Bożonarodzeniowy pokaz świateł w hiszpańskim Vigo to atrakcja turystyczna, ale czy może przebić Wielkie Jabłko, tak jak chciałby jego burmistrz?
Od pięciu lat Abel Caballero, burmistrz hiszpańskiego miasta Vigo, ma obsesję.
„Chcę powiedzieć burmistrzowi Nowego Jorku, żeby się przygotował, bo stamtąd będzie mógł zobaczyć światła Vigo” – oświadczył.
77-letni Caballero co roku planuje oświetlenie w swoim małym biurze w mieście na wybrzeżu Atlantyku, a gdy nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, rzuca wyzwanie burmistrzowi Wielkiego Jabłka.
Pierwsza wiadomość skierowana była do Billa de Blasio, a w tym roku przyszła kolej na obecnego burmistrza Erica Adamsa.
„Nowojorczycy będą zazdrośni, ponieważ światła w Vigo są po prostu najlepsze” – powiedział.
To nie tylko 11 milionów diod LED zdobiących ulice miasta, ale także 44-metrowa choinka, gigantyczny diabelski młyn, lodowiska, a nawet maszyny do naśnieżania, które czynią cuda w południowoeuropejskim mieście, w którym nie widziało śniegu od 1987 roku.
Spektakl kosztuje prawie 300-tysięczne miasto 2,37 mln euro rocznie.
Najpopularniejszy burmistrz w Europie?
Co roku socjalistyczny polityk Caballero wszczyna pojedynek, w którym dotychczas burmistrz Nowego Jorku nie chciał wziąć udziału.
Jednak hiszpański burmistrz nie poddaje się i toczy bitwę Dawida z Goliatem na arenie międzynarodowej, ponieważ u siebie wygrał wszystko.
Odniósł miażdżące zwycięstwo w ostatnich majowych wyborach samorządowych w kraju i po 16 latach sprawowania władzy burmistrz rządzi bezwzględną większością głosów.
Jego długowieczność jest niezwykła jak na kraj, w którym w ostatnich latach panowała duża niestabilność polityczna.
Czy świąteczne lampki mają coś wspólnego z tą większością wyborczą?
„Boże Narodzenie ma wiele wspólnego z tym, że jestem najczęściej wybieranym burmistrzem w Europie” – Caballero powiedział TylkoGliwice.
„Ale najważniejszy jest stały dialog z ludźmi. Chodzi o to, aby dialog, uwaga skierowana na ludzi, a nawet pogawędka na ulicy, stały się czymś trwałym” – dodał.
Choć swój sukces przypisał kilku czynnikom, nie ma wątpliwości, że jego bożonarodzeniowa walka jest znana w całej Hiszpanii. Wzbudziło to ciekawość Hiszpanów, którzy co roku przyjeżdżają do miasta, aby na własne oczy zobaczyć pokaz świateł.
Zanim to się zaczęło, w niektóre świąteczne weekendy w Vigo obłożenie hoteli wynosiło 20%. To się całkowicie zmieniło i teraz miasto jest zwykle pełne.
TylkoGliwice zadzwonił do hotelu w centrum miasta, żeby to sprawdzić. Nie mają wolnych pokoi na weekend i powiedzieli nam, że trudno będzie znaleźć coś, co nie jest zarezerwowane.
Poinformuj Europę o Bożym Narodzeniu w Vigo
Człowiek, który w 1985 r. pełnił funkcję ministra transportu kraju, powrócił do lokalnej polityki, między innymi po to, aby przywrócić swojemu miastu Boże Narodzenie.
„Uwielbiam Boże Narodzenie, doskonale je wspominam jako dziecko. Kiedy byłem młody, społeczeństwo było inne, mniej rozwinięte, ale my przeżywaliśmy Boże Narodzenie bardzo intensywnie” – powiedział burmistrz.
„Kiedy miałem 20 lat, studiowałem na uniwersytecie w Cambridge i nie mogłem wrócić do Hiszpanii ze względów politycznych. Było to w czasie dyktatury Francisco Franco i spędziłem tam Boże Narodzenie z moją żoną Cristiną. Podobało nam się to wszystko, ale z wielką tęsknotę za resztą rodziny” – kontynuował.
Z tego powodu burmistrz chce, aby Święta Bożego Narodzenia były wspólnym przeżyciem, a ci, którzy przyjeżdżają do Vigo, czuli się jak w domu.
„Vigo stało się swego rodzaju symbolem Bożego Narodzenia w całej Europie. Chcemy, aby tak samo było w Ameryce i dlatego co roku je udoskonalamy” – mówi Caballero.
Można by pomyśleć, że po oświetleniu 450 ulic w Vigo dom burmistrza będzie przedłużeniem marzenia o oświetleniu, ale nic bardziej mylnego.
„Nie mamy w domu iluminacji bożonarodzeniowych, bo w mieście nie da się prześcignąć dekoracji” – wyjaśnia.
Na ulicach Vigo podnoszą się głosy przeciwko „marnowaniu” publicznych pieniędzy i energii.
Niemniej jednak Caballero twierdzi, że zastosowanie świateł LED zmniejszyło zużycie energii w mieście. Eksperci twierdzą jednak, że światła te powodują w wielu przypadkach większe zanieczyszczenie światłem niż to powodowane przez tradycyjne żarówki.
Burmistrz bronił się słowami: „Wszystko ma dziś swoich krytyków, prawda?”