Niektórzy hodowcy psów planują zakwestionować nadchodzący zakaz produkcji i sprzedaży psiego mięsa.
Parlament Korei Południowej przyjął przełomowy zakaz produkcji i sprzedaży psiego mięsa.
Chociaż w Korei Południowej tylko niewielka mniejszość ludzi nadal spożywa psie mięso, starożytna praktyka stała się przedmiotem ostrej krytyki ze strony zagranicznych mediów i obrońców praw zwierząt. W ostatnich latach młodsze pokolenia w kraju przyłączyły się do wezwań do zakazania tego.
We wtorek, 9 stycznia, parlament posłuchał ich wezwań. Nowa ustawa sprawi, że ubój, hodowla i sprzedaż psiego mięsa przeznaczonego do spożycia przez ludzi od 2027 r. staną się nielegalne i będą zagrożone karą od dwóch do trzech lat więzienia. Nie przewiduje żadnych kar za spożywanie psiego mięsa.
Jak powszechne jest mięso psów w Korei Południowej?
Spożycie mięsa psów nie jest ani wyraźnie zakazane, ani zalegalizowane w Korei Południowej.
Ostatnie badania pokazują, że ponad połowa mieszkańców Korei Południowej opowiada się za zakazem spożywania psiego mięsa, a większość już go nie je. Jednak co trzeci Koreańczyk z południa nadal sprzeciwia się zakazowi, mimo że go nie spożywa.
Nie ma wiarygodnych oficjalnych danych na temat dokładnej wielkości przemysłu psiego mięsa w Korei Południowej. Aktywiści i rolnicy twierdzą, że każdego roku zabija się setki tysięcy psów na mięso.
W 2022 roku ogólnokoreański nadawca KBS poinformował, że w całym kraju hoduje się ponad pół miliona psów na żywność, a 1600 restauracji sprzedaje psie mięso.
Według Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Spraw Wsi według stanu na luty 2022 r. istniało 1156 gospodarstw hodujących psy na mięso i 34 rzeźnie.
Zostanie przyznany trzyletni okres karencji, aby umożliwić branży przejście i zamknięcie, a represje rozpoczną się w 2027 r.
Zakaz mięsa dla psów w Korei Południowej został przyjęty jednomyślnie
Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę większością 208 do 0. Stanie się prawem po zatwierdzeniu przez Radę Gabinetową i podpisaniu przez prezydenta Yoon Suk Yeola, co będzie uważane za formalność, ponieważ jego rząd popiera zakaz.
„Ta ustawa ma na celu przyczynienie się do urzeczywistnienia wartości praw zwierząt, które polegają na poszanowaniu życia i harmonijnym współistnieniu ludzi i zwierząt” – czytamy w ustawie.
Projekt ustawy zapewnia pomoc hodowcom psów i innym osobom z branży w zamykaniu przedsiębiorstw i przejściu na rozwiązania alternatywne. Szczegóły mają zostać wypracowane pomiędzy urzędnikami rządowymi, rolnikami, ekspertami i działaczami na rzecz praw zwierząt.
Humane Society International nazwało ten fragment legislacji „historią w toku”.
„Nigdy nie myślałem, że zobaczę w ciągu mojego życia zakaz okrutnego przemysłu psiego mięsa w Korei Południowej, ale to historyczne zwycięstwo dla zwierząt jest świadectwem pasji i determinacji naszego ruchu na rzecz ochrony zwierząt” – powiedział JungAh Chae, dyrektor wykonawczy HSI Koreańskie biuro.
Czy zakaz ma poparcie społeczne?
Badanie przeprowadzone w 2023 r. przez grupę zajmującą się prawami zwierząt Korea Humane Society International (Korea HSI) i agencję badawczą NielsenIQ wykazało poparcie społeczne dla zakazu mięsa psów – 57% z 1500 respondentów opowiedziało się za tym.
Ponad 86 procent ankietowanych dorosłych stwierdziło, że nie ma zamiaru jeść psów w przyszłości, niezależnie od tego, czy jadło to w przeszłości.
Stwierdzono również zwiększone negatywne postrzeganie psiego mięsa wśród osób w wieku 40 i 50 lat oraz większy konsensus co do potrzeby ochrony dobrostanu zwierząt.
Rolnicy byli jednak bardzo zaniepokojeni przyjęciem ustawy.
„To wyraźny przypadek przemocy ze strony państwa, ponieważ narusza ona naszą wolność wyboru zawodu. Nie możemy po prostu siedzieć bezczynnie” – powiedział Son Won Hak, rolnik i były lider stowarzyszenia rolników.
Son powiedział, że hodowcy psów złożą petycję do Koreańskiego Trybunału Konstytucyjnego i zorganizują demonstracje. Powiedział, że rolnicy spotkają się w środę, aby omówić inne kroki.
Kampania przeciwko mięsu psów zyskała ogromne wsparcie ze strony pierwszej damy kraju, Kim Keon Hee, która wielokrotnie wyrażała swoje poparcie dla zakazu. Stała się obiektem miażdżącej krytyki i brutalnych obelg podczas demonstracji rolników.
Przepisy nie określają jasno, w jaki sposób hodowcy psów i inne osoby z branży będą wspierane po wprowadzeniu zakazu, co prawdopodobnie doprowadzi do utrzymujących się animozji – zauważają obserwatorzy.
„Psy różnią się od krów, kurczaków i świń” – powiedziała Kim Myung-ae, 58-letnia mieszkanka Seulu. „Dlaczego nadal miałbyś jeść psy, skoro obecnie są one postrzegane bardziej jako zwierzęta domowe niż pożywienie?”
Inny mieszkaniec Seulu, Jeong Yoon Hee, nie zgodził się z tym, twierdząc, że jedzenie psiego mięsa jest kwestią osobistego wyboru i kultury żywieniowej. „Psy to psy, a nie ludzie” – stwierdził.