O nas
Kontakt

Instytucje UE osiągają porozumienie w sprawie warunków dla pracowników platform

Laura Kowalczyk

An Uber sign is displayed inside a car in Glenview, Ill., on Dec. 17, 2022.

Parlament Europejski i państwa członkowskie UE osiągnęły porozumienie w sprawie uregulowania i poprawy warunków pracy pracowników platform.

Uzgodnione w środę porozumienie polityczne określa kryteria, jakie muszą spełnić na przykład kierowcy Ubera lub dostawcy Deliveroo, aby byli uważani za pracowników firm, dla których pracują.

„Nie może być fałszywych samozatrudnionych, kręcących się wśród pasażerów, wśród kategorii zawodów, które należą do najbardziej wyzyskiwanych, najmniej opłacanych i najbardziej niepewnych” – powiedziała w wywiadzie dla TylkoGliwice Elisabetta Gualmini, włoska eurodeputowana z grupy socjalistów .

„Jeśli naprawdę prowadzisz działalność na własny rachunek lub jesteś pracownikiem, zasługujesz na taką ochronę socjalną”.

Porozumienie określa pięć kluczowych wskaźników, m.in. czy firma ustala górne limity wynagrodzeń pracowników, nadzoruje ich pracę za pośrednictwem aplikacji, kontroluje podział zadań, wybiera godziny pracy i każe nosić firmowy strój.

Jeżeli zostaną spełnione dwa z tych kryteriów, wówczas pracownik powinien zostać uznany za pracownika i korzystać z praw socjalnych, w tym z płatnego urlopu.

Dla Leili Chaibi, francuskiej posłanki do Parlamentu Europejskiego z Grupy Lewicy, jedną z trudności były kontakty z firmami platformowymi.

„Lobby platformowe udało się znaleźć sojuszników w Parlamencie, ale szczególnie w Radzie Unii Europejskiej, którzy reprezentują państwa członkowskie i do ostatniej chwili robili wszystko, co mogli, aby rozwikłać, sabotować dyrektywę” – powiedziała TylkoGliwice .

„Byliśmy bardzo blisko posiadania dyrektywy, która nie jest korzystna dla pracowników, ale jest dyrektywą korzystną dla platform, która jest dyrektywą zakazaną”.

Przedstawiciele platform nie odpowiedzieli na prośbę TylkoGliwice o komentarz.

Według danych Parlamentu Europejskiego około 5,5 pracowników jest obecnie błędnie klasyfikowanych jako freelancerzy.

Nowe prawo zwiększy także przejrzystość algorytmów i wyjaśni pracownikom, w jaki sposób wykorzystuje się je do przydzielania pracy oraz w jaki sposób traktowane są ich dane osobowe.