O nas
Kontakt

„Historyczna mobilizacja”: protestujący przeciwko zmianom klimatycznym na całym świecie przyłączają się do walki z paliwami kopalnymi

Laura Kowalczyk

„Historyczna mobilizacja”: protestujący przeciwko zmianom klimatycznym na całym świecie przyłączają się do walki z paliwami kopalnymi

W ten weekend w setkach miast odbędą się protesty klimatyczne w związku z globalną walką o wyeliminowanie paliw kopalnych.

Dziesiątki tysięcy działaczy klimatycznych na całym świecie weźmie udział w protestach w dniach 15–17 września.

Wzywają do zaprzestania spalania paliw kopalnych powodujących ocieplenie planety, ponieważ świat doświadcza dramatycznych ekstremalnych warunków pogodowych i rekordowych upałów.

Strajk pod hasłem „Globalna walka o eliminację paliw kopalnych” odbędzie się w kilkudziesięciu krajach i setkach miast na całym świecie i będzie trwał przez cały weekend.

Jest prowadzony przez kilka lokalnych i globalnych grup i organizacji klimatycznych, w tym kierowanych głównie przez młodzież, ruchu „Piątki dla przyszłości” Grety Thunberg.

Protesty stanowią początek poniedziałkowego szczytu Ambicjach Klimatycznych Sekretarza Generalnego ONZ.

Gdzie w najbliższy weekend odbędą się protesty klimatyczne?

Protesty organizowane są na całym świecie, od całej Europy po USA, Indie, Afrykę, Australię i Amerykę Południową.

Podczas jednego ze strajków w Quezon City na Filipinach aktywiści protestowali przed Departamentem Środowiska i Zasobów Naturalnych i trzymali tabliczki żądające wycofania paliw kopalnych – od węgla po gaz ziemny.

Kolejny poważny strajk planowany jest na niedzielę w Nowym Jorku, co zbiegnie się z Tygodniem Klimatycznym i szczytem klimatycznym ONZ.

Mapa Traktatu o paliwach kopalnych zawiera przegląd planowanych wydarzeń. Są one najbardziej skoncentrowane w Europie, a kilka protestów zarejestrowano w piątek i w weekendy w Londynie, Paryżu, Rzymie, Madrycie, Brukseli, Berlinie, Wiedniu, Sztokholmie i innych krajach.

Działacze klimatyczni organizowali w ostatnich latach podobne ogólnoświatowe strajki, podczas których protestujący z różnych krajów łączą się tego samego dnia.

AP Photo/Aaron Favila
Dziesiątki tysięcy działaczy klimatycznych na całym świecie mają w piątek maszerować, skandować i protestować, wzywając do zaprzestania spalania paliw kopalnych powodujących ocieplenie planety.

Dlaczego aktywiści klimatyczni protestują?

„Ta historyczna mobilizacja odnawia i wzmacnia skoordynowane na całym świecie wysiłki mające na celu zakończenie ery paliw kopalnych” – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej „Fight Fossil Fuels” poświęconej protestom.

„Na całym świecie jednoczymy się, aby walczyć z przemysłem paliw kopalnych i jego podmiotami” – dodaje.

Na tydzień przed planowanym protestem Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ​​kraje są dalekie od ograniczenia ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z czasami przedindustrialnymi, zgodnie z ustaleniami zawartymi w Paryżu w 2015 r. Od tego czasu świat ocieplił się o co najmniej 1,1 stopnia.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Ziemia kilkakrotnie pobiła swój średni dzienny rekord ciepła według jednego wskaźnika, lipiec był najgorętszym miesiącem w historii, a lato na półkuli północnej zostało uznane za najgorętsze w historii.

Uważa się, że dziesiątki ekstremalnych zjawisk pogodowych – od huraganu Idalia w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych po ulewne powodzie w Delhi w Indiach – uległy pogorszeniu w wyniku zmiany klimatu spowodowanej przez człowieka.