O nas
Kontakt

Hiszpania na czele wyścigu o zielony wodór, ponieważ UE zatwierdza ogromną pomoc państwa

Laura Kowalczyk

Solar panels in Navarra, northern Spain

Ambicje Hiszpanii, by stać się kluczowym producentem „zielonego” wodoru – postrzegane jako kluczowy element odchodzenia Europy od paliw kopalnych – stały się o krok bliższe realizacji za sprawą zgody UE na znaczną pomoc państwa.

Urzędnicy Komisji Europejskiej odpowiedzialni za konkurencję dali zielone światło rządowemu wsparciu w wysokości 1,2 mld euro dla rozwijającego się w Hiszpanii przemysłu odnawialnego wodoru, co stanowi dalszy impuls dla ambicji kraju, który chce stać się znaczącym producentem tego przyjaznego dla klimatu paliwa.

W ramach programu, który będzie w całości finansowany z udziału Madrytu w unijnym funduszu odbudowy utworzonym w następstwie pandemii COVID-19, zakłady produkcyjne o mocy 100 megawatów lub większej mogą ubiegać się o wsparcie państwa w celu rozwoju „dolin wodorowych” w całym kraju.

Zielony wodór wytwarza się przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej – Hiszpania dysponuje ogromnym, niewykorzystanym potencjałem zwiększenia wytwarzania energii słonecznej i wiatrowej – w celu rozszczepienia wody na jej składniki – tlen i wodór, które można wykorzystać bezpośrednio jako nośnik energii lub jako surowiec do produkcji syntetycznych paliw ciekłych o niemal zerowym śladzie węglowym.

Pomoc państwa zostanie wypłacona do końca 2025 r. w ramach systemu przetargów konkurencyjnych. UE dopuszcza odstępstwa od swojego zwykle surowego zakazu udzielania krajowego wsparcia dla krajowego przemysłu w przypadkach, gdy służy to kluczowym celom polityki UE – w tym przypadku przejściu na gospodarkę zerową netto – bez nadmiernego zakłócania jednolitego rynku.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że ​​hiszpański program przyspieszy rozbudowę zakładów produkujących zielony wodór, zgodnie ze strategicznymi celami UE.

„Program ten pomoże również Hiszpanii zmniejszyć zależność od importowanych paliw kopalnych, minimalizując jednocześnie potencjalne zakłócenia konkurencji” – powiedziała Vestager.

W projekcie krajowego planu energetyczno-klimatycznego do roku 2030, który muszą opracować wszystkie państwa członkowskie UE i który jest obecnie finalizowany, hiszpański cel 11 gigawatów mocy elektrolizerów na potrzeby produkcji zielonego wodoru był najwyższy w Europie – zbliżyły się do niego jedynie Niemcy, osiągając 10 GW.

Obecny cel UE w zakresie produkcji zielonego wodoru wynosi 10 milionów ton rocznie do 2030 r., chociaż audytorzy UE ostrzegali w zeszłym tygodniu, że cel ten jest nierealny.

Mające siedzibę w Brukseli stowarzyszenie branżowe Hydrogen Europe, którego członkami są zarówno międzynarodowe korporacje naftowe, zamierzające produkować wodór z gazu ziemnego, jak i producenci turbin wiatrowych, z zadowoleniem przyjęło poparcie UE dla hiszpańskiego programu wsparcia.

„Oświadczenie Hiszpanii jest kolejnym dowodem na to, że Półwysep Iberyjski zmierza w kierunku stania się gigantem w gospodarce wodorowej” – powiedział TylkoGliwice dyrektor generalny grupy lobbingowej Jorgo Chatzimarkakis.

„To bardzo obiecujące, że hiszpańska wicepremier, która przedstawiła te plany, Teresa Ribera, prawdopodobnie zostanie komisarzem europejskim, miejmy nadzieję, że ds. klimatu lub energii” – dodała była niemiecka europosłanka.