Chcesz przeprowadzić się do Peru? Nowa wiza cyfrowego nomadów daje mnóstwo czasu na odkrywanie cudów natury.
Peru ogłosiło plany wprowadzenia cyfrowej wizy dla nomadów. Dzięki niemu pracownicy zdalni będą mogli przebywać w kraju przez 365 dni, z możliwością przedłużenia.
Obecnie obywatele UE mogą podróżować do Peru na podstawie 183-dniowej wizy turystycznej.
Celem nowego programu jest przyciągnięcie międzynarodowych specjalistów do Peru w nadziei, że pobudzą oni gospodarkę kraju poprzez turystykę i usługi, jednocześnie wspierając wymianę kulturalną.
Celem jest, aby część odwiedzających pozostała w kraju i kontynuowała przedsięwzięcia biznesowe poprzez uzyskanie wizy inwestorskiej.
Kto będzie uprawniony do otrzymania wizy cyfrowego nomada do Peru?
Nowa cyfrowa wiza nomadów do Peru skierowana jest do pracowników zdalnych zatrudnionych przez firmy poza granicami kraju. Nie będą zatem musieli uzyskiwać osobnej wizy pracowniczej.
W listopadzie rząd ogłosił, że ma nadzieję, że przedłużony pobyt da nomadom czas na poznanie oferty turystycznej, gastronomicznej i kulturalnej kraju podczas pracy zdalnej.
Wiza zostanie udostępniona po uregulowaniu i opublikowaniu nadchodzących zmian w prawie migracyjnym Peru.
Czy Peru to dobre miejsce na bycie cyfrowym nomadą?
Peru ma rosnącą scenę cyfrowych nomadów, szczególnie w stolicy Limie, gdzie jest mnóstwo przestrzeni coworkingowych – w tym międzynarodowych marek, takich jak WeWork.
Oferuje także niskie koszty życia nomadom pracującym dla europejskich firm. Według internetowej bazy danych Numbeo, pochodzącej z crowdsourcingu, ceny konsumenckie, w tym czynsz, są we Włoszech o 87 procent wyższe w porównaniu z Peru, o 112 procent wyższe we Francji i 120 procent wyższe w Wielkiej Brytanii.
W kraju nie brakuje również starożytnych obiektów kulturowych i cudów natury, które można zwiedzić w wolnym czasie – od słynnego na całym świecie Machu Picchu po różnorodny biologicznie las deszczowy Amazonii i szczyty Cordillera Huayhuash.
Kraj przyciąga także smakoszy odważnymi smakami swojej narodowej kuchni, od świeżego ceviche po subtelnie wędzoną wołowinę „lomo saltado”.
Gdzie jeszcze w Ameryce Południowej można otrzymać cyfrową wizę nomadów?
Peru dołącza do szeregu krajów Ameryki Południowej, które podążają za trendem w zakresie wiz do pracy zdalnej.
Od ubiegłego roku w Argentynie cyfrowi nomadzi mogą przebywać przez 180 dni z możliwością przedłużenia, pod warunkiem, że udowodnią, że posiadają odpowiednie źródło dochodu spoza kraju.
Brazylia wprowadziła również wizę do pracy zdalnej w 2022 r., umożliwiającą przedłużenie pobytu o jeden rok, a następnie Ekwador, który umożliwia pobyt dwuletni.
W tym roku Kolumbia wprowadziła dwuletnią wizę cyfrową dla nomadów, a Urugwaj – 180-dniową wizę z możliwością przedłużenia.