O nas
Kontakt

Inflacja w strefie euro w grudniu wzrośnie mniej niż oczekiwano

Laura Kowalczyk

Pedestrians walk past as European Union flags flap in the wind at half staff, in remembrance of former European Commission President Jacques Delors, in front of European Union

Inflacja w strefie euro w grudniu wzrosła o 2,9% rok do roku, mniej niż oczekiwano 3%, kończąc siedmiomiesięczną passę spadków. Miesięcznie stopa inflacji wzrosła o 0,2%. Inflacja bazowa po wyłączeniu energii i żywności osiągnęła 3,4%. Listopadowy wskaźnik PPI spadł o 0,3%, przy znaczącym spadku rocznym wynoszącym 8,8%.

Roczna inflacja w strefie euro ponownie wzrosła w grudniu po siedmiu kolejnych miesiącach spadków, aczkolwiek w wolniejszym tempie niż oczekiwano.

Według najnowszych wstępnych szacunków opublikowanych w piątek przez Eurostat, zharmonizowany wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (HICP) w strefie euro odnotował w grudniu wzrost o 2,9% rok do roku. Liczba ta jest wyższa od listopadowych 2,4% i nieznacznie niższa od prognozowanych 3%.

W ujęciu miesięcznym stopa inflacji wzrosła o 0,2%, sygnalizując wzrost w stosunku do poziomów z listopada i pogłębiając poprzedni miesięczny spadek o 0,6%.

Ceny żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych najbardziej wzrosły w grudniu, aż o 6,1% rok do roku, czyli nieco mniej niż w listopadzie, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,9% rocznie. Koszty usług utrzymały się na stałym poziomie 4,0% rok do roku. Ceny towarów innych niż energia spadły do ​​2,5% z 2,9%, a ceny energii o 6,7%, czyli mniej niż w zeszłym miesiącu, gdy spadły o 11,5%.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu tak zmiennych składników, jak energia i żywność, wyniosła 3,4% rok do roku, co stanowi niewielki spadek w stosunku do listopadowych 3,6%, ale jest zgodna z oczekiwaniami rynku.

Eurostat opublikował także dane o inflacji wskaźnika cen producentów (PPI) za listopad 2023 r., które wykazały miesięczny spadek o 0,3%, co oznacza spadek w porównaniu z październikowym wzrostem o 0,3% i poniżej oczekiwanego spadku o 0,1%. Warto zauważyć, że wskaźnik PPI był o 8,8% niższy w porównaniu z poziomem z grudnia 2022 r., nieco poniżej oczekiwanego spadku o 8,7%.

Według najnowszych wstępnych danych Istat, ujawnionych w piątek, roczna stopa inflacji we Włoszech w grudniu wyniosła 0,6%, nieznacznie poniżej prognozowanych 0,7%.

Niemcy poinformowały w czwartek, że stopa inflacji wzrosła w grudniu do 3,7% rok do roku, co oznacza wzrost z 3,2% odnotowanych w listopadzie, co odpowiada oczekiwaniom. Inflacja we Francji również wzrosła do 3,7% w grudniu, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z listopadowymi 3,5%, ale nadal poniżej oczekiwanego wzrostu na poziomie 3,6%.

Reakcje rynku i najnowsze uwagi EBC

W odpowiedzi na najnowsze dane o inflacji rynki pieniężne skorygowały swoje oczekiwania, spodziewając się obecnie mniejszej liczby obniżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) w 2024 r., a projekcje ustalą się na poziomie obniżonych 147 punktów bazowych.

Nieznacznie wzrosły także rentowności obligacji skarbowych, o czym świadczy wzrost rentowności niemieckiego Bundu do 2,17% oraz wzrost rentowności włoskiego 10-letniego BTP do 3,86%.

Tymczasem w piątek europejskie rynki akcji stanęły w obliczu trudnych warunków, a indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,7%. Wyraźnie pozostawał w tyle hiszpański IBEX 35, który odnotował spadek o 0,9%.

Na grudniowym posiedzeniu prezes EBC Christine Lagarde podkreśliła potencjalną krótkoterminową presję na wzrost inflacji, podkreślając, że EBC nie rozważał jeszcze obniżek stóp procentowych. Opinia ta została powtórzona przez kilku urzędników EBC (Nagel, Muller, Vasle, Vujcic, De Cos), którzy przestrzegali przed przedwczesnymi dyskusjami na temat obniżek stóp procentowych.

Najnowsze projekcje EBC sugerują stopniową normalizację stóp inflacji – oczekuje się, że inflacja ogółem w 2024 wyniesie średnio 2,7%, a ostatecznie w 2026 roku wyniesie 1,9%.