O nas
Kontakt

Gruziński Trybunał Konstytucyjny zezwala na impeachment prounijnej prezydent Salomé Zourabichvili

Laura Kowalczyk

Gruziński Trybunał Konstytucyjny zezwala na impeachment prounijnej prezydent Salomé Zourabichvili

Gruziński Trybunał Konstytucyjny zezwolił na impeachment prozachodniego prezydenta Salomé Zourabichvili po tym, jak rządząca partia Marzenie oświadczyła, że ​​odbywała ona spotkania w UE bez zgody rządu.

Trybunał Konstytucyjny Gruzji zezwolił na wszczęcie postępowania w sprawie impeachmentu wobec prezydent kraju Salomé Zourabichvili, sprawującego urząd od grudnia 2018 r.

Początkowy wniosek o impeachment Zourabichvili wyszedł od rządzącej partii Marzenie, która oskarżyła gruzińskiego prezydenta o naruszenie konstytucji podczas jej wizyt w UE.

Zourabichvili odbył spotkania w Berlinie i Brukseli, najwyraźniej wbrew woli rządu, jak podała lokalna agencja informacyjna Interpress około miesiąc temu, kiedy partia Dream po raz pierwszy oznajmiła, że ​​chce postawić prezydenta w stan oskarżenia.

Gruzińska prezydent spotkała się pod koniec sierpnia ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem w Berlinie oraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem w Brukseli, aby pozyskać poparcie dla kampanii Gruzji o przyznanie statusu kandydata do UE.

Jednak lider partii Dream Irakli Kobakhidze według doniesień powiedział, że Zourabichvili zorganizował te spotkania z naruszeniem konstytucji, twierdząc, że rząd wysłał pismo, w którym odmówił zgody na dwie wizyty w UE.

W poniedziałek gruziński sąd zgodził się z Kobakhidze.

„31 sierpnia, 1 i 6 września 2023 r. podczas wizyt roboczych za granicą prezydent Gruzji Salome Zourabichvili sprawował władzę przedstawicielską w dziedzinie polityki zagranicznej bez zgody rządu, naruszając tym samym Konstytucję” – oświadczył Prezes Trybunału Konstytucyjnego , Merab Tourava.

Wniosek o impeachment pokazuje podział w rządzie Gruzji. Zourabichvili został wybrany na członka partii Marzenie i opuścił ją, zarzucając jej prorosyjskość i niewystarczające zaangażowanie w sprawę przystąpienia do UE.