Mówi się, że nowy minister zdrowia Francji Yannick Neuder jest pierwszym ministrem, który publicznie poprze kampanię, która nigdy nie uzyskała wsparcia ze strony Paryża.
Nowy minister zdrowia Francji zaryzykował zepsucie swoich relacji z kochającym wino prezydentem Emmanuelem Macronem, mówiąc, że weźmie udział w Suchym styczniu.
Yannick Neuder, który objął to stanowisko dwa tygodnie temu, powiedział francuskim mediom, że w styczniu wstrzyma się od picia – co, jak twierdzi, robi co roku – i wychwalał korzyści płynące z nie spożywania alkoholu przez cały miesiąc.
Suchy styczeń (po francusku „Défi de Janvier”) to sposób „zachęcenia Francuzów do zastanowienia się nad swoimi nawykami związanymi z piciem alkoholu i uświadomienia sobie korzyści płynących z przerwy, którą można następnie przedłużyć poza styczeń” – 55-letnia kardiolog powiedział dziennikowi „Le Parisien”.
Według niedawnej ankiety zleconej przez bezalkoholowego winiarza Chavina, około 17 milionów mieszkańców Francji, czyli jedna czwarta populacji, zamierza wybrać suchy styczeń.
Jednak według lokalnych mediów Neuder jest pierwszym francuskim ministrem, który publicznie poparł miesiąc bez alkoholu i wyjaśnił, że robi to „osobiście”. To wyjaśnienie nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że trend ten nigdy nie uzyskał oficjalnego wsparcia i podobno został odrzucony przez Macrona wiele lat temu po spotkaniu z winiarzami.
Suchy styczeń rozpoczął się w Wielkiej Brytanii w 2013 r. w ramach kampanii organizacji charytatywnej i obecnie odbywa się tam co roku przy wsparciu Public Health England.
Zyskała ona również na znaczeniu na całym świecie, a w 2019 r. francuskie ministerstwo zdrowia ogłosiło plany wsparcia tej inicjatywy przez Pałac Elizejski. Jednak propozycja rozgniewała branżę winiarską, która nalegała, aby rząd porzucił ten pomysł. Macron stanął po stronie sektora, podobno mówiąc francuskim producentom wina, że za jego prezydentury nie będzie suchego stycznia.
Macron, wybrany Osobowością Roku przez magazyn Review of French Wines w 2022 roku, powiedział wcześniej, że codziennie wypija dwa kieliszki wina i że „posiłek bez wina jest trochę smutny”.
Była minister zdrowia Francji Agnès Buzyn, która przewodziła ostatecznie skazanej na porażkę kampanii „Suszy styczeń” w 2019 r., powiedziała w zeszłym roku w wywiadzie, że „w rzeczywistości jest to walka do stoczenia w naszym kraju prawie niemożliwa”.
„Macie zbyt wiele przeciwności losu” – powiedziała telewizji France 2, odnosząc się w szczególności do wpływu francuskiego lobby winiarskiego i statusu wina jako „obrazu kultury francuskiej”.
Francja jest drugim co do wielkości konsumentem wina na świecie, po Stanach Zjednoczonych, a szacuje się, że przemysł winiarski w tym kraju zatrudnia prawie pół miliona osób i generuje około 13 miliardów euro przychodów rocznie.
Zaangażowanie Neudera w projekt Dry January wywołało zdziwienie w niektórych kręgach, biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku sprzeciwiał się podwyżce podatków od alkoholu i bronił przemysłu winiarskiego.
„To nie podniesienie ceny butelki Châteauneuf-du-Pape o siedem centów spowoduje zmniejszenie śmiertelności wśród młodych ludzi” – powiedział Neuder podczas listopadowej debaty, gdy był politykiem z zaplecza. „Nie sądzę, żeby młodzi upijali się w Châteauneuf-du-Pape. Musimy przestać atakować naszych winiarzy”.
W wywiadzie dla BFMTV w zeszłym miesiącu, po objęciu stanowiska ministra zdrowia i przed ogłoszeniem deklaracji o suchym styczniu, Neuder powiedział, że „nie jest na zawołanie żadnego lobby alkoholowego”.
W zeszłym roku o tej porze kilkudziesięciu profesorów studiów nad uzależnieniami we Francji napisało do rządu, wzywając ich do poparcia inicjatywy Dry January i argumentując, że nie zrobiono wystarczająco dużo, aby zaradzić zagrożeniom wynikającym z alkoholu dla zdrowia.
Według danych francuskiego ministerstwa zdrowia spożycie alkoholu jest przyczyną 49 000 zgonów rocznie w kraju i stanowi „główny problem zdrowia publicznego”.