O nas
Kontakt

HSBC ogłasza wykup za 3 miliardy dolarów pomimo utraconych zysków

Laura Kowalczyk

HSBC ogłasza wykup za 3 miliardy dolarów pomimo utraconych zysków

Rosnące stopy procentowe zwiększyły zyski największego banku w Europie, zwiększając łączną kwotę przed opodatkowaniem za trzeci kwartał do 7,7 miliarda dolarów (6,26 miliarda dolarów po opodatkowaniu).

To więcej w porównaniu z zeszłorocznym zyskiem brutto wynoszącym 3,2 miliarda dolarów (3 miliardy euro), ale poniżej prognoz ekspertów na poziomie 8,1 miliarda dolarów.

Bank ogłosił skup akcji własnych o wartości 3 miliardów dolarów, który ma nadzieję sfinalizować do lutego przyszłego roku.

W oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek dyrektor generalny Noel Quinn powiedział: „Cieszymy się, że po raz kolejny możemy nagrodzić naszych akcjonariuszy. Ogłosiliśmy obecnie trzy wykupy akcji w 2023 r. na łączną kwotę 7 miliardów dolarów oraz trzy kwartalne dywidendy o łącznej wartości 0,30 dolarów na akcję.

Jednak pomimo optymizmu Quinna ogłoszenie wykupu w niewielkim stopniu uspokoiło inwestorów zaniepokojonych rosnącymi kosztami.

Ze względu na inflację płac, wydatki na technologie i potencjalny wzrost premii bankierów HSBC spodziewa się wzrostu kosztów w tym roku o 5%, z wyłączeniem przejęcia jednostki Silicon Valley Bank.

Prognoza kosztów jest wyższa niż poprzedni cel HSBC wynoszący 3%.

Raport o wynikach banku wykazał również opłatę w wysokości 500 milionów dolarów, która została wykorzystana na pokrycie potencjalnych strat z tytułu kredytów na nieruchomości komercyjne w Chinach.

HSBC, z siedzibą nie tylko w Londynie, ale także w Hongkongu, nie jest już tak daleko od kryzysu na rynku nieruchomości w Chinach.

Quinn powiedział, że najgorsze dla sektora może mieć już za sobą, ale przyznał także, że „istnieje potencjał dalszego pogorszenia warunków kredytowania w ciągu ostatnich trzech miesięcy roku, biorąc pod uwagę utrzymującą się niepewność co do wsparcia płynności”.

Patrząc na wyniki banku inwestycyjnego HSBC, widzimy bardziej pozytywny obraz.

W dziale Global Banking and Markets, w którym mieści się bank inwestycyjny HSBC, przychody w trzecim kwartale wzrosły o 2%.

Pod tym względem pożyczkodawca wyprzedził Barclays, którego bank inwestycyjny zanotował 6% spadek.

Jednostka HSBC pozyskała w tym kwartale nowe aktywa netto o wartości 34 miliardów dolarów, a jej przychody wzrosły w tym roku o 12%.

To powiedziawszy, marża odsetkowa netto pożyczkodawcy, liczba mierząca różnicę między dochodem z tytułu kredytów a środkami wpłaconymi z depozytów, wynosi 1,70%.

Oznacza to spadek o dwa punkty bazowe w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Zdaniem HSBC spadek ten pokazuje, że coraz więcej klientów przenosi swoje depozyty na produkty terminowe, szczególnie w Azji.