TylkoGliwice Business przygląda się bliżej podatkom w Europie, aby zobaczyć, gdzie ludzie płacą najwięcej – i najmniej.
Według Tax Foundation pracownicy uzyskujący jednolitą średnią płacę w Europie płacili w 2022 r. około jedną trzecią swojego wynagrodzenia w formie podatków. Nic dziwnego, że obciążenia podatkowe w Europie są bardzo zróżnicowane – przy czym pracownicy w Europie Zachodniej i krajach bardziej rozwiniętych płacą znacznie więcej.
Dania (55,9%), Austria (55%), Portugalia (53%), Szwecja (52,3%) i Belgia (50%) należą do krajów, w których stawki podatku od dochodów osób fizycznych są najwyższe.
Z drugiej strony Rumunia (10%), Bułgaria (10%), Bośnia i Hercegowina (10%), Kosowo (10%) i Macedonia Północna (10%) to kraje europejskie, w których podatki są najniższe.
Dlaczego obywatele Danii z zadowoleniem przyjmują wyższe podatki
Co zaskakujące, nie wszyscy obywatele są niezadowoleni z podwyżki podatków, w tym w Danii, gdzie podatki mogą osiągnąć aż 55,9%.
W tym przypadku wielu obywateli postrzega płatność jako inwestycję w zbiorową przyszłość kraju i społeczeństwa lub jako zakup określonej jakości życia. Warto dodać, że według Światowego Raportu Szczęścia 2023 Dania już czwarty rok z rzędu znalazła się na drugim miejscu najszczęśliwszego kraju na świecie.
Dzięki temu wszystkie segmenty społeczeństwa, niezależnie od płci, sytuacji społeczno-politycznej czy ekonomicznej, mogą korzystać z tych samych możliwości, znacznie zmniejszając w ten sposób obciążenia gospodarcze i społeczne. W Danii większość edukacji, zwłaszcza szkolnictwa wyższego, jest bezpłatna, a studenci otrzymują również stypendium od rządu duńskiego.
Wsparcie to jest kontynuowane w miejscu pracy, a rodzicom przysługuje 52 tygodnie urlopu rodzicielskiego, w tym 32 tygodnie opłacane przez państwo. Duński model rynku pracy, zwany modelem flexicurity, oferuje także elastyczność pracodawcom i bezpieczeństwo pracownikom, kładąc jednocześnie nacisk na aktywne uczestnictwo w pracy. Dzięki temu pracownicy i państwo mogą zapewnić sobie zabezpieczenie na wypadek bezrobocia.
Dlatego wiele osób zadowala się płaceniem swojej części podatków, zwłaszcza jeśli faktycznie otrzymywane usługi publiczne są wysokiej jakości.
Ma to jednak również pewne wady, ponieważ Dania jest również zobowiązana do oferowania tych stypendiów studentom z innych krajów Unii Europejskiej, nawet jeśli rzadko przebywają oni w kraju na dłużej.
Silne systemy zabezpieczenia społecznego, wystarczające do zrównoważenia wysokich podatków?
W Austrii, kolejnym kraju, w którym podatki są wysokie i wynoszą 55%, dużym powodzeniem cieszy się system ubezpieczeń społecznych, na który składają się ustawowy system ubezpieczeń zdrowotnych, ustawowy system ubezpieczeń emerytalnych i ustawowy system ubezpieczeń wypadkowych. Oprócz tego obejmuje także macierzyństwo i bezrobocie.
W tym kraju wszyscy pracownicy, a także osoby otrzymujące zasiłki dla bezrobotnych, emerytury lub inne rodzaje finansowania zależnego od potrzeb, muszą być ubezpieczeni.
W krajach takich jak Belgia osoby samotne bez dzieci ponoszą największe obciążenie podatkowe, natomiast małżeństwa z dziećmi są obciążone nieco mniejszym obciążeniem.
Choć kraj posiada wysokiej jakości system opieki zdrowotnej, rejestracja w tym procesie może być długa i skomplikowana i obejmować rejestrację w funduszu zabezpieczenia społecznego oraz w publicznym funduszu ubezpieczenia zdrowotnego.
Belgijskim podatnikom potrąca się prawie 65% wynagrodzenia
Należy także opłacać miesięczne składki na ubezpieczenie społeczne. Zatem na przykład osoba mieszkająca w Belgii i zarabiająca 45 000 euro będzie opodatkowana stawką 45% powyżej 24 480 euro i 50% powyżej 42 370 euro. Ponadto pracownik będzie musiał opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 13,07%.
Należy także opłacać specjalną składkę na ubezpieczenie społeczne, wynoszącą od 9,30 do 60,94 euro miesięcznie. Osoba otrzymująca takie wynagrodzenie zarabiałaby zatem około 1369 euro miesięcznie, czyli około 36% swojego wynagrodzenia.
Mając na uwadze, że płaca minimalna w Belgii wynosi 1 994,18 euro miesięcznie przed opodatkowaniem, miesięczne wynagrodzenie przy pensji w wysokości 45 000 euro oznaczałoby, że mieszkaniec będzie znacznie niższy od płacy minimalnej po odliczeniach.
Doprowadziło to w ostatnich latach do rosnącej frustracji wśród Belgów, którzy mają poczucie, że w porównaniu ze swoimi skandynawskimi odpowiednikami nie otrzymują podatków, za które płacili.
Jednak według OECD Belgia powoli pracuje nad obniżeniem opodatkowania wynagrodzeń, przy czym klin podatkowy przeciętnego samotnego pracownika odnotuje zmniejszenie się o około 2,7% w latach 2009–2022.
Szwedzki urząd skarbowy jest jednym z najbardziej wiarygodnych w kraju
Podobnie jak w Danii, również szwedzcy obywatele nie wahają się płacić wyższych podatków, w tym przypadku około 52,3%, na rzecz dobrze funkcjonującego społeczeństwa i wysokiej jakości usług publicznych. Szwedzka agencja podatkowa Skatteverket jest jedną z najbardziej zaufanych i szanowanych agencji w kraju, zaraz po Szwedzkim Urzędzie Patentów i Rejestracji (PRV) oraz dziale nieruchomości Lantmeriet.
Dzieje się tak dlatego, że administracja podatkowa angażuje się w większość aspektów życia obywateli, takich jak między innymi narodziny, małżeństwa, przeprowadzki i zgony, oraz zapewnia wysoki poziom jakości usług. Dodatkowo jest bardzo przyjazny dla użytkownika i dostępny, co czyni go jeszcze bardziej niezawodnym.
Niższe zachęty podatkowe w krajach Europy Wschodniej
Dla krajów Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej, takich jak Rumunia, Bułgaria oraz Bośnia i Hercegowina, które wciąż rozwijają swoją infrastrukturę i gospodarkę, niższe podatki są sposobem na przyciągnięcie i, miejmy nadzieję, utrzymanie inwestycji zagranicznych.
Kraje te często oferują niższe koszty pracy i produkcji, ulgi podatkowe oraz bogactwo niewykorzystanych rynków i możliwości. Mało tego, często mogą też zaoferować wyższy standard życia, gdyż koszty życia są znacznie tańsze niż w większości krajów Europy Zachodniej.
Co więcej, Europa Południowa i Wschodnia ma również jedne z najszybciej rozwijających się gospodarek, a Bułgaria, Macedonia Północna, Rumunia i Cypr są postrzegane jako kolejne centra wzrostu dla kilku przedsiębiorstw i branż.
Jednak w ostatnich miesiącach kraje takie jak Rumunia próbowały podnieść podatki nakładane na pracowników sektora oprogramowania. Rząd stara się także znieść zwolnienia z ubezpieczenia zdrowotnego pracowników branży budowlanej, spożywczej i rolniczej, aby zwiększyć wpływy podatkowe.
Czy wyższe pensje rekompensują niektórym wysokie obciążenia podatkowe?
W niektórych przypadkach średnie wynagrodzenia w krajach o wyższych podatkach, takich jak Dania i Austria, są również wyższe, co w dużym stopniu przyczyniło się do złagodzenia części presji finansowej. Według Eurostatu średnie wynagrodzenie w Danii w 2022 r. wyniosło około 62 972,33 euro, podczas gdy w Austrii – 68 690,65 euro.
Wynika to z bardziej otwartych negocjacji w sprawie wynagrodzeń, na przykład wynikających z duńskiego modelu pracy typu flexicurity, a także większego nacisku na edukację i uczenie się przez całą karierę. W niektórych krajach zwiększony popyt występuje także w wysoko płatnych sektorach, takich jak finanse, bankowość, prawo i medycyna.
Czy rosnąca inflacja może zwiększyć obciążenia podatkowe?
Inflacja jest także kolejnym czynnikiem, który może sprawić, że obciążenia podatkowe będą potencjalnie uciążliwe. Jest to szczególnie widoczne po wojnie między Rosją a Ukrainą, która w ostatnich latach spowodowała gwałtowny wzrost cen energii i żywności. Do tego doszły także inne konflikty, takie jak wojna między Izraelem a Hamasem, a zakłócenia na Morzu Czerwonym dodatkowo napędzają wzrost cen energii i innych towarów.
Jeśli ta tendencja się utrzyma, rosnące ceny konsumenckie będą również wywierać większą presję na portfele obywateli, utrudniając podnoszenie podatków.
Choć inflacja w strefie euro spadła w styczniu do najniższego od dwóch lat poziomu 2,8%, Europejski Bank Centralny (EBC) w dalszym ciągu podtrzymuje ostrożne optymistyczne i oparte na danych podejście przed podjęciem decyzji o obniżce stóp procentowych.