii jest niezwykły, ponieważ obciążenia podatkowe w poszczególnych segmentach klasy średniej znacznie się różniły.

O ile rodziny z wyższej klasy średniej płaciły jedną z najwyższych stawek podatku (ponad 33%), to w grupie średniej wynosiła ona niecałe 20%, a w klasie średniej -14%.

2. Rodziny z jedną osobą zarabiającą i dwójką dzieci

Rodziny o niższych średnich dochodach, posiadające jedną osobę zarabiającą samotnie i dwójkę dzieci we Francji i Czechach, były odbiorcami transferów netto i w związku z tym doświadczyły ujemnego obciążenia (ulga netto).

Obciążenie przekraczało 20% w Finlandii, Danii, Litwie, Słowenii, Holandii i Słowacji.

W tym scenariuszu najwyższe obciążenia podatkowe zarówno w średniej, jak i wyższej klasie średniej miały Dania, Holandia i Finlandia.

3. Gospodarstwa jednoosobowe

Samotne gospodarstwa domowe w UE płacą średnio więcej podatków niż rodziny ze wszystkich segmentów klasy średniej.

Według EconPol Forum nie jest to zaskakujące głównie z dwóch powodów: Otrzymują one zasadniczo mniej świadczeń socjalnych niż rodziny ze względu na brak takich świadczeń rodzinnych, w tym świadczeń na dzieci.

Rodziny mają również większy potencjał w zakresie ulg podatkowych poprzez wspólne rozliczenie małżonków i zasiłki na dzieci.

W 2019 r. jednoosobowe gospodarstwa domowe miały najwyższe stawki podatkowe w Danii, Belgii, Słowenii i Niemczech. W tych czterech krajach odsetek ten wynosił ponad 40% w gospodarstwach domowych klasy średniej i wyższej średniej.

Cypr, Rumunia i Estonia miały najniższe obciążenia podatkowe dla samotnych gospodarstw domowych.

Najmniejsze obciążenie podatkowe miały rodziny pracujące podwójnie i posiadające dwójkę dzieci

Kiedy porównamy te trzy założenia, najmniejsze obciążenie podatkowe będą miały rodziny z dwójką dzieci, które mają podwójną pracę. Średnio efektywne obciążenie podatkowe w UE wyniosło zaledwie 6% w przypadku niższej klasy średniej, podczas gdy w grupie średniej było to 17%, a w wyższej klasie średniej – 24%.

W przypadku rodziny samotnie zarabiającej z dwójką dzieci wskaźniki te wynosiły odpowiednio 12%, 23% i 29%.

Obciążenia podatkowe były znacznie wyższe w przypadku gospodarstw jednoosobowych niż rodzin. Było to 26% w niższej klasie średniej, 32% w średniej i 35% w wyższej klasie średniej.

Na poziomie krajowym klasa średnia została obciążona najwyższymi podatkami w Danii, Belgii, Niemczech, Finlandii, Litwie, Słowenii i Holandii. Średnie obciążenie podatkowe klas średnich w Rumunii, na Cyprze, w Bułgarii, Estonii, Portugalii, Hiszpanii i Grecji było niższe niż średnia w UE

Poniższa tabela przedstawia wszystkie trzy scenariusze dla każdego segmentu klasy średniej, zapewniając kompleksowe porównanie pomiędzy członkami UE.

OECD wzywa do gruntownych zmian w systemie podatków i świadczeń

Raport OECD zatytułowany „Under Pressure: The Squeezed Middle Class” wykazał, że koszty niektórych towarów i usług, takich jak mieszkania, które są niezbędne dla stylu życia klasy średniej, rosły w ostatnich dziesięcioleciach szybciej niż zarobki i ogólna inflacja.

Klasa średnia oznaczała kiedyś pewność życia w wygodnym domu i satysfakcjonujący styl życia przez wiele pokoleń.

„Jednak obecnie pojawiają się oznaki, że podstawy naszych demokracji i wzrostu gospodarczego nie są tak stabilne jak w przeszłości” – ostrzega OECD.

Jak wynika z raportu opublikowanego w 2019 r., niższa klasa średnia uważa, że ​​obecny system społeczno-gospodarczy jest niesprawiedliwy. „Można temu zaradzić poprzez przegląd i dostosowanie systemu podatków i świadczeń” – czytamy w raporcie.