O nas
Kontakt

Inflacja we Francji rośnie ze względu na rosnące ceny energii

Laura Kowalczyk

A woman checks her phone as she walks on a bridge, Thursday, Nov. 2, 2023 in Paris. (AP Photo/Aurelien Morissard)

Inflacja we Francji nieznacznie wzrosła w grudniu, czemu sprzyjały rosnące ceny energii i usług

Wstępny szacunek inflacji rok do roku we Francji w grudniu 2023 r. wyniósł w czwartek 4 grudnia 3,7% w porównaniu z 3,5% w listopadzie 2023 r., choć nieco poniżej oczekiwań analityków na poziomie 3,8%.

Było to głównie skutkiem rosnących cen energii, które w grudniu wzrosły o 5,6% w porównaniu do 3,1% w listopadzie. Ceny usług również nieznacznie wzrosły, z 2,8% w listopadzie do 3,1% w grudniu.

Ceny wyrobów gotowych spadły jednak w grudniu do 1,4% wobec 1,9% miesiąc wcześniej. Ceny żywności również w dalszym ciągu spadały, osiągając 7,1%, najniższy poziom od 17 miesięcy, w porównaniu z 7,7% w listopadzie. Ceny tytoniu pozostały mniej więcej stabilne na poziomie 9,8%.

Wstępny szacunek miesięcznej stopy inflacji w grudniu wyniósł 0,1% wobec -0,2% w listopadzie.

Rosnące ceny żywności napędzają inflację

Ceny żywności były dotychczas głównym czynnikiem wpływającym na inflację w drugiej co do wielkości gospodarce Europy i chociaż nieznacznie spadły, nadal są zbyt wysokie i wynoszą 7,1%. To skłoniło wielu kupujących do rozważenia zakupu marek z supermarketów lub innych tańszych alternatyw lub skorzystania z rabatów, ofert specjalnych i kuponów.

Francja podjęła pewne kroki, aby ułatwić negocjacje między sprzedawcami detalicznymi a rolnikami i innymi producentami żywności, aby rozważyć, w jaki sposób tańsze surowce mogłyby szybciej dotrzeć do sklepów.

„Będziemy szukać obszarów, w których można obniżyć ceny, będziemy kopać inflację” – powiedział w tym tygodniu (2 stycznia) Michel-Edouard Leclerc, dyrektor supermarketu E.Leclerc, w France 2.

Spadek produkcji energii jądrowej przyczynia się do gwałtownego wzrostu cen energii

Francja również stoi w obliczu utrzymującego się wzrostu cen energii, przy czym górny limit cen energii został podniesiony od 1 lutego 2023 r. do 15% z poprzednich 4%. Dotknęło to około 77% gospodarstw domowych oraz około 100 000 bloków socjalnych.

Wynika to w dużej mierze z kosztów dostaw energii, na które wpływają utrzymujące się skutki pandemii Covid-19, a także wojna między Rosją a Ukrainą. Wraz z rozpoczęciem konfliktu między Izraelem a Hamasem obawy związane z kryzysem energetycznym prawdopodobnie powrócą, jeśli konflikt będzie się utrzymywał.

Korozja naprężeniowa wpływająca na obiekty państwowego dostawcy energii elektrycznej EDF również spowodowała w ostatnich miesiącach niższą niż oczekiwano produkcję energii jądrowej. Zimniejsze miesiące zimowe również powodują większe zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Jednak w porównaniu z innymi krajami UE francuska tarcza celna w dużej mierze przyczyniła się do złagodzenia presji wywieranej na gospodarstwa domowe. „Francja to kraj europejski, który w ciągu ostatnich dwóch lat najlepiej uchronił swoich obywateli przed wzrostem cen energii” – stwierdziła francuska minister ds. transformacji energetycznej Agnès Pannier-Runacher.