O nas
Kontakt

Hiszpania zmieniła przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt. Oto nowości

Laura Kowalczyk

Hiszpania zmieniła przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt.  Oto nowości

Od porzucenia i obowiązkowych kursów szkoleniowych po licencję na lot – zobacz, co właściciele zwierząt domowych będą mogli, a czego nie będą mogli robić odtąd w Hiszpanii.

W Hiszpanii jest ponad 29 milionów zwierząt domowych.

Według Ministerstwa Praw Społecznych porzucanie i brak identyfikacji to częste problemy – każdego roku porzuca się około 300 000 zwierząt.

Aby pomóc rozwiązać tę sytuację, ostatni hiszpańscy prawodawcy przyjęli ustawę o dobrostanie zwierząt, która weszła w życie w piątek.

Jest to nowe rozporządzenie ustanawiające bardziej rygorystyczne zasady dla właścicieli zwierząt domowych i mające wpływ na wszystkie zwierzęta – domowe i dzikie – pozostające pod opieką człowieka.

Według Ministerstwa Praw Społecznych celem jest „walka ze złym traktowaniem, porzucaniem i ubojem zwierząt”.

Krytycy zwracają jednak uwagę, że jeden z najbardziej znanych hiszpańskich sportów narodowych, walki byków, nadal będzie dozwolony.

Nowe prawo może oznaczać, że znęcanie się nad zwierzętami będzie karane karą pozbawienia wolności przekraczającą rok, a w przypadku śmierci nawet 36 miesięcy.

Utworzono także kary finansowe w wysokości od 500 do 200 000 euro w zależności od wagi naruszenia.

Co jest od teraz zakazane?

Zabrania się obecnie używania kolców, obroży przeciwporażeniowych lub przywiązywania zwierząt do poruszających się pojazdów mechanicznych.

Nowe prawo zabrania cyrków ze zwierzętami, czemu zabraniają już niektóre przepisy, ale wykluczone są popularne uroczystości z udziałem byków.

Inne wyjątki obejmują zwierzęta badawcze, zwierzęta gospodarskie oraz psy ratownicze i myśliwskie.

Andres Kudacki/AP
PLIK – Hilario Gutierrez Fernandez spaceruje ze swoimi psami w Madrycie, Hiszpania, poniedziałek, 4 listopada 2013 r.

Zakazana jest także komercjalizacja zwierząt w sklepach zoologicznych.

Sprzedaż kotów, psów i fretek nie będzie już możliwa. Zwierzęta te można obecnie pozyskiwać wyłącznie w wieku poniżej czterech miesięcy bezpośrednio z urodzeniowego jądra rozrodczego lub poprzez adopcję od zarejestrowanych jednostek zajmujących się ochroną zwierząt.

Od szkoleń i ubezpieczenia po prawo do lotu

Właściciele psów będą musieli ukończyć bezpłatny kurs szkoleniowy online, ale rozwiązanie to wejdzie w życie dopiero po utworzeniu nowego rządu.

To samo dotyczy ubezpieczenia OC właścicieli psów – a nie pełnej opieki zdrowotnej nad zwierzętami – które będzie teraz obowiązkowe.

Właściciele kotów nie będą musieli wykupić polisy ubezpieczeniowej.

Prawo dotyczy również transportu zwierząt domowych. Przedsiębiorstwa żeglugowe, linie lotnicze i pociągi będą teraz musiały podjąć środki ułatwiające dostęp zwierząt domowych, pod warunkiem że właściciel będzie przestrzegać środków bezpieczeństwa i zapewni prawidłowe zachowanie zwierzęcia.

Nie zostawiaj mnie samego i traktuj mnie dobrze

Prawo stanowi również, że zwierzęcia nie można pozostawiać bez opieki dłużej niż trzy kolejne dni, przy czym w przypadku psów okres ten ulega skróceniu do 24 godzin.

Pozostawianie psów i kotów na tarasach czy patio, choć nie jest zabronione, jest obecnie ograniczone czasowo.

Właściciele zwierząt nie będą mogli zostawiać zwierząt samych w zamkniętych pojazdach lub narażonych na działanie warunków termicznych, które mogłyby narazić ich życie na niebezpieczeństwo.

Nie wolno pozostawiać zwierząt samych ani związanych w miejscach publicznych, co oznacza zakaz zostawiania psa poza supermarketem.

Ponadto istnieje teraz maksymalna liczba zwierząt domowych, jakie można posiadać: pięć.

Darko Vojinovic/Copyright 2022 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
PLIK – Mężczyzna spaceruje z psami w słoneczny zimowy dzień w Belgradzie w Serbii, środa, 9 lutego 2022 r.

Nie będziesz mógł poświęcić swojego futrzanego towarzysza ze względu na brak miejsca lub ze względów ekonomicznych.

Eutanazja będzie teraz dozwolona wyłącznie na podstawie kryteriów weterynaryjnych.

Unikanie niekontrolowanego rozmnażania

Nowe prawo ustanawia także zasady mające na celu unikanie niekontrolowanej hodowli zwierząt domowych.

Celem jest, aby hodowla była prowadzona przez osoby odpowiedzialne, zarejestrowane w Rejestrze Hodowców Zwierząt Towarzyszących.

Określa, że ​​należy podjąć środki w celu uniknięcia niekontrolowanej reprodukcji, takie jak sterylizacja i wprowadzenie jej przymusu w przypadku zwierząt, których nie można kontrolować.

Wszystkie koty będą musiały zostać zidentyfikowane za pomocą mikrochipa i wysterylizowane przed ukończeniem szóstego miesiąca życia, z wyjątkiem kotów zarejestrowanych jako hodowlane.

Zabroniona jest bezpośrednia sprzedaż wszelkiego rodzaju zwierząt domowych za pośrednictwem Internetu, portali internetowych lub jakichkolwiek środków lub aplikacji telematycznych.

Zwierzęta, których nie można trzymać jako zwierząt domowych

Większość zwierząt domowych, takich jak psy, koty, fretki, chomiki, papugi i kanarki, może nadal pozostać zwierzętami domowymi.

Natomiast zwierzęta niebezpieczne lub jadowite, dzikie ssaki powyżej pięciu kilogramów i gady (z wyjątkiem żółwi) powyżej dwóch kilogramów (takie jak węże czy legwany) nie mogą być trzymane w domach.