O nas
Kontakt

Główne centra finansowe Europy: gdzie najlepiej robić interesy?

Laura Kowalczyk

Główne centra finansowe Europy: gdzie najlepiej robić interesy?

Stany Zjednoczone mają pięć centrów finansowych w pierwszej dziesiątce świata, podczas gdy Europa ma tylko dwa. Ale jak europejskie miasta wypadają między sobą?

W szybko zmieniającym się globalnym krajobrazie finansowym miasta europejskie muszą stawić czoła ostrej konkurencji, aby zyskać pozycję silnych centrów finansowych – co jest atrakcyjną etykietą, która może prowadzić do kluczowych inwestycji ze strony właścicieli przedsiębiorstw i zwiększonej uwagi ze strony decydentów politycznych.

W nowym rankingu Global Financial Centers Index (GFCI) siedem europejskich miast znajduje się wśród 20 największych centrów finansowych na świecie.

Podczas gdy Stany Zjednoczone dominują na szczycie listy, a Nowy Jork zajmuje pierwsze miejsce, Londyn pozostaje na szczycie listy w Europie.

W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem zbliżył się nieco do Wielkiego Jabłka i zajmuje drugie miejsce na świecie, ale nieznacznie wyprzedza Singapur i Hongkong, które zajmują odpowiednio trzecie i czwarte miejsce.

Jak radzą sobie inne miasta europejskie i jakie czynniki sprawiają, że dane miasto jest konkurencyjnym centrum finansowym?

Genewa odlatuje

Genewa w Szwajcarii jest jedynym miastem europejskim, które dołączyło do brytyjskiej stolicy w pierwszej dziesiątce.

Podwyższając swój rating o 29 punktów, Genewa w zeszłym roku wyprzedziła swoich finansowych rywali, według GFCI, awansując z 23. na 10. miejsce.

Szwajcarskie miasto traci zaledwie pięć punktów do piątego miejsca, zajmowanego przez San Francisco.

Analitycy wymieniają otoczenie regulacyjne Szwajcarii i niski poziom korupcji jako ogromne korzyści dla siły finansowej jej miast.

Stolica finansowa UE wyprzedza Paryż

W najnowszym raporcie Frankfurt, siedziba Europejskiego Banku Centralnego, zajął trzecie miejsce w Europie, przed Paryżem.

Znany jako miasto euro, Frankfurt jest także siedzibą niemieckiego banku centralnego: Bundesbanku.

Niemieckie centrum finansowe spadło w światowym rankingu GFCI z 17. na 14., a Paryż z 14. na 15. Dzieli ich jednak tylko jeden punkt rankingowy.

Frankfurt jest także jednym z 15 miast, które – jak mają nadzieję uczestnicy badania – zyskają na znaczeniu.

Europejskie miasta, które znalazły się w pierwszej dwudziestce, to Luksemburg (16.), Zurych (18.) i Amsterdam (19.).

Niemcy mają pięć miast w pierwszej pięćdziesiątce

Niemcy są najsilniejszym krajem europejskim, jeśli chodzi o rankingi według krajów.

Choć żadne z nich nie znajduje się w pierwszej dziesiątce, Niemcy mają pięć miast w pierwszej pięćdziesiątce na świecie, czyli najwięcej ze wszystkich krajów europejskich.

Oprócz Frankfurtu Berlin spadł z 26. na 23. miejsce, a Monachium z 18. na 26.

Stuttgart awansował nieznacznie z 47. na 46. miejsce, natomiast Hamburg spadł z 43. na 49.

Szwajcaria jest drugim krajem europejskim z największą liczbą miast w pierwszej pięćdziesiątce, a Lugano zajmuje 47. miejsce. Wielka Brytania ma dwa, a Edynburg jest na 34. miejscu.

Inne europejskie miasta w pierwszej pięćdziesiątce to Irlandia (25.), Sztokholm w Szwecji (40.), Oslo w Norwegii (42.), Mediolan we Włoszech (45.), Madryt w Hiszpanii (48.) i Helsinki w Finlandii (50.).

Ich indywidualne wyniki są ściśle pogrupowane, co sugeruje możliwe zmiany w kolejnym raporcie GFCI.

Zależności Korony Brytyjskiej robią różnicę, ale istnieje zauważalny podział wschód-zachód

Należy także zwrócić uwagę na trzy terytoria zależne Korony Brytyjskiej, z których każde zajmuje miejsce w pierwszej 60. Jersey, Guernsey i Wyspa Man zajmują odpowiednio 52., 58. i 59. miejsce. Nie są częścią Wielkiej Brytanii, ale stanowią samorządną własność Korony Brytyjskiej.

GFCI dzieli Europę na dwie grupy: Europę Zachodnią oraz Europę Wschodnią i Azję Środkową, wykazując wyraźny podział na Wschód i Zachód.

Do 60. miejsca na liście wszystkie najlepsze centra finansowe w Europie znajdują się w grupie zachodnioeuropejskiej.

Astana w Kazachstanie zajmuje 60. miejsce, zajmując pierwsze miejsce w grupie Europy Wschodniej i Azji Centralnej. Praga zajmuje wówczas 79. miejsce, a Tallinn – 87. miejsce.

Poza Europą bardzo dobrze wypadły Stany Zjednoczone, których pięć centrów finansowych znalazło się w pierwszej dziesiątce, co odzwierciedla siłę amerykańskiej gospodarki. W pierwszej dwudziestce znalazły się także główne ośrodki Chin.

Co wyróżnia dobrą platformę finansową?

Według GFCI 34 reputacja miasta i otoczenie biznesowe są silnie skorelowane z jego konkurencyjnością finansową.

Z raportu wynika, że ​​Wskaźnik Percepcji Korupcji i Wskaźnik Globalnej Wolności Gospodarczej wykazują związek: ocena miasta jako centrum finansowego wzrasta wraz ze wzrostem wolności gospodarczej i zmniejszeniem postrzegania korupcji.

Istotnym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność centrów finansowych jest także wizerunek marki miasta.

Analitycy twierdzą, że pozytywna reputacja miasta, zbudowana na takich czynnikach, jak bezpieczeństwo, stabilność, oferta kulturalna i jakość życia, może przyciągnąć firmy, specjalistów i inwestorów.