O nas
Kontakt

Inflacja w Europie spada do 6,1%, ale konsumenci w dalszym ciągu borykają się z kryzysem kosztów utrzymania

Laura Kowalczyk

Inflacja w Europie spada do 6,1%, ale konsumenci w dalszym ciągu borykają się z kryzysem kosztów utrzymania

Inflacja w Europie spadła do 6,1%, ale niektórzy eksperci ostrzegają, że konsumenci nie od razu zobaczą różnicę na półkach rynkowych.

Stopa inflacji w Europie przyjęła pozytywny obrót i znacząco spadła do 6,1%, ale konsumenci nie odczuli jeszcze rzeczywistej ulgi w cenach, jakie płacą za żywność i inne artykuły gospodarstwa domowego.

Roczna wartość w maju spadła z 7% w kwietniu dla 20 krajów stosujących euro, podała w czwartek agencja statystyczna Unii Europejskiej Eurostat.

Inflacja w Niemczech, Francji i Włoszech – trzech największych gospodarkach korzystających z tej waluty – spadła odpowiednio do 6,1%, 5,1% i 7,6%.

To pozytywny znak, że eksplozja wzrostu cen – która w październiku ubiegłego roku osiągnęła dwucyfrowy poziom – zmierza we właściwym kierunku.

Ekonomiści ostrzegają jednak, że minie kilka miesięcy, zanim niezadowoleni konsumenci zobaczą normalny poziom inflacji odzwierciedlony w metkach z cenami w sklepach.

Ceny żywności w strefie euro wzrosły w maju boleśnie o 12,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, ale nadal spowolniły w porównaniu ze wzrostem o 13,5% odnotowanym w kwietniu.

Kluczem do obniżenia inflacji zasadniczej były ceny energii, które spadły o 1,7% rok do roku po wzroście o 2,4% miesiąc temu.

Inflacja bazowa, która nie obejmuje zmiennych cen żywności i produktów energetycznych, spadła do 5,3% z 5,6% w kwietniu. Liczba ta jest uważana za najlepszy wskaźnik presji cenowej w gospodarce spowodowanej popytem na towary i rosnącymi płacami.

Jest ona na tyle wysoka, że ​​oczekuje się, że Europejski Bank Centralny zatwierdzi kolejną podwyżkę stóp procentowych na posiedzeniu 15 czerwca.

Inflacja nabrała tempa w połowie 2021 r., kiedy początkowe obawy przed rosyjską inwazją na Ukrainę na pełną skalę spowodowały gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego i ropy naftowej, częściowo w wyniku obaw przed spadkiem dostaw. Sytuacja, która nastąpiła, gdy światowa gospodarka odrodziła się po najgorszej pandemii Covid-19, co spowodowało nadwyrężenie dostaw części i materiałów.

Michael Probst/Copyright 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Kontenery piętrzą się na terminalu kontenerowym we Frankfurcie w Niemczech, środa, 31 maja 2023 r.

Niemcy pogrążone w recesji próbowały złagodzić wpływ wysokich cen energii, dotując gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa oraz obniżając bilety transportu publicznego.

Częściowo pomogło to powstrzymać rosnące koszty energii, ale koszty żywności w kraju nadal rosną.

Strefa euro uniknęła recesji w pierwszych miesiącach roku, głównie dzięki wysiłkom rządów zmierzającym do dostosowania pozarosyjskich źródeł gazu ziemnego w celu uniknięcia katastrofy energetycznej.

W pierwszych trzech miesiącach roku gospodarka wzrosła zaledwie o 0,1%.

Gwałtowne podwyżki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego w ramach próby sprowadzenia inflacji z powrotem do docelowej stopy 2% również wywierają wpływ na wzrost gospodarczy.

Wyższe stopy procentowe wpływają na koszt pożyczek w całej gospodarce, powodując, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup domu lub kredytu inwestycyjnego staje się droższe, co ogranicza popyt na towary, co zwiększa inflację.