O nas
Kontakt

Generatywna sztuczna inteligencja i co może oznaczać dla Europy

Laura Kowalczyk

The AI technology is seen

Jednym z najważniejszych tematów ostatniego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos był rosnący potencjał i związane z nim wyzwania generatywnej sztucznej inteligencji.

TylkoGliwice Business sięga głębiej i bada możliwości i wyzwania dla Europy związane z generatywną sztuczną inteligencją.

Co to jest generatywna sztuczna inteligencja?

Generatywna sztuczna inteligencja odnosi się do modeli uczenia się, które pomagają w tworzeniu nowych treści w dowolnym wymaganym formacie. Jest szkolony na „rozległych bazach danych” i ma na celu generowanie wysokiej jakości treści w odpowiedzi na podane podpowiedzi. Biorąc pod uwagę stale rosnącą popularność generatywnej sztucznej inteligencji, takiej jak Chat GPT, Dall E i Claude, szacuje się, że do 2028 r. złożona roczna stopa wzrostu (CAGR) wyniesie 32,2% i osiągnie 53,9 miliarda dolarów (49,58 miliarda euro).

Obawy dotyczące generatywnej sztucznej inteligencji

Dzięki możliwości stworzenia generatywnej sztucznej inteligencji na wyciągnięcie ręki, zależność ludzi od tej technologicznej różdżki rośnie z dnia na dzień.

Firma Botco przeprowadziła ankietę wśród 1000 specjalistów ds. marketingu na temat wykorzystania przez nich generatywnej sztucznej inteligencji. Większość z nich pracowała w sektorach finansowym, programistycznym i budowlanym. Z badania wynika, że ​​73% działów marketingu wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję do tworzenia treści.

Możliwości, jakie niesie ze sobą GenAI, są rzeczywiście zdumiewające; nie tylko poprawia to interakcję i doświadczenie klienta, ale także przyspiesza produktywność i efektywność. Ma potencjał, aby pomóc modelom biznesowym w zakresie rozwoju produktów i usług, a także zarządzania ryzykiem i łańcuchem dostaw. Ponadto wydaje się, że jest w stanie poprowadzić korporacyjną zieloną rewolucję, pomagając w gromadzeniu danych, analizie i raportowaniu trendów środowiskowych. Postrzega się je również jako zapewniające zrównoważone rozwiązania i ramy umożliwiające zaradzenie kryzysowi związanemu ze zmianami klimatycznymi.

Pomimo rosnącej zależności od GenAI wielu wpływowych członków społeczeństwa i ekspertów ma wątpliwości co do aspektów bezpieczeństwa i prywatności tego typu generowanych treści.

Na przykład poważne wyzwania związane z wykorzystaniem GenAI mogą obejmować treści dyskryminujące, naruszenia prywatności, legalność praw autorskich, wzrost istniejących uprzedzeń, brak przejrzystości i ujawnianie informacji wrażliwych.

Potencjał i wyzwania dla Europy w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji

Biorąc pod uwagę wzrost inwestycji w generatywną sztuczną inteligencję w różnych krajach europejskich, szacuje się, że w przyszłym roku inwestycje te ulegną dalszemu wzrostowi o około 115%, osiągając 2,57 miliarda euro (2,8 miliarda euro). dolarów). Oczekuje się, że większość sektorów, takich jak obrona, edukacja, technologia, motoryzacja, maszyny, farmaceutyka i opieka zdrowotna, odczuje znaczny wpływ GenAI.

Chociaż niewiele krajów europejskich pomyślnie wygenerowało działalność gospodarczą za pośrednictwem GenAI, Francja i Niemcy przodują w Europie pod względem wydatków i wdrażania GenAI.

Dla Europy integracja GenAI w sektorach takich jak rolnictwo, motoryzacja i technologia może okazać się korzyścią gospodarczą w postaci lepszego wyposażenia europejskich przedsiębiorstw do stawienia czoła stale zmieniającym się warunkom rynkowym.

Według raportu McKinsey w perspektywie długoterminowej generatywna sztuczna inteligencja ma potencjał umożliwienia wzrostu wydajności pracy od 0,1% do 0,6% rocznie. Biorąc pod uwagę, że wartość, jaką może zapewnić GenAI, wynosi około 75% – głównie poprzez marketing, doświadczenia klientów, badania i rozwój oraz inżynierię oprogramowania – Europa może wspierać rozwój i wzrost, a tym samym zwiększyć dochody i zyski w swoim krajobrazie gospodarczym.

W bankowości, służbie zdrowia i sprzedaży GenAI ma potencjał do przejmowania zadań mieszczących się w minimum w zakresie zarządzania ryzykiem określonym w prawie EUAI. Zadania takie jak monitorowanie, zbieranie danych i raportowanie można realizować przy pomocy AI, dzięki czemu coraz bardziej pracochłonne indywidualne czynności można zautomatyzować. Integracja GenAI na takich poziomach może przyspieszyć produktywność i efektywność europejskich przedsiębiorstw.

W raporcie stwierdzono: „Pomimo wysokiego poziomu eksperymentów i wdrożeń GenAI tylko 6% europejskich firm generuje wartość biznesową dzięki przypadkom użycia GenAI. W regionie przodują Francja, Niemcy i Wielka Brytania, a około 10% firm zgłasza wartość wygenerowaną przez swoje projekty GenAI.

Wyzwaniem najczęściej wymienianym przez europejskie firmy w odniesieniu do GenAI jest ryzyko niedokładności. Drugim największym wyzwaniem są kwestie etyczne związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych. Do tych wyzwań dochodzi ryzyko związane z niejednoznacznymi ramami regulacyjnymi, kwestiami praw własności intelektualnej i próbami wykorzystania danych.

W zeszłym roku, po długim okresie negocjacji, Parlament Europejski reprezentujący 27 krajów członkowskich podpisał porozumienie zwane EU AI Act. Po podpisaniu tego aktu UE stała się pierwszym kontynentem, który jednoznacznie określił zasady wykorzystania sztucznej inteligencji w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa. Ustawa ta zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące szkolenia, wykorzystania i stosowania generatywnej sztucznej inteligencji, ale oczekuje się, że wejdzie w życie najwcześniej w 2025 r.

Celem tej ustawy było zapewnienie wykorzystania technologii z korzyścią dla ludzkości w zakresie poprawy opieki zdrowotnej, wydajnej produkcji i zrównoważonego wykorzystania energii. Zapewniając barometr zagrożeń, począwszy od ryzyka zabronionego do ryzyka minimalnego, kategoryzacja ta może przyczynić się do wykorzystania technologii w zharmonizowany sposób, zapewniając prawa własności intelektualnej, przejrzystość i ochronę danych. Prawo jest wyjątkowe, ponieważ obejmuje również kwestie etyczne, w tym wpływ społeczny GenAI, w celu uczynienia go bardziej całościowym i praktycznym.

Biorąc pod uwagę istniejącą złożoność społeczności europejskiej, niezwykle ważne jest, aby generatywna sztuczna inteligencja wspierała postęp regionalny i ukazywała wartości demokratyczne.

Główną obawą krajów europejskich dotyczącą GenAI są kwestie etyczne i regulacyjne, które odzwierciedlają cel regionu, jakim jest rozwój regulowanej i bezpiecznej sztucznej inteligencji.