Gliwice: Złota Rączka dla seniora
Właśnie zakończył się specjalny program miejski dla seniorów, który trwał od sierpnia 2021 roku. Mowa tutaj o programie „Złota Rączka dla seniora”.
„Złota Rączka dla seniorów” to program miejski, który trwał w naszym mieście od sierpnia ubiegłego roku. Z usług złotych rączek oferujących drobne naprawy seniorzy skorzystali 269 razy. Wykonane naprawy wyceniono na 41,8 tysięcy złotych.
Gliwice: Złota Rączka dla seniora
Wielu seniorom jest ciężko samodzielnie wykonać nawet drobne naprawy w swoim mieszkaniach i domach, a czasem nawet jest to niewykonalne. Miasto wyszło naprzeciw starszym osobom w Gliwicach i stworzyło pilotażowy program miejski „Złota Rączka dla seniora”. Dzięki temu projektowi udało się dokonać napraw w seniorskich domach blisko 270 razy.
Złota Rączka wzywana na telefon pomagał głównie osobom samotnym i chorym, które nie potrafiły dokonać samodzielnie domowych napraw oraz nie miały do kogo zwrócić się o pomoc. Każdy mieszkaniec naszego miasta, który ukończył 60. rok życia mógł skorzystać z usług fachowca raz w miesiącu. Wsparcie złotych rączek w ramach zadania miejskiego była bezpłatna, ale koszt wykorzystanych do naprawy materiałów przekraczających 30 złotych pokrywał już senior. Program miejski spotkał się z sympatią seniorów, a od 16 sierpnia do 17 grudnia wykonano 269 napraw na kwotę 41 834,89 złotych.
Do jakich usterek były wzywane złote rączki?
146 razy złota rączka była wzywana do usterek związanych z instalacją wodno-kanalizacyjną. Fachowiec naprawiał cieknące pralki, usuwał wycieki z wc i nieszczelności bojlera lub kranu, regulował baterie, naprawiał niedrożne prysznice i zepsute spłuczki, doszczelniał zawory ciepłej wody oraz wymieniał grzałki w bojlerze. W tej kwestii było najwięcej zgłoszeń.
Z kolei 77 napraw dotyczyło prac stolarskich – regulacji stolarki okiennej, naprawy lub wymiany zamka, naprawy albo zawieszenia półek, wymiany zawiasów, założenia moskitiery, montażu karniszy, naprawy nóg w stole czy ławie.
Zaś 39 usług było związanych z instalacją elektryczną – wymiana gniazdek, naprawa wyłącznika lampy, naprawa pieca trójfazowego, sprawdzenie instalacji elektrycznej, zawieszanie i podłączanie żyrandola.
Najmniej wezwań było z działu centralnego ogrzewania – 5 razy i instalacją gazową – 2 razy.
Czy projekt miejski będzie kontynuowany?
Przypominamy, że usługę złotej rączki miasto uruchomiło na wniosek środowisk senioralnych – Rady Seniorów Miasta Gliwice, klubów seniora i osób indywidualnych. Zadanie zostało wpisane do Strategii Polityki Senioralnej Miasta Gliwice na lata 2021-2025. Projekt „Złota rączka dla seniora” będzie kontynuowany. O szczegółach będziemy na bieżąco informować.
Źródło informacji, zdjęcie: UM Gliwice