O nas
Kontakt

Globalne perspektywy gospodarcze MFW: przed nami dalsze obniżki stóp procentowych?

Laura Kowalczyk

A map showing the countries of the Eurozone in the hallway of the ECB after a meeting of the ECB

Decydenci muszą działać teraz, aby ożywić perspektywy wzrostu, twierdzi MFW.

Najnowszy raport MFW World Economic Outlook prognozuje globalny wzrost na poziomie 3,2% w 2024 r. i 3,3% w 2025 r., zgodnie z kwietniową prognozą.

Grupa zauważyła jednak, że zróżnicowana dynamika działalności na przełomie roku nieco zmniejszyła rozbieżności w produkcji, co oznacza, że ​​różnice w tempie wzrostu pomiędzy gospodarkami są obecnie mniejsze.

Jeśli chodzi o proces dezinflacji, w raporcie zauważono, że wzrosło ryzyko wzrostu cen, „zwiększając perspektywę jeszcze wyższych stóp procentowych przez dłuższy okres”.

Jednym z takich zagrożeń jest eskalacja napięć handlowych, które mogą zwiększyć koszty importowanych towarów w całym łańcuchu dostaw.

Petya Koeva Brooks, zastępca dyrektora departamentu badań Międzynarodowego Funduszu Walutowego, omawiała tę tendencję w wywiadzie dla TylkoGliwice.

„Innym interesującym zjawiskiem, które obserwujemy, są rosnące dowody fragmentacji handlu. Uważamy, że handel w obrębie politycznie bliskich bloków utrzymuje się na dobrym poziomie i rekompensuje fakt, że handel między blokami faktycznie spadł. »

Ostrzeżenia pojawiają się pomimo dobrej kondycji handlu na początku roku, wzmocnionej silnym eksportem z Azji, szczególnie w sektorze technologii.

Zapytana o cła nałożone niedawno przez Stany Zjednoczone i UE na chińskie produkty, Koeva Brooks wyraziła się krytycznie.

„Takie działania na ogół mają negatywny wpływ na kraj, który je narzuca, a także na inne… niektóre mogą być motywowane dobrymi powodami, ale wzywamy kraje, aby rozwiązały te skargi w sposób zgodny wielostronnie, a nie w drodze działań jednostronnych. »

Komisja Europejska wprowadziła tymczasowe cła w wysokości do 37,6% na pojazdy elektryczne importowane z Chin.

W maju Stany Zjednoczone ogłosiły wprowadzenie 100% cła na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach.

Ziarna ożywienia gospodarczego

MFW stwierdził, że oznaki ożywienia gospodarczego zmaterializowały się w Europie i poza nią dzięki poprawie aktywności w usługach. Są to usługi niematerialne, a nie dobra fizyczne.

Koeva Brooks zauważyła, że ​​częściowo oznacza to naturalną zmianę popytu po pandemii.

W okresach izolacji konsumpcja towarów eksplodowała, podczas gdy działalność usługowa uległa stagnacji. Później, gdy środki dotyczące dystansu społecznego zostały złagodzone, popyt na usługi ponownie wzrósł.

Konsumpcję napędzają także rosnące płace realne, a także zwiększone inwestycje wynikające z poluzowania warunków finansowych, stwierdził MFW.

Oczekuje się, że wzrost w strefie euro wyniesie 1,5% w 2025 r., przy umiarkowanym ożywieniu na poziomie 0,9% prognozowanym na 2024 r.

W raporcie podkreślono, że w Niemczech, kraju mocno dotkniętym szokami cenowymi energii ze względu na jego zależność od przemysłu energochłonnego, oczekuje się „wolniejszego” ożywienia gospodarczego.

Szacuje się, że w 2025 r. dynamika kraju rok do roku wyniesie 1,3%, zaś na 2024 r. – 0,2%. Jest to następstwem spadku o 0,2% w roku ubiegłym.

Spowolnienie globalnej dezinflacji

Wznowienie wzrostu może jednak prowadzić do gwałtownych wzrostów inflacji, ostrzega MFW.

W rezultacie decydenci mogą odczuwać presję, aby opóźnić obniżki stóp procentowych.

„Rosnąca sekwencyjnie inflacja w Stanach Zjednoczonych w pierwszym kwartale opóźniła normalizację polityki” – stwierdził MFW.

„To sprawiło, że inne rozwinięte gospodarki, takie jak strefa euro i Kanada, gdzie inflacja bazowa dalej spowalnia, zgodnie z oczekiwaniami, wyprzedziły Stany Zjednoczone w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Jednocześnie wiele banków centralnych gospodarek wschodzących pozostaje ostrożnych w kwestii obniżania stóp procentowych ze względu na ryzyko zewnętrzne wywołane zmianami różnic w stopach procentowych i związaną z nimi deprecjacją walut tych gospodarek w stosunku do dolara. »

Ceny surowców

W raporcie dotyczącym perspektyw globalnych wskazano również, że prognozy ekspertów MFW opierają się na rewizjach w górę cen surowców, w tym na 5% wzroście cen pozapaliwowych w 2024 r.

Oczekuje się, że ceny surowców energetycznych spadną w 2024 r. o około 4,6%, mniej niż prognozowano w kwietniu. Luka ta odzwierciedla wysokie ceny ropy naftowej powiązane z cięciami wydobycia dokonanymi przez OPEC+ (Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową, w tym Rosję i innych eksporterów ropy spoza OPEC). Pewną rolę odgrywa także presja cenowa wywołana konfliktem na Bliskim Wschodzie.

Wzmożona aktywność w Chinach

MFW podniósł także w górę swoje prognozy wzrostu dla rynków wschodzących i gospodarek rozwijających się, pod wpływem silniejszej aktywności w Azji, zwłaszcza w Chinach i Indiach.

Te dwa kraje odpowiadają za „około połowę wzrostu światowej gospodarki” – stwierdziła Koeva Brooks.

Prognoza Chin na 2024 r. wynosi 5%, podczas gdy roczna zmiana prognozy Indii wynosi 7%.

Zapytana o rozczarowujące dane dotyczące chińskiego PKB opublikowane na początku tygodnia, Koeva Brooks zauważyła, że ​​mogą one „stanowić ryzyko pogorszenia naszych obecnych prognoz”.

Gospodarka Chin wzrosła w drugim kwartale o 4,7% rok do roku, poniżej oczekiwań.

„Dla Chin ważne jest rozwiązanie problemów na rynku nieruchomości” – stwierdziła Koeva Brooks, „a to da pewność konsumentom”.

Zalecenia dotyczące polityki

Raport ostrzega, że ​​w krajach, w których zmaterializowało się ryzyko inflacyjne, „banki centralne powinny powstrzymać się od zbyt wczesnego łagodzenia stóp procentowych”.

Oprócz wyzwań krótkoterminowych kraje muszą także starać się pobudzić ponure średnioterminowe perspektywy wzrostu.

Według MFW jednym z rozwiązań jest zwiększenie wydajności pracy poprzez lepszą integrację kobiet i imigrantów na rynku pracy.

„Choć emigracja młodych i wykształconych ludzi może mieć niekorzystne konsekwencje dla krajów pochodzenia, koszty można złagodzić. Możliwymi drogami są polityki mające na celu wykorzystanie sieci diaspor, maksymalizację korzyści płynących z przekazów pieniężnych i poszerzenie możliwości na krajowym rynku pracy. »

Grupa podkreśliła także znaczenie współpracy wielostronnej dla pobudzenia handlu, ale także rozwiązania problemów globalnych, w tym kryzysu klimatycznego.