O nas
Kontakt

Hymne À L’AI: Czy jesteście gotowi na film biograficzny o Édith Piaf stworzony przez sztuczną inteligencję?

Laura Kowalczyk

Hymne À L'AI: Czy jesteście gotowi na film biograficzny o Édith Piaf stworzony przez sztuczną inteligencję?

Nowy film biograficzny o życiu Édith Piaf wykorzysta sztuczną inteligencję, aby francuska legenda muzyki opowiedziała własną historię. Czy jesteś gotowy na „La Vie en Robots”?

Majątek Édith Piaf nawiązał współpracę z Warner Music Entertainment i firmą producencką Serious Happy przy nadchodzącym filmie biograficznym, w którym wykorzystana zostanie technologia sztucznej inteligencji do odtworzenia głosu zmarłej piosenkarki.

Piosenkarka francuskich klasyków „La Vie en Rose”, „La Foule”, „Hymne À L’Amour” i „Non, je ne żale rien” nie może uciec ze szponów sztucznej inteligencji, która będzie zasilana setkami głosów oraz klipy graficzne, aby odtworzyć niepowtarzalny styl Piaf i „jeszcze bardziej zwiększyć autentyczność i emocjonalny wpływ jej historii”.

Odsłonięcie „innowacyjnego i rewolucyjnego projektu technologicznego wykorzystującego sztuczną inteligencję do odtworzenia jej głosu i wizerunku” – czytamy w oświadczeniu – następuje 60 lat po śmierci Piaf. Ikona francuska zmarła 10 października 1963 roku w wyniku powikłań związanych z rakiem wątroby.

Film pod wstępnym tytułem Edyta, znajduje się „w końcowej fazie rozwoju”, podają źródła zbliżone do Warner Music France. Akcja 90-minutowego projektu będzie rozgrywać się głównie w jej rodzinnym mieście w Paryżu i Nowym Jorku i będzie przedstawiać jej krótkie, ale niezwykle wpływowe życie w latach 1920–1960. Wykorzystane zostaną nagrania jej oryginalnych piosenek, a także archiwalne materiały Piaf z występów telewizyjnych i wywiadów, występów scenicznych oraz jej osobistej biblioteki, aby pomóc w nadaniu autentyczności wizualnemu opowiadaniu historii.

Édith Piaf występująca w Olympia w Paryżu w grudniu 1960 r
Édith Piaf występująca w Olympia w Paryżu w grudniu 1960 r

Edyta oparty jest na oryginalnym pomyśle Julie Veille, która napisała także scenariusz wspólnie z Gillesem Marliacem. W notatce prasowej Veille wyjaśnia: „Tworząc film, ciągle zadawaliśmy sobie pytanie: «Gdyby Édith nadal była z nami, jakie przesłanie chciałaby przekazać młodszym pokoleniom?». Jej historia to opowieść o niesamowitej odporności, pokonywaniu zmagań i przeciwstawianiu się normom społecznym, aby osiągnąć wielkość – i która jest tak samo aktualna teraz, jak była wtedy. Naszym celem jest wykorzystanie najnowszych osiągnięć w animacji i technologii, aby udostępnić ponadczasową historię widzom w każdym wieku.

Wykonawcy majątku Piaf, Catherine Glavas i Christie Laume, dodały: „To było wyjątkowe i wzruszające doświadczenie, móc ponownie usłyszeć głos Édith – technologia sprawiła, że ​​poczuliśmy się, jakbyśmy byli z nią z powrotem w pokoju. Animacja jest piękna, a dzięki temu filmowi będziemy mogli pokazać prawdziwą stronę Édith – jej radosną osobowość, humor i niezachwianego ducha”.

Marion Cotillard w nagrodzonym Oscarem filmie z 2007 roku La Môme (La Vie en Rose)
Marion Cotillard w nagrodzonym Oscarem filmie z 2007 roku La Môme (La Vie en Rose)

W tej roli wystąpiła Marion Cotillard, która w 2007 roku zdobyła swojego pierwszego Oscara jako piosenkarka La Môme (La Vie en Rose)Piaf jest po prostu ikoną kultury we Francji.

Jednak jej głos nie będzie pierwszym, w którym zmarła artystka niespodziewanie powróci na ekrany.

Kontrowersyjny dokument z 2021 roku Roadrunner: film o Anthonym Bourdainie, opowiadał o zmarłym w 2018 roku zmarłym w 2018 roku szefie kuchni Anthonym Bourdainie. Reżyser Morgan Neville użył oprogramowania wytrenowanego na głosie Bourdaina, aby odtworzyć wiadomość e-mail, którą Bourdain wysłał znajomemu. Była żona Bourdaina, Ottavia, napisała: „Z pewnością NIE byłam tą, która powiedziała, że ​​Tony’emu by to nie przeszkadzało”.

Następnie w 2022 roku głos Andy’ego Warhola został odtworzony za pomocą sztucznej inteligencji na potrzeby filmu dokumentalnego Netflix Pamiętniki Andy’ego Warhola. Jego wpisy w pamiętniku zostały odczytane przez aktora Billa Irwina, a następnie przekształcone w głos Warhola za pomocą programu AI Resemble.

Jest też zagrożony film Jamesa Deana, w którym można cyfrowo odtworzyć zmarłego aktora…

Bardzo przerażający teledysk wydany dla The Beatles "nowy" piosenka „Teraz i wtedy”
Bardzo przerażający teledysk do „nowej” piosenki The Beatles „Now And then”

Edyta jest także następstwem sukcesu najnowszego wydawnictwa Beatlesów „Now And then”, które przy niewielkiej pomocy sztucznej inteligencji zapewniło zespołowi pierwszy od 54 lat singiel numer jeden w Wielkiej Brytanii. Sztuczna inteligencja pomogła wyizolować wokal zmarłego Johna Lennona z taśmy nagranej przez niego w 1978 roku, dwa lata przed morderstwem.

Sztuczna inteligencja jest coraz częściej wykorzystywana do tworzenia całkowicie oryginalnych występów wokalistów, których głosy służą do szkolenia oprogramowania AI, które następnie tworzy dokładną replikę – czemu często sprzeciwiają się sami artyści. Nick Cave, Lee Fields i Brian May z Queen otwarcie wypowiadali się na temat tej praktyki, sprzeciwiając się wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do odtwarzania ich głosów i muzyki.

Cave określił pisanie piosenek przez sztuczną inteligencję jako „groteskową kpinę z bycia człowiekiem”, podczas gdy legenda soulu Lee Fields powiedział TylkoGliwice Culture, że sztuczna inteligencja „będzie największym przeciwnikiem przyszłych artystów”.

W tym roku Universal Music Group również poskarżyła się na „treści naruszające prawa autorskie utworzone za pomocą generatywnej sztucznej inteligencji” i pobrała z serwisów streamingowych piosenkę zawierającą przekonujące wersje Drake’a i the Weeknda stworzone przez sztuczną inteligencję.

Czy jesteście gotowi na „La Vie en Robots”?

Brak daty premiery Edyta zostało zaplanowane, więc wciąż mamy czas, aby sprawdzić, czy ta wiadomość sprawiła, że ​​Piaf przewraca się w grobie, kręcąc się jak kurczak z rożna i śpiewając przerobioną wersję swojej piosenki, zatytułowaną: „Je Rememberte AI”.