O nas
Kontakt

Iran oskarża uwięzionego szwedzkiego pracownika UE o przestępstwo zagrożone karą śmierci

Laura Kowalczyk

Iran oskarża uwięzionego szwedzkiego pracownika UE o przestępstwo zagrożone karą śmierci

Iran oskarżył szwedzkiego pracownika UE Johana Floderusa o szpiegostwo na rzecz Izraela i „korupcję na ziemi”, co jest przestępstwem zagrożonym karą śmierci zgodnie z islamskim prawem Teheranu.

Według agencji prasowej Mizan irańskiego wymiaru sprawiedliwości, podczas pierwszego niedzielnego przesłuchania Floderusowi postawiono zarzuty „korupcji na ziemi, szeroko zakrojonych środków przeciwko bezpieczeństwu Iranu” i „współpracy wywiadowczej” z Izraelem.

Jego rodzina stanowczo zaprzecza oskarżeniom przeciwko niemu i prowadzi kampanię na rzecz jego uwolnienia z więzienia Evin w Teheranie, gdzie przebywa ponad 600 dni.

W przemówieniu w Brukseli przed spotkaniem ministerialnym w poniedziałek rano minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billström powiedział, że oskarżenia są „całkowicie bezpodstawne i fałszywe”.

„Oczywiście wzywamy rząd irański do uwolnienia go, aby mógł jak najszybciej połączyć się z rodziną” – powiedział Billström, dodając, że priorytetem szwedzkiego rządu było zapewnienie „oficjalnych kanałów” rozmów z Teheranem, a także Obecność dyplomatyczna Szwecji podczas procesu.

Również szwedzki premier Ulf Kristersson podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sztokholmie zażądał natychmiastowego uwolnienia Floderusa.

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josep Borrell powiedział w niedzielę, że „nie ma absolutnie żadnych podstaw do przetrzymywania Johana Floderusa w areszcie” i obiecał „niestrudzenie pracować”, aby zapewnić jego uwolnienie.

„Oczekujemy od nich (władz irańskich) wyjaśnień i dodatkowych informacji, w ścisłej współpracy z władzami szwedzkimi, które ponoszą odpowiedzialność konsularną” – dodał w poniedziałek rzecznik UE do spraw zagranicznych.

Floderus został aresztowany przez władze irańskie w kwietniu 2022 r., kiedy wylądował w Teheranie, aby odwiedzić przyjaciela pracującego dla ambasady Szwecji.

Jest absolwentem uniwersytetów w Oksfordzie, Uppsali i SOAS w Londynie, a w chwili aresztowania pracował w dziale ds. Afganistanu w Służbie Działań Zewnętrznych UE.

Wcześniej piastował stanowiska w Departamencie Partnerstw Międzynarodowych Komisji Europejskiej oraz w rządzie szwedzkiej komisarz do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson.

„Johan kocha swoją rodzinę, psy i CrossFit, bardzo interesuje się historią, literaturą i kulturą” – czytamy w opisie rodziny.

Johan Floderus siedzi na sali sądowej Sądu Rewolucyjnego w Teheranie, Iran, w niedzielę 10 grudnia.
Johan Floderus siedzi na sali sądowej Sądu Rewolucyjnego w Teheranie, Iran, w niedzielę 10 grudnia.

Floderus to kolejny obywatel UE, któremu reżim irański arbitralnie odmówił przyjęcia obywatelstwa na podstawie szeroko kwestionowanych zarzutów karnych. Wielu przed nim zostało zwolnionych dopiero po uzyskaniu przez Iran ustępstw od rządów, takich jak uwolnienie irańskich więźniów przetrzymywanych w europejskich więzieniach.

Aresztowanie Floderusa miało miejsce podczas szwedzkiego procesu Hamida Noury’ego, Irańczyka oskarżonego o masowe egzekucje dysydentów w Teheranie w 1988 r.

Jego rodzina twierdzi, że jest „ofiarą alarmującego wzorca brania przez Iran obcokrajowców jako zakładników w celach politycznych”.

Oczekuje się, że wysiłki dyplomatyczne mające na celu zapewnienie jego uwolnienia, które dotychczas zakończyły się niepowodzeniem, nasilą się po tym, jak irański wymiar sprawiedliwości powołał się w akcie oskarżenia na artykuł 286 islamskiego kodeksu karnego, który przewiduje karę śmierci.

Został także oskarżony o pracę „pod przykrywką projektów humanitarnych pod przewodnictwem izraelskich agentów” i grozi mu kara na mocy irańskiego prawa z 2020 r., które ma rzekomo przeciwdziałać „wrogim” działaniom Izraela przeciwko ludności Palestyny.

Oskarżenia wobec Floderusa pojawiają się w miarę eskalacji napięć dyplomatycznych między UE a Iranem. W niedzielę władze irańskie uniemożliwiły rodzinie Mahsy Amini udanie się do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, aby odebrać w jej imieniu prestiżową unijną nagrodę im. Sacharowa.

Amini, irańska Kurdyjka zabita po zatrzymaniu przez irańską policję ds. moralności we wrześniu 2022 r., otrzymała najwyższą unijną nagrodę w dziedzinie praw człowieka

Rodzina miała odebrać Nagrodę Sacharowa, przyznaną przez Parlament Europejski Amini i bezprecedensowemu ruchowi „Kobieta, Życie, Wolność” przeciwko represjom wobec kobiet w Iranie, który wywołał jej śmierć.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, zwany wzywa Iran do wycofania decyzji na platformie mediów społecznościowych X.