O nas
Kontakt

Ile dochodu do dyspozycji oszczędzają europejskie gospodarstwa domowe?

Laura Kowalczyk

Ile dochodu do dyspozycji oszczędzają europejskie gospodarstwa domowe?

TylkoGliwice Business bada, ile obywatele Europy są w stanie zaoszczędzić co miesiąc, podczas gdy kryzys kosztów życia w dalszym ciągu obciąża budżety gospodarstw domowych.

W 2022 r. gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej (UE) zaoszczędziły prawie jedną ósmą swojego dochodu do dyspozycji, czyli około 12,7%, chociaż w porównaniu z 2021 r. przeznaczono mniej pieniędzy na czarną godzinę.

Tak wynika z badania dotyczącego „zachowań gospodarstw domowych w strefie euro” (Julia Le Blanc, et al. 2016), które wskazuje również, że we wszystkich krajach strefy euro najczęściej wymienianym motywem jest oszczędzanie zapobiegawcze, a na drugim miejscu plasują się oszczędności emerytalne. .

TylkoGliwice Business przyjrzał się bliżej danym z całej Europy, aby sprawdzić, które kraje mają najwyższą i najniższą stopę oszczędności gospodarstw domowych. Dodatkowo badamy, dlaczego istnieją znaczące różnice między krajami europejskimi.

Należy zauważyć, że dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego to kwota, jaką gospodarstwo domowe może wydać i zaoszczędzić po opodatkowaniu i transferach. Stopę oszczędności gospodarstw domowych definiuje się jako oszczędności brutto gospodarstw domowych podzielone przez dochód do dyspozycji brutto według Eurostatu, oficjalnego urzędu statystycznego UE.

Kraje o najwyższych stopach oszczędności

Według Eurostatu w 2022 r. stopa oszczędności brutto gospodarstw domowych wahała się od –4% w Grecji do 19,9% w Niemczech. W siedmiu krajach UE stopa oszczędności gospodarstw domowych przekraczała 15%. Za Niemcami plasowały się Holandia (19,4%), Luksemburg (18,1%) i Francja (17,1%).

Kraje te były w stanie zaoszczędzić więcej, ponieważ gospodarstwa domowe miały większy dochód do dyspozycji.

Gdzie ludzie wydają więcej niż zarabiają

Grecja (–4%) i Polska (–0,8%) miały ujemne stopy oszczędności gospodarstw domowych. Pokazuje to, że gospodarstwa domowe w tych dwóch krajach wydawały więcej, niż wynosił ich dochód do dyspozycji brutto. Sugeruje to, że na finansowanie swoich wydatków albo wykorzystywali oszczędności zgromadzone w poprzednich okresach, albo zaciągali pożyczki.

Dwunastu członków UE, w tym Grecja i Polska, odnotowało w 2022 r. stopy oszczędności poniżej 10%.

Stopy oszczędności w niektórych innych krajach europejskich to: Szwajcaria (23,4%), Szwecja (16%), Austria (15,2%), Belgia (12,9%), Włochy (9,8%) i Wielka Brytania (6,5%, 2019).

Jak pokazuje poniższa mapa, stopy oszczędności gospodarstw domowych nie wskazują na ostry podział pomiędzy różnymi regionami Europy, takimi jak stany zachodnie, północne, południowe i wschodnie. Tylko trzy kraje bałtyckie miały niższe stawki, poniżej 5%.

Oszczędności gospodarstw domowych na mieszkańca w UE

Patrząc raczej na liczby, a nie na wskaźniki, oszczędności brutto gospodarstw domowych na mieszkańca w UE wyniosły 2723 euro w 2022 r. Wahały się od –523 euro w Grecji do 8136 euro w Luksemburgu w UE. Kraj EFTA, Szwajcaria, miała najwyższe oszczędności gospodarstw domowych na mieszkańca – 13 676 euro.

Oprócz Luksemburga oszczędności gospodarstw domowych na mieszkańca przekroczyły 4000 euro w następujących krajach: Niemcy (5912 euro), Holandia (5638 euro), Austria (4567 euro), Szwecja (4481 euro), Francja (4287 euro), Norwegia. (4243 euro) i Danii (4067 euro).

Oszczędności gospodarstw domowych na mieszkańca kształtowały się poniżej 1000 euro w siedmiu państwach członkowskich UE, wśród których w Grecji i Polsce wartości były ujemne.

Coraz bliżej poziomów sprzed Covid-19

W ciągu ostatnich dwudziestu lat stopy oszczędności gospodarstw domowych w UE i strefie euro znacznie wzrosły podczas pandemii Covid-19, zwłaszcza w latach 2020 i 2021. Stopa oszczędności w UE utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie od 11,6% do 13,5% w latach 2002–2019.

Przed pandemią wskaźnik ten nigdy w UE nie przekraczał 13,5%. Wzrosła do 18,5% w 2020 r. i do 16,4% w 2021 r. Dane za 2022 r. sugerują, że stopa oszczędności w UE zbliża się do poziomu sprzed pandemii Covid-19.

Główne powody, dla których warto oszczędzać pieniądze

Jednym z powodów znacznego wzrostu oszczędności podczas kryzysu związanego z Covid-19 jest ograniczenie niektórych możliwości wydatków konsumenckich. Obejmowało to zakup usług hotelarskich, rozrywkowych i turystycznych; Według Eurostatu było to szczególnie widoczne w 2020 r.

Sugeruje również, że stopy oszczędności gospodarstw domowych powinny rosnąć w okresach niepewności gospodarczej, ponieważ gospodarstwa domowe mają tendencję do oszczędzania więcej, gdy wzrasta ryzyko utraty pracy i mogą opóźnić wydawanie niektórych lub większej liczby towarów i usług.

Niedawne badanie przeprowadzone przez Can Xu w Economic Analysis and Policy wyjaśniło wzrost podczas pandemii Covid-19 poprzez teorię „oszczędzania zapobiegawczego”. Zwiększona niepewność pozytywnie wpływa na oszczędzanie, ponieważ gospodarstwa domowe są ostrożne i chcą się chronić przed niepewnością, co prowadzi do dużego negatywnego wpływu na bieżącą konsumpcję i pozytywnego wpływu na oszczędzanie.

Opierając się na danych z lat 2008–2011, w artykule naukowym Julii Le Blanc i współpracowników również stwierdzono, że we wszystkich krajach strefy euro najczęściej wymienianym motywem jest oszczędzanie zapobiegawcze, zaraz po „oszczędzaniu na emeryturę”. Wykazano także, że istotnymi determinantami oszczędności gospodarstw domowych są zmienne związane ze strukturą systemu podatkowego oraz hojnością systemów ubezpieczeń społecznych i zabezpieczenia społecznego.

Różnice między krajami

Jak wynika z dokumentu do dyskusji opublikowanego przez Komisję Europejską, poziom dochodów, zależność od wieku i niepewność mogą wyjaśniać ponad połowę rozbieżności w stopach oszczędności.

Artykuł zatytułowany „Stopy oszczędności gospodarstw domowych w UE: dlaczego tak bardzo się różnią?” Stijn Rocher i Michael H. Stierle badają stopy oszczędności w latach 2000–2012 w 25 krajach UE. Z artykułu wynika, że ​​stopy oszczędności gospodarstw domowych znacznie się różnią w poszczególnych krajach UE i stwierdzono, że różnice te utrzymują się na przestrzeni czasu.

Bogatsze kraje oszczędzają więcej

Nie trzeba dodawać, że badanie oczywiście wykazało, że bogatsze kraje były w stanie zaoszczędzić więcej, podczas gdy kraje o wysokim stopniu zależności od wieku skojarzono z niskimi stopami oszczędności, ponieważ populacja w wieku produkcyjnym zwykle oszczędza więcej niż osoby starsze i młode.

Słabe finanse publiczne zachęcają także gospodarstwa domowe do większego oszczędzania. Ponadto stwierdzono, że wyższa inflacja jest powiązana z niższymi stopami oszczędności gospodarstw domowych.

Znaczące różnice w dochodach do dyspozycji w Europie pokazują skalę nierówności na całym kontynencie.