O nas
Kontakt

Ile pieniędzy potrzebujesz do szczęścia? Europejczykom wystarcza mniej

Laura Kowalczyk

Ile pieniędzy potrzebujesz do szczęścia?  Europejczykom wystarcza mniej

Teraz kolej TylkoGliwice Business na wzięcie udziału w akademickiej debacie na temat tego, ile pieniędzy potrzeba do szczęścia. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się więcej.

Odpowiedź na to odwieczne pytanie może być dla każdego inna, ale ostatnie badania przeprowadzone w Europie i Stanach Zjednoczonych wykazały, że pieniądze rzeczywiście dają szczęście.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Harris Poll, firmę Empower, świadczącą usługi finansowe, w Stanach Zjednoczonych wierzy w to 6 na 10 osób. amerykańscy millenialsi (pokolenie urodzone w latach 1981-1996), którzy nawet podali cenę; aby czuć się szczęśliwi finansowo, potrzebują rocznej pensji w wysokości 525 000 dolarów (480 700 euro).

Tymczasem przeciętny Amerykanin, aby być szczęśliwym, zadowoliłby się 284 167 dolarami rocznie, pokolenie Z prosi o 128 000 dolarów, pokolenie X prosi o 130 000 dolarów, a pokolenie wyżu demograficznego twierdzi, że wystarczy 124 000 dolarów rocznie.

Jeśli szczęście finansowe ma swoją cenę, przeciętny Amerykanin szacuje, że równa się ona wartości netto wynoszącej 1,2 miliona dolarów (1,1 miliona euro).

Europejczykom przydałoby się mniej; mieszkańcy Europy Zachodniej i Skandynawii jako punkt zwrotny w ocenie swojego życia i prawdziwej satysfakcji z życia podali kwotę 100 000 dolarów (91 561 euro) rocznie; Według badania przeprowadzonego w 2018 roku na Uniwersytecie Purdue posiadanie większej kwoty może pozytywnie zmienić ich poglądy na temat życia. W Europie Wschodniej kwota ta była znacznie niższa i wynosiła 45 000 dolarów (41 202 euro).

Jednak w tym badaniu stwierdzono również, że dobrostan emocjonalny, a w zasadzie szczęście, wzrasta dopiero wraz z dochodami do 50 000 dolarów w Europie Zachodniej i 35 000 dolarów w Europie Wschodniej.

Posiadanie większej ilości pieniędzy nie ma dodatkowego wpływu na szczęście ludzi. Ale przecież kilka lat temu przeprowadzili to badanie, które wykazało dużą inflację, więc TylkoGliwice Business skorygował te dane o inflację i odkrył, że dzisiejsza kwota wyniosłaby około 58 205 euro dla Europejczyków na Zachodzie i 40 690 euro dla Europejczyków ze Wschodu.

Swoją drogą, czym jest szczęście finansowe?

Według amerykańskiego badania szczęście finansowe przynosi ankietowanym wolność, bezpieczeństwo i ulgę.

Mówiąc bardziej szczegółowo, badanie wykazało, że szczęście finansowe oznacza możliwość płacenia rachunków na czas w przypadku 67% osób, życie bez długów w przypadku 65%, możliwość korzystania z codziennych luksusów bez zmartwień w przypadku 54% i posiadanie domu w przypadku 45%.

Dla ponad połowy ankietowanych ważne są także wydatki na przeżycia z bliskimi, natomiast dla 37% ważnym czynnikiem jest przejście na emeryturę na własnych warunkach. Prawie cztery piąte ankietowanych Amerykanów zgadza się, że szczęście finansowe może poprawić ich zdrowie, zwiększając produktywność i kreatywność w pracy. 73% dodało, że zrezygnowałoby z mediów społecznościowych, gdyby zapewniało im to satysfakcję finansową.

W rzeczywistości 73% Amerykanów zgłasza trudności finansowe, a niedawne badanie pokazuje, że 85% Europejczyków albo znajduje się w niepewnej sytuacji finansowej, albo musi zachować ostrożność przy zarządzaniu swoimi wydatkami.

Co mówią bogaci?

Jednak posiadanie dużej ilości pieniędzy samo w sobie nie daje szczęścia, ale pomaga. 81% najbogatszych Europejczyków, których dochód osobisty wynosi 100 000 euro, jest szczęśliwych, ale 75% zarabiających mniej (choć wciąż bogatych) również twierdzi, że jest szczęśliwych.

Jednak najbogatsi są znacznie bardziej zadowoleni ze swojej pracy (73%) niż ci, którzy zarabiają mniej niż 100 000 euro rocznie (65%).

Z badania wynika, że ​​wiek ma znaczenie. Najdojrzalsi, zamożni ludzie czerpią z życia więcej satysfakcji niż ich koledzy poniżej 35. roku życia. Bogaci ludzie w Europie Zachodniej są szczęśliwsi niż ci na Wschodzie, a uprawianie sportu również zwiększa poziom szczęścia, chociaż prawdopodobnie dotyczy to wszystkich.

Gdzie „bycie szczęśliwym” kosztuje najwięcej?

Dane z badania Uniwersytetu Purdue, skorygowane o wskaźniki siły nabywczej, pokazują, że dochód pożądany do osiągnięcia szczęścia jest najwyższy w Iranie (219 837 euro) na świecie i w Norwegii (107 969 euro) oraz w Szwajcarii (106 154 euro) w Europie .

Jak wynika z badania, w Londynie kosztuje to równowartość 94 490 euro.