Wizy dla nomadów cyfrowych mogą różnić się pod względem podatków, długości i wymogów dotyczących minimalnego dochodu.
Chcesz wyjechać za granicę i spróbować pracy zdalnej? Obecnie istnieją dziesiątki miejsc oferujących wizy cyfrowym nomadom.
Programy te zapewniają Ci prawo do życia i pracy w kraju przez określony czas.
Wizy mogą się jednak różnić pod względem podatków, długości i wymogów dotyczących minimalnego dochodu.
VisaGuide, witryna z przewodnikami turystycznymi poświęcona wizom, przygotowała ranking najlepszych opcji pracy zdalnej dla cyfrowych nomadów i krajów.
Oto najlepsze i najgorsze miejsca docelowe dla cyfrowych nomadów w Europie.
Który kraj europejski ma najlepszą wizę cyfrową dla nomadów?
Indeks Digital Nomad Index VisaGuide uwzględnia różne czynniki krytyczne dla pracowników zdalnych, którzy podróżują i mieszkają za granicą.
Aby dokonać rankingu programów cyfrowych nomadów w poszczególnych krajach, w serwisie przeanalizowano politykę podatkową – w tym długość okresów wolnych od podatku – czas trwania wizy i wymogi dotyczące minimalnego dochodu.
W celu ustalenia najlepszych i najgorszych miejsc docelowych dla cyfrowych nomadów uwzględniono także prędkość Internetu, koszty utrzymania, globalny wynik zdrowotny i popularność turystyki.
Hiszpania zajęła pierwsze miejsce na świecie i w Europie. Jej cyfrowa wiza nomadyczna zapewnia okres sześciu miesięcy zwolnienia z podatku, po upływie którego pracownicy muszą zapłacić 15 procent, i ma niski wymóg minimalnego dochodu wynoszący 2140 euro miesięcznie.
Pod względem stylu życia Hiszpania ma jedną z najwyższych prędkości Internetu w rankingach i najwyższy wynik zdrowotny.
Koszty utrzymania wyniosły 673 euro miesięcznie, co plasuje kraj w średniej europejskiej.
Pracuj w tych krajach europejskich bez podatku
Kilka programów cyfrowych nomadów umożliwia pracę bez podatku przez cały okres obowiązywania wizy, w tym Rumunia, Chorwacja i Malta.
Rumunia znalazła się na drugim miejscu w Europie dzięki najwyższej prędkości Internetu spośród wszystkich badanych krajów i najniższym miesięcznym kosztom utrzymania wynoszącym 539 euro.
Wiza wiąże się jednak z wysokim wymogiem dotyczącym minimalnego dochodu wynoszącego 3300 euro.
Piąte miejsce na świecie i trzecie w Europie zajmuje Chorwacja, która nie radzi sobie dobrze pod względem szybkości Internetu, ale ma miesięczne wymagania dotyczące dochodu wynoszące 2539,31 euro i miesięczne koszty utrzymania wynoszące 686 euro.
Malta, kolejny kraj objęty programem wolnym od podatku, wymaga minimalnego dochodu w wysokości 2700 euro. Koszty życia są tutaj nieco wyższe i wynoszą 781 euro miesięcznie.
Islandia ma najwyższy wymóg dotyczący minimalnego dochodu
Jeśli masz ochotę przeprowadzić się na Islandię, przygotuj się na znalezienie pracy z minimalnym dochodem w wysokości 7000 euro miesięcznie.
Wymóg ten, w połączeniu z wysokimi kosztami utrzymania wynoszącymi 1181 euro miesięcznie, plasuje kraj na 36. miejscu na świecie i przedostatnim w Europie.
Chociaż będziesz musiał dużo zarabiać, możesz cieszyć się zerowym podatkiem przez cały okres ważności wizy.
Cypr to najgorszy kraj w Europie dla cyfrowych nomadów
Przedostatni na świecie i ostatni w Europie jest Cypr. Krajowy program cyfrowych nomadów wymaga od pracowników płacenia podatku w wysokości od 20 do 35 procent po sześciomiesięcznym okresie wolnym od podatku.
Ma również wysoki wymóg minimalnego dochodu w wysokości 3500 euro. Przygotuj się na trudności z połączeniem się z Internetem, ponieważ kraj ten ma jedną z najniższych prędkości Internetu w Europie.