O nas
Kontakt

Grecka pisarka i prawniczka to pierwsza para tej samej płci, która wzięła ślub w ratuszu w Atenach

Laura Kowalczyk

Greek author Petros Hadjopoulos, who uses the pen name Auguste Corteau, hugs his husband, lawyer Anastasios Samouilidis, before their wedding at Athens City Hall on Thursday.

Sprzeciwowi tradycjonalistów Kościoła prawosławnego nie udało się zapobiec istotnej zmianie prawnej, która zbliża Grecję do większości Europy.

Grecki pisarz i jego partnerka, prawniczka, zostali pierwszą parą tej samej płci, która zawarła związek małżeński w ratuszu w Atenach, odkąd trzy tygodnie temu kraj zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci, co stanowi poważną zmianę dla narodu prawosławnego.

Burmistrz Aten wziął w czwartek ślub cywilny pomiędzy Petrosem Hadjopoulosem piszącym pod pseudonimem Auguste Corteau i prawnikiem Anastasiosem Samouilidisem. W wydarzeniu, które odbyło się w ratuszu stolicy Grecji, wzięło udział dwudziestu gości.

Hadjopoulos opisał to wydarzenie jako „sen, którego nie mieliśmy odwagi spełnić, gdy byliśmy nastolatkami”. Powiedział, że w ich geście jest pewna „symbolika”.

„Rozumiem, że (małżeństwo) nie sprawdza się w przypadku wszystkich, ale dla ludzi, którzy dorastali w Grecji w latach 80. i 90., kiedy tacy ludzie jak my wiedli bardzo samotne życie, nawet symbole mają wielką wartość” – powiedział.

Burmistrz Aten, Haris Doukas, określił ceremonię jako „moment historyczny”, dodając, że „każdy obywatel Aten (…) powinien móc żyć i kochać tak, jak chce”.

Prawnik Anastasios Samouilidis (po lewej) ściska swojego męża, greckiego pisarza Petrosa Hadjopoulosa, który używa pseudonimu Auguste Corteau, na oczach gości po ich ślubie w Atenach.
Prawnik Anastasios Samouilidis (po lewej) ściska swojego męża, greckiego pisarza Petrosa Hadjopoulosa, który używa pseudonimu Auguste Corteau, na oczach gości po ich ślubie w Atenach.

Małżeństwa osób tej samej płci zostały zalegalizowane przez grecki parlament w drodze głosowania 15 lutego, pomimo silnego sprzeciwu społecznie konserwatywnego Kościoła prawosławnego. We wtorek urzędnicy kościelni na Korfu nałożyli zakaz religijny na dwóch lokalnych prawodawców, którzy głosowali za reformą.

Niedawno uchwalona ustawa przyznaje również pełne prawa rodzicielskie żonatym partnerom tej samej płci posiadającym dzieci, choć nie pozwala parom tej samej płci na korzystanie z macierzyństwa zastępczego w Grecji.

Małżeństwa osób tej samej płci wciąż są dalekie od legalizacji w większości krajów Unii Europejskiej. Kilka krajów członkowskich – w tym Bułgaria, Chorwacja, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska i Słowacja – mają obecnie przeciwko temu przepisy konstytucyjne.

Małżeństwa osób tej samej płci są obecnie legalne w następujących krajach europejskich: Hiszpania, Andora, Portugalia, Francja, Luksemburg, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Holandia, Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy, Belgia, Austria, Słowenia, Szwajcaria, Malta , Estonii i Grecji.

Kilka innych umożliwia prawne uznanie jakiejś formy związku cywilnego lub partnerstwa.