O nas
Kontakt

Irlandia: Produkcja energii wiatrowej po raz pierwszy w historii przekracza zapotrzebowanie na energię elektryczną

Laura Kowalczyk

Irlandia: Produkcja energii wiatrowej po raz pierwszy w historii przekracza zapotrzebowanie na energię elektryczną

Lipiec i sierpień tego roku ustanowiły nowe rekordy w zakresie produkcji energii wiatrowej w Irlandii.

W tym tygodniu po raz pierwszy w historii produkcja energii wiatrowej tymczasowo przekroczyła całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w Irlandii.

We wczesnych godzinach wtorkowych rano produkcja energii wiatrowej osiągnęła najwyższy poziom 3642 MW. Chociaż burza Agnes sprowadziła w całym kraju silny wiatr, nie jest niczym niezwykłym, że osiąga ten poziom.

Niezwykły był fakt, że po raz pierwszy przekroczył on zapotrzebowanie irlandzkiej sieci energetycznej na całej wyspie.

Dyrektor ds. zewnętrznych Wind Energy Ireland (WEI), Justin Moran, powiedział irlandzkiej gazecie The Journal, że było to „wielkie osiągnięcie irlandzkich farm wiatrowych”.

Dodał, że pokazuje to, że kraj ma potencjał do dekarbonizacji swojego systemu elektroenergetycznego.

Czy Irlandia była zasilana wyłącznie energią wiatrową?

Jest to kamień milowy dla Irlandii, ale jest kilka zastrzeżeń do tego wyczynu w zakresie energii wiatrowej.

Obecnie krajowa sieć elektroenergetyczna może wykorzystywać maksymalnie 75% odnawialnych źródeł energii w swoim koszyku energetycznym. Oznaczało to, że część energii była eksportowana do Wielkiej Brytanii, a Irlandia musiała pokryć resztę zapotrzebowania przy użyciu paliw kopalnych.

Limit ten wzrósł na przestrzeni lat z 50 do 75 procent od 2011 r. i ma wzrosnąć dalej do 95 procent do 2030 r. Limit ten obowiązuje, ponieważ korzystanie z całkowicie odnawialnej energii oznacza konieczność wprowadzenia zmian w krajowej sieci elektroenergetycznej.

Istnieją poważne wyzwania techniczne związane z integracją energii elektrycznej z farm wiatrowych, fotowoltaicznych i połączeń wzajemnych łączących irlandzki system elektroenergetyczny z innymi krajami.

Irlandia ustanawia nowe rekordy w zakresie energii wiatrowej

Na początku tego miesiąca WEI ogłosiło, że zarówno lipiec, jak i sierpień przekroczyły poprzednie miesięczne rekordy w zakresie produkcji energii wiatrowej.

„To irlandzkie generatory wytwarzające energię bez spalania importowanych paliw kopalnych, co oznacza, że ​​możemy ograniczyć emisję dwutlenku węgla w tym samym czasie, gdy ograniczamy import paliw” – powiedział Noel Cunniffe, dyrektor generalny organizacji branży wiatrowej.

W sierpniu ilość energii wytworzonej z wiatru wzrosła o 71 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Średnia hurtowa cena energii elektrycznej w Irlandii również była o 72 proc. niższa niż w sierpniu 2022 r.

Najnowsze dane oznaczają, że w sumie irlandzkie farmy wiatrowe zapewniły 32 proc. energii kraju w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 r. Ceny energii elektrycznej w dni z największą mocą wiatru spadły średnio o 5 proc. do 88,34 euro za megawat. godzina.

W dniach, gdy Irlandia prawie całkowicie opierała się na paliwach kopalnych, koszt ten wzrósł do 123,07 euro za megawatogodzinę.

„Przystępność cenowa jest naprawdę ważna, podobnie jak zmniejszenie naszej zależności od paliw kopalnych” – dodał Cunniffe.