Dane dotyczące rocznej inflacji w USA za grudzień 2023 były wyższe od oczekiwanych w związku z wolniejszym spadkiem cen energii.
Roczne dane o inflacji w USA za grudzień 2023 r. wyniosły 3,4%, co oznacza wzrost w porównaniu z listopadowym najniższym poziomem 3,1% od pięciu miesięcy i wyższym od szacunków analityków o 3,2%.
Za wzrost inflacji w dużej mierze odpowiada spadek cen energii w grudniu 2023 r., wolniejszy niż w poprzednim miesiącu. Koszty energii w grudniu spadły o 2% w porównaniu do -5,4% w poprzednim miesiącu, natomiast koszty oleju opałowego nieznacznie spadły o 14,7% zamiast -24,8% w listopadzie.
W wolniejszym tempie rosły także ceny mieszkań, które w grudniu wzrosły o 6,2% w porównaniu do 6,5% w listopadzie, oraz żywności, które wzrosły o 2,7% w porównaniu do 2,9%.
Ceny artykułów zdrowotnych wzrosły o 4,7% wobec 5% w listopadzie. Ceny odzieży również wzrosły w grudniu o 1%, w porównaniu z 1,1% w poprzednim miesiącu, podczas gdy ceny nowych pojazdów wzrosły o 1% z 1,3%.
W ujęciu rok do roku inflacja bazowa w grudniu 2023 r. wyniosła 3,9%, czyli poniżej listopadowych 4%, ale powyżej szacunków analityków na poziomie 3,8%. Miesięczna inflacja wyniosła 0,3%, w porównaniu z 0,1% w listopadzie, a konsensus szacował na 0,2%.
Czy stopy procentowe w USA mogą wkrótce spaść?
Z grudniowych protokołów FOMC opublikowanych na początku stycznia wynikało, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych coraz bardziej zgadza się z koncepcją obniżek stóp procentowych od początku do połowy 2024 r., częściowo ze względu na obawy dotyczące wpływu długoterminowego zacieśnienia polityki pieniężnej na amerykańską gospodarkę obecnie na skraju recesji.
Choć bank centralny nie ujawnił jeszcze, kiedy i w jakim zakresie może to nastąpić, rosną obawy, że w związku z grudniowym raportem o inflacji obniżki stóp procentowych zostaną odłożone w czasie.
Silny rynek pracy i gospodarka amerykańska wciąż daleka od recesji również podsycają spekulacje, że polityka pieniężna USA może w dalszym ciągu pozostać wysoce restrykcyjna w dającej się przewidzieć przyszłości. Jest to również spowodowane inflacją, która choć powoli spada, pozostaje znacznie powyżej celu Rezerwy Federalnej wynoszącego 2%.
Światowi przywódcy podczas przyszłotygodniowego Światowego Forum Ekonomicznego 2024 w Davos omówią także nowe sposoby tworzenia wzrostu gospodarczego i miejsc pracy w gospodarce światowej. Chociaż uważa się za mało prawdopodobne, aby Rezerwa Federalna wykorzystała większość wniosków wyciągniętych ze szczytu do opracowania przyszłej polityki pieniężnej, niemniej jednak jest prawdopodobne, że rzucą one więcej światła na dalszą drogę amerykańskiej gospodarki.
Jest jednak prawdopodobne, że bank centralny przed podjęciem konkretnych decyzji o luzowaniu polityki pieniężnej zaczeka na bardziej przekonujące dowody na fakt, że inflacja faktycznie spada. Należą do nich m.in. raporty dotyczące sprzedaży detalicznej, rynku pracy i PKB.