Bank Światowy przewiduje w 2024 r. spowolnienie światowej gospodarki trzeci rok z rzędu.
Jak wynika z najnowszego raportu Banku Światowego Global Economic Outlook, do końca 2024 r. oczekuje się, że gospodarka światowa osiągnie ponury rekord: będzie to najwolniejszy wzrost PKB od pół dekady od 30 lat.
Z opublikowanego we wtorek raportu wynika, że wyniki gospodarcze w pierwszej połowie lat 2020. będą jeszcze gorsze niż po kryzysie finansowym i innych recesji trwających od początku lat 90. XX w.
Choć globalny wzrost ma spowolnić trzeci rok z rzędu (z 2,6% w ubiegłym roku do 2,4% w 2024), waszyngtońska organizacja jest przekonana, że światowa gospodarka radzi sobie lepiej niż jeszcze rok temu.
Uważa on, że perspektywa globalnej recesji zmalała, głównie dzięki sile amerykańskiej gospodarki. Ostrzega jednak, że rosnące napięcia geopolityczne, zwłaszcza w związku z wojną między Izraelem a Hamasem oraz konfliktem na Ukrainie, stanowią jeszcze mniejsze ryzyko dla wzrostu.
„Bez istotnej zmiany kursu lata 2020. będą postrzegane jako dekada zmarnowanych możliwości” – powiedział główny ekonomista Banku Światowego Indermit Gill.
„Krótkoterminowy wzrost gospodarczy pozostanie słaby, przez co wiele krajów rozwijających się, zwłaszcza najbiedniejszych, utknie w pułapce: z paraliżującym poziomem zadłużenia i niepewnym dostępem do żywności dla prawie co trzeciej osoby” – dodał.
Utrudniłoby to postęp w realizacji wielu globalnych priorytetów, w tym zmian klimatycznych, stwierdził. Gill uważa jednak, że nadal istnieją możliwości odwrócenia tej tendencji.
Oczekiwano, że w strefie euro w 2024 r. nastąpi nieco silniejszy wzrost
Bank Światowy prognozuje, że strefa euro obejmująca 20 krajów wzrośnie w tym roku o 0,7%, co stanowi niewielką poprawę w porównaniu z ubiegłorocznym wzrostem o 0,4%.
Międzynarodowa instytucja finansowa spodziewa się, że wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych – kraju, który przoduje w 2023 r. ze wzrostem na poziomie 2,5% – spowolni w tym roku do 1,6%, a wzrost stóp procentowych osłabi zaciąganie kredytów i wydatki.
Oczekuje się, że gospodarka Chin, druga co do wielkości na świecie, wzrośnie w tym roku o 4,5% i 4,3% w 2025 r., co oznacza gwałtowny spadek z 5,2% w roku ubiegłym.
Gospodarka chińska, która przez dziesięciolecia była jednym z głównych motorów światowego wzrostu, w ostatnich latach borykała się z trudnościami. Przebudowany rynek mieszkaniowy uległ załamaniu, konsumenci popadają w depresję, szerzy się bezrobocie wśród młodych ludzi, a społeczeństwo się starzeje, co osłabia jego zdolność do wzrostu.
Spowolnienie wzrostu w Chinach może zaszkodzić krajom rozwijającym się, które dostarczają surowce na rynek chiński. Należą do nich Republika Południowej Afryki, producent węgla i Chile, eksporter miedzi.
Oczekuje się, że gospodarka Japonii wzrośnie zaledwie o 0,9%, co stanowi połowę tempa wzrostu w 2023 r.