Ceny konsumpcyjne w drugiej co do wielkości gospodarce Europy spadły w styczniu o 0,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Według INSEE we Francji, w związku ze spowolnieniem wzrostu cen żywności i energii, w styczniu 2024 r. roczna inflacja konsumencka wyniosła 3,1% w porównaniu z 3,7% w grudniu.
Roczna stopa inflacji była niższa od oczekiwań i stanowiła najmniejszy wzrost cen od stycznia 2022 r. Spadek wynikał głównie ze spowolnienia cen energii, które wzrosły o 1,9%, po wzroście cen o 5,7% w grudniu 2023 r. Nieco spadły także ceny żywności . , ogólna inflacja żywności osiągnęła 5,7% po 7,2% w grudniu.
Ceny towarów przemysłowych, takich jak odzież i obuwie, gwałtownie spadły, a w porównaniu miesięcznym spadły nawet o 1,7%, co jest również jedyną przyczyną miesięcznego spadku cen konsumpcyjnych, według INSEE.
Styczeń to jednak główny sezon wyprzedaży we Francji, zatem spadek cen odzieży i obuwia nie jest do końca zaskoczeniem. Ceny wyrównane sezonowo, które uwzględniają te efekty sezonowe, nie wykazały żadnych zmian cen konsumpcyjnych w styczniu w porównaniu do poprzednich miesięcy.
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii, będąca głównym wskaźnikiem pozwalającym bankom centralnym ocenić kierunek kolejnej polityki pieniężnej, spadła w ciągu roku, osiągając +3% w styczniu 2024 r., po +3,4% w grudniu. .
Nie tylko Francja odnotowuje spadek cen konsumpcyjnych: główne gospodarki strefy euro odnotowały podobny spadek inflacji. Według wstępnych szacunków Eurostatu w styczniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny w Niemczech i Hiszpanii spadły o 0,2%.
Według pierwszych szacunków Eurostatu roczna inflacja w bloku dzielącym się euro spada od kwietnia 2023 r., osiągając w styczniu 2,8%. Ciągłe spadki inflacji mogłyby umożliwić Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC) rozpoczęcie obniżania historycznie wysokiej referencyjnej stopy procentowej, pomagając gospodarce dwudziestu krajów w walce z groźbą recesji.