O nas
Kontakt

Hiszpania może być kolejnym krajem UE, który zniesie złote wizy – oto dlaczego

Laura Kowalczyk

Golden visas offer the chance of residency if you invest in a country.

W związku z ostrzeżeniem UE przed obywatelstwem w ramach programów inwestycyjnych niektórzy hiszpańscy politycy chcą wycofać się ze złotych wiz.

Uzyskanie prawa do życia i pracy w innym kraju może być długim i trudnym procesem. Ale nie zawsze tak jest w przypadku tych, którzy mają pieniądze do wydania.

Złote wizy dają zamożnym ludziom możliwość zasadniczo „kupienia” prawa pobytu – czasami nawet bez konieczności zamieszkania w kraju.

Ich popularność w Unii Europejskiej rośnie, ponieważ ludzie chcą odejść od decyzji politycznych, takich jak brexit, które mogą ograniczać ich prawa.

W związku z niestabilnym otoczeniem politycznym i społecznym w USA w ostatnich latach przewiduje się, że wzrośnie również liczba wniosków o złote wizy składanych przez Amerykanów.

Jednak złote wizy są obecnie stopniowo wycofywane w całej Europie. Portugalia zmieniła swój program w październiku, usuwając inwestycje w nieruchomości jako podstawę wniosków o złotą wizę w nadziei na ograniczenie spekulacji na rynku nieruchomości.

W tym samym miesiącu Holandia ogłosiła, że ​​w styczniu 2024 r. zakończy program złotych wiz.

Hiszpania może wkrótce pójść w ich ślady. Kraj zaproponował już zaostrzenie wymogów dotyczących złotej wizy na początku tego roku, a w grudniu młodszy partner rządu w koalicji Sumar wyraził poparcie dla zniesienia tego programu.

Czym dokładnie są te programy złotych wiz i dlaczego w ostatnich latach UE podnosiła pytania dotyczące ich bezpieczeństwa?

Co to jest złota wiza?

Programy pobytu w ramach programów inwestycyjnych, zwane inaczej „złotymi wizami”, dają ludziom szansę na uzyskanie pozwolenia na pobyt w danym kraju poprzez zakup domu w danym kraju lub dokonanie dużej inwestycji lub darowizny.

Każdy wnioskodawca musi mieć ukończone 18 lat, niekaraną przeszłość i posiadać wystarczające środki na dokonanie wymaganej inwestycji.

Istnieją również złote paszporty, zwane oficjalnie obywatelstwem przez programy inwestycyjne, które pozwalają obcokrajowcom uzyskać obywatelstwo w ten sam sposób.

Dla krajów UE oznacza to także uzyskanie dostępu do wielu korzyści wynikających z bycia rezydentem bloku – w tym swobodnego przemieszczania się między krajami.

Dlaczego UE jest przeciwna złotym wizom i paszportom?

W 2022 r. Komisja Europejska wezwała rządy UE, aby zaprzestały sprzedaży obywatelstwa inwestorom.

Choć różni się to od złotych wiz, które oferują raczej pobyt stały niż obywatelstwo, wezwanie to stanowiło część działań mających na celu rozprawienie się z tą wielomiliardową branżą o łącznej wartości wielu miliardów euro. W następstwie wojny na Ukrainie pojawiły się obawy, że programy te mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Bruksela wezwała także kraje, aby dokładnie sprawdziły, czy osoby objęte sankcjami wojennymi posiadają wydany przez siebie złoty paszport lub wizę.

Wnioskodawcy muszą mieć ukończone 18 lat, niekaraną przeszłość i wystarczające środki na dokonanie wymaganej inwestycji.
Wnioskodawcy muszą mieć ukończone 18 lat, niekaraną przeszłość i wystarczające środki na dokonanie wymaganej inwestycji.

W przeszłości UE stwierdzała również, że tego rodzaju programy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, przejrzystości i wartości leżących u podstaw projektu Unii Europejskiej.

W październiku 2022 r. Komisja Europejska wezwała Albanię, aby „powstrzymała się od opracowania programu obywatelstwa dla inwestorów (złotych paszportów)”. Taki program „stwarzałby ryzyko w zakresie bezpieczeństwa, prania pieniędzy, uchylania się od płacenia podatków, finansowania terroryzmu, korupcji i infiltracji przestępczości zorganizowanej oraz byłby niezgodny z normami UE” – ostrzegł w raporcie. Od tego czasu kraj zawiesił plany wprowadzenia złotej wizy.

Zagrożenia płyną także spoza bloku. Również w październiku 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała zawieszenie umowy o zniesieniu wiz do Vanuatu ze względu na ryzyko związane ze złotym paszportem. Dzieje się tak dlatego, że program umożliwia obywatelom krajów trzecich uzyskanie obywatelstwa Vanuatu, które następnie zapewnia im bezwizowy wjazd do krajów strefy Schengen.

Które kraje zniosły swoje programy złotych wiz?

W lutym 2022 r. rząd Wielkiej Brytanii zniósł program złotych wiz, który umożliwiał zamożnym obcokrajowcom osiedlanie się w kraju w zamian za wniesienie ze sobą części majątku. Decyzja o zakończeniu programu była częścią próby ograniczenia brudnych pieniędzy z Rosji.

W lutym 2023 r. Irlandia zaprzestała również swojego programu złotych wiz – Programu dla inwestorów imigracyjnych – który oferował irlandzki pobyt w zamian za darowiznę w wysokości 500 000 euro lub trzyletnią inwestycję w kraju o wartości 1 mln euro rocznie.

Irlandia zawiesiła program dla obywateli Rosji już w marcu 2022 r. w ramach sankcji nałożonych na ten kraj w związku z inwazją na Ukrainę. W następnym miesiącu Parlament Europejski ostrzegł, że program jest podatny na nadużycia podatkowe. Ostateczna decyzja o zakończeniu programu była wynikiem różnych raportów międzynarodowych i przeglądów wewnętrznych.

W lutym 2023 r. premier Portugalii António Costa ogłosił plany położenia kresu lukratywnej rezydencji w kraju w drodze programu inwestycyjnego mającego na celu walkę ze spekulacjami cenami nieruchomości i czynszów. Do tego czasu cudzoziemcy mogli albo kupić nieruchomość, albo zainwestować część swojego majątku w kraju – co nazywa się inwestycjami w formie transferu kapitału – w zamian za pobyt stały.

Według portugalskiej krajowej agencji informacyjnej LUSA między styczniem a sierpniem 2022 r. program przyniósł krajowi prawie 398 mln euro.

Madera sprzeciwiła się decyzji o zniesieniu złotej wizy dla Portugalii dotyczącej nieruchomości, która sprowadziła do regionu autonomicznego wielu obcokrajowców o wysokich dochodach.

Od 6 października 2023 r. nie można już ubiegać się o złotą wizę w przypadku inwestycji w nieruchomości w Portugalii. Nowe zasady nie mają jednak zastosowania z mocą wsteczną do obecnych posiadaczy wiz.

Portugalia rezygnuje ze swojej rezydencji w ramach programu inwestycyjnego.
Portugalia rezygnuje ze swojej rezydencji w ramach programu inwestycyjnego.

Które kraje UE nadal oferują złote wizy i jakie są wymagania?

Tylko kilka miejsc w UE nadal oferuje złote paszporty. Jednym z takich krajów jest Malta. Tutaj minimalna kwota inwestycji zaczyna się od 690 000 euro i zapewnia obywatelstwo na okres od 12 do 36 miesięcy.

Jednak wiele innych krajów nadal oferuje programy złotych wiz. Oto kilka przykładów tego, ile dokładnie kosztuje zamieszkanie w tych krajach poprzez inwestycje.

Czy Hiszpania nadal oferuje złotą wizę?

Hiszpania uruchomiła program rezydencji w ramach inwestycji w 2013 r. Przyznaje również prawo pobytu obcokrajowcom i ich rodzinom, którzy inwestują w nieruchomości w kraju.

Aby uzyskać złotą wizę, która daje prawo do życia, pracy i nauki w Hiszpanii, wymagana jest inwestycja o wartości 500 000 euro w nieruchomości.

Wizę można również uzyskać, rozpoczynając określony rodzaj działalności w Hiszpanii, trzymając akcje spółek lub depozyty bankowe o minimalnej wartości 1 miliona euro w hiszpańskich instytucjach finansowych lub dokonując inwestycji w obligacje rządowe o wartości co najmniej 2 milionów euro.

Jednak niektórzy politycy wzywali do zaprzestania programu. W lutym 2023 r. centrolewicowa partia polityczna Más País zarejestrowała projekt ustawy o zniesieniu lub drastycznej zmianie hiszpańskiej rezydencji w drodze programu inwestycyjnego, twierdząc, że wpływa to na ceny domów i nie jest korzystne dla gospodarki.

Lider partii Iñigo Errejon powiedział 8 maja reporterom, że osiągnięto wstępne porozumienie z Ministerstwem Ubezpieczeń Społecznych w sprawie zakończenia programu.

„Nie można kupić obywatelstwa hiszpańskiego” – stwierdził, obwiniając złote wizy za „brutalny” wzrost cen domów, który zmusza mieszkańców do opuszczenia swoich dzielnic. Errejon stwierdził również, że program nie stworzył wielu nowych miejsc pracy.

W grudniu wznowione poparcie dla zakończenia programu złotych wiz w Hiszpanii udzielił koalicjant rządowy Sumar, który chce stawić czoła gwałtownie rosnącym cenom mieszkań.

Nie osiągnięto oficjalnego porozumienia w sprawie zakończenia programu, ale według doniesień lokalnych mediów Hiszpania rozważa zaostrzenie wymagań dotyczących wniosków. Może to obejmować podniesienie wymogu inwestycyjnego do 1 miliona euro, ponieważ eksperci ds. nieruchomości uważają, że minimum 500 000 euro nie jest już wystarczające i nie można go uważać za cenę luksusowej nieruchomości.

Program złotych wiz we Włoszech

Włochy to kolejny popularny kierunek dla osób pragnących zamieszkać w drodze inwestycji. Wprowadzona w 2017 r. złota wiza zapewnia obywatelom spoza UE zezwolenie na pobyt na dwa lata w zamian za inwestycję we Włoszech.

Minimalna inwestycja w tym przypadku wynosi 500 000 EUR i musi zostać dokonana za pośrednictwem włoskiego kraju ograniczonego. Osoby posiadające te wizy mogą również uwzględnić we wniosku swoją rodzinę i skorzystać ze specjalnego reżimu podatkowego.

Osoby korzystające z programu mieszkają we Włoszech przez 10 lat i mogą ubiegać się o obywatelstwo.

Program złotych wiz dla Grecji

Grecja oferuje złote wizy, co stanowi jeden z najszybszych procesów uzyskiwania prawa pobytu. Kwalifikujący się cudzoziemcy mogą uzyskać zezwolenie w ciągu 60 dni od złożenia wniosku.

Kiedyś miał jeden z najniższych progów inwestycji – zaledwie 250 000 euro wydanych na nieruchomości w kraju. We wrześniu władze podniosły tę kwotę do 500 000 euro, aby zwiększyć przystępność cenową nieruchomości dla mieszkańców. Nowy próg obowiązuje od 1 maja 2023 r.

Aktualizacja ta zostanie wdrożona na obszarze Aten, gminy Saloniki oraz wysp Mykonos i Santorini, ale próg 250 tys. euro pozostanie niezmieniony w pozostałych regionach.

Posiadacze złotej wizy nie muszą przebywać w Grecji, aby zachować wizę.

Do końca 2021 r. w kraju wpłynęło 9500 wniosków o zezwolenie na pobyt w ramach programów inwestycyjnych, co stanowi jedną z najwyższych liczb w Europie.