O nas
Kontakt

Inflacja w strefie euro w porównaniu z cenami energii przynosi pewną ulgę

Laura Kowalczyk

People stand in front of eggs displayed at a supermarket in Lille, on August 11, 2017, as a scandal of eggs contaminated with fipronil spreads across Europe. Nearly 250,000 in

Inflacja w strefie euro spadła w listopadzie zgodnie z szacunkami rynkowymi w związku z niższymi cenami energii. TylkoGliwice Business prezentuje najnowsze dane ekonomiczne mające wpływ na gospodarkę strefy euro.

We wtorek opublikowano roczną inflację w strefie euro za listopad, która wyniosła 2,4%. Wynik ten był zgodny z oczekiwaniami analityków i stanowił znaczny spadek z października wynoszącego 2,9%, będąc jednocześnie najniższym od 16 miesięcy.

Było to spowodowane głównie niższymi cenami energii, które spadły o 11,5% z 11,2% w październiku. Ceny alkoholu, żywności i wyrobów tytoniowych wzrosły w listopadzie o 6,9% w porównaniu do 7,4% w poprzednim miesiącu. Wolniej, bo o 4%, w porównaniu do 4,6% miesiąc wcześniej rosły także ceny usług. Nieenergetyczne towary przemysłowe również wzrosły o 2,9% w porównaniu do 3,5% w październiku.

Ostateczny szacunek inflacji bazowej rok do roku, nieuwzględniającej cen żywności, energii, wyrobów tytoniowych i alkoholu, wynosi 3,6%. To najniższy wynik od kwietnia 2022 r.

Belgia odnotowała najniższą roczną stopę inflacji na poziomie -0,8%, następnie Dania – 0,3% i Włochy – 0,6%. Natomiast Czechy odnotowały najwyższą inflację – 8%, następnie Węgry – 7,7% oraz Rumunia i Słowacja – po 6,9%. Inflacja rok do roku spadła w 21 krajach UE, w trzech wzrosła, a w trzech pozostała stabilna.

Potencjalne ryzyko wzrostu inflacji w 2024 r

Jednak prezes EBC Christine Lagarde przestrzegła inwestorów przed zbyt wczesnym świętowaniem, ostrzegając, że inflacja może bardzo dobrze wzrosnąć w grudniu. Może to być prawdopodobnie spowodowane nadejściem chłodniejszych warunków pogodowych i wynikającym z tego wzrostem zapotrzebowania na energię i cenami.

Może to oznaczać, że w przyszłym roku inflacja spadnie w mniejszym stopniu niż oczekiwano, jeśli ceny energii będą nadal rosły. W efekcie długo oczekiwane przez inwestorów obniżki stóp procentowych być może trzeba będzie nieco przesunąć w czasie. W 2024 r. zniesionych zostanie również kilka środków ograniczających ceny energii wdrożonych przez Europejski Bank Centralny, co przyczyni się do wzrostu cen.

Na ostatnim posiedzeniu w roku EBC utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Na ostatnim posiedzeniu dotyczącym polityki pieniężnej w 2023 r., które odbyło się 14 grudnia, EBC zdecydował się zgodnie z planem utrzymać stopy procentowe na stabilnym poziomie 4,5%. Większość bankierów centralnych podkreśliła jednak, że nie wydaje się, aby dalsze podwyżki stóp były konieczne w celu opanowania inflacji.

Lagarde wspomniała jednak, że zarząd „w ogóle nie omawiał obniżek stóp”, zatem w tej chwili wydaje się, że EBC zależy na utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie.

EBC szacuje również, że inflacja w 2023 r. wyniesie około 5,4%, w porównaniu z wrześniową prognozą na poziomie 5,6%. Oczekuje się, że inflacja w 2024 r. również wyniesie 2,7%, w porównaniu z wcześniej oczekiwanymi 3,2%.

Jednak spadająca produktywność, silny wzrost płac, zagrożenia klimatyczne i eskalacja napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie prawdopodobnie będą miały wpływ na inflację, przynajmniej w krótkim okresie.

Dlatego nie można całkowicie zignorować wcześniejszych ostrzeżeń Lagarde o wzroście inflacji w grudniu 2023 i na początku 2024 roku.