O nas
Kontakt

Islandzkie spa Blue Lagoon zostaje tymczasowo zamknięte ze względu na trzęsienia ziemi, które postawiły obszar w stan pogotowia przed erupcją wulkanu

Laura Kowalczyk

Islandzkie spa Blue Lagoon zostaje tymczasowo zamknięte ze względu na trzęsienia ziemi, które postawiły obszar w stan pogotowia przed erupcją wulkanu

Od ponad dwóch tygodni w ten obszar codziennie nawiedzają setki małych trzęsień ziemi w wyniku gromadzenia się magmy wulkanicznej na głębokości około 5 kilometrów pod ziemią.

Spa geotermalne Błękitna Laguna – jedna z największych atrakcji turystycznych Islandii – zostało tymczasowo zamknięte – zostało tymczasowo zamknięte, ponieważ rój trzęsień ziemi postawił w stanie pogotowia w najbardziej zaludnionym regionie wyspiarskim na możliwą erupcję wulkanu.

Goście pospiesznie opuścili hotele ze spa w czwartek wczesnym rankiem po tym, jak tuż przed godziną 01:00 wyrwało ich z snu trzęsienie o magnitudzie 4,8 w skali Richtera, najsilniejsze, jakie nawiedziło region od ostatniej fali aktywności sejsmicznej, która rozpoczęła się 25 października.

Bjarni Stefansson, lokalny taksówkarz, opisał scenę zamieszania, kiedy przybył do hotelu Retreat, gdzie na jezdnię spadły kamienie z lawą, a na parkingu stało od 20 do 30 taksówek.

„Wystąpiła panika” – powiedział Stefansson The Associated Press. „Ludzie myśleli, że wkrótce nastąpi erupcja wulkanu”.

Obszar wokół góry Thorbjorn na półwyspie Reykjanes codziennie od ponad dwóch tygodni wstrząsany jest setkami małych trzęsień ziemi z powodu gromadzenia się magmy wulkanicznej na głębokości około 5 kilometrów pod ziemią. Według islandzkiego Biura Meteorologicznego powierzchnia terenu w regionie podniosła się od 27 października o 9 centymetrów, nie wykazując jednak żadnych oznak zbliżającej się erupcji.

Naukowcy uważnie monitorują sytuację w poszukiwaniu jakichkolwiek oznak zbliżania się aktywności sejsmicznej do powierzchni, co mogłoby wskazywać na przebijanie się magmy przez skorupę ziemską – podało Met Office.

„Obecnie nic nie wskazuje na to, że aktywność trzęsień ziemi maleje” – podała agencja na swojej stronie internetowej. „Jednak sytuacja może się szybko zmienić i nie można wykluczyć scenariusza obejmującego erupcję wytwarzającą lawę w obszarze na północny zachód od Thorbjorn”.

Islandia, położona nad gorącym punktem wulkanicznym na północnym Atlantyku, wybucha średnio co cztery do pięciu lat. Najbardziej uciążliwą w ostatnim czasie była erupcja wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 r., która wyrzuciła do atmosfery ogromne chmury popiołu i doprowadziła do powszechnego zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Europą.

Półwysep Reykjanes na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii obejmuje system wulkanów, który od 2021 r. wybuchł trzykrotnie po 800 latach uśpienia.

Poprzednie erupcje miały miejsce w odległych dolinach i nie spowodowały szkód. Chociaż naukowcy twierdzą, że jest to prawdopodobny wynik obecnej aktywności, komora magazynowania magmy, która obecnie ponownie się buduje, może wybuchnąć w odległości mniejszej niż 3 kilometry od Błękitnej Laguny.

W najgorszym przypadku lawa zagroziłaby miastu Grindavík i Błękitnej Lagunie, a także rurociągom doprowadzającym gorącą wodę do tysięcy domów ogrzewanych energią geotermalną.

„Musimy być przygotowani na najgorsze” – powiedział wulkanolog Thorvaldur Thordarson. „Wiadomo, że trzęsienia ziemi o sile 5 w skali Richtera, takie jak to zeszłej nocy, poprzedzają erupcje”.

PLIK – Na tym zdjęciu z pliku z 16 kwietnia 2010 r. wulkan na lodowcu Eyjafjallajokull w południowej Islandii wyrzuca popiół w powietrze tuż przed zachodem słońca.
PLIK – Na tym zdjęciu z pliku z 16 kwietnia 2010 r. wulkan na lodowcu Eyjafjallajokull w południowej Islandii wyrzuca popiół w powietrze tuż przed zachodem słońca.

W Blue Lagoon, w którym turyści wygrzewają się w basenach z naturalnie podgrzewaną wodą morską głęboko pod ziemią, podjęto decyzję o tymczasowym zamknięciu ze względu na „zakłócanie wrażeń gości” w nocy i przedłużający się stres u pracowników.

Ośrodek pozostanie zamknięty do 16 listopada – podała firma w oświadczeniu. Zarzucano mu, że nie podjął wcześniejszych działań.

Rzeczniczka Helga Arnadottir powiedziała, że ​​po trzęsieniu ziemi ośrodek opuściło blisko 30 gości, ale większość należała do jednej grupy podróżującej razem.

Met Office podało, że półwyspem wstrząsnęło około 1400 trzęsień w ciągu 24 godzin do czwartkowego południa.

Grindavík, rybackie miasteczko liczące 3400 mieszkańców, od czasu, gdy trzy lata temu na półwyspie Reykjanes zaczęły się walić, mieszkańcy doświadczyli serii wstrząsów sejsmicznych. Jednak wczorajsze trzęsienia były silniejsze.

Emerytowana kosmetyczka Hildur Gunnarsdóttir (68 l.) powiedziała, że ​​spędziła noc podróżując swoim Volkswagenem Passatem, aby „odpocząć od odczuwania trzęsień ziemi”.

Gunnarsdottir śledzi aktywność sejsmiczną w aplikacji na telefon o nazwie Moje alerty o trzęsieniach ziemi.

„Wyłączyłam powiadomienia kilka dni temu” – powiedziała. „Telefon ciągle wibrował.”