O nas
Kontakt

Izrael walczy w sądzie z roszczeniami o ludobójstwo, cywile rozstrzelani pozornie bez prowokacji, zawieszenie broni przez ONZ

Laura Kowalczyk

In this grab taken from security camera footage in the early hours of Friday, Jan. 5, 2024, Israeli soldiers approach three men they had shot, in the occupied West Bank.

Najnowsze wiadomości z wojny w Izraelu z Hamasem.

Armia izraelska sfilmowała strzelaninę do Palestyńczyków, pozornie bez prowokacji

Nagranie z kamery bezpieczeństwa z wioski na Zachodnim Brzegu pokazuje młodego mężczyznę stojącego na centralnym placu, gdy zostaje nagle postrzelony i upada na ziemię. Dwie inne osoby, które śpieszyły mu na pomoc, również zostają trafione, w wyniku czego 17-latek nie żyje na chwilę przed wjazdem izraelskich wojskowych jeepów.

Z recenzji nagrania wideo i wywiadów z dwoma rannymi ocalałymi wynika, że ​​izraelscy żołnierze otworzyli ogień do trzech osób, gdy nie wydawało się, że stanowią zagrożenie.

Jeden z rannych Palestyńczyków został postrzelony po raz drugi, gdy wstał i próbował odskoczyć.

Śmiertelna strzelanina w wiosce Beit Rima w zeszłym tygodniu jest najnowszym z serii incydentów, podczas których żołnierze zdawali się strzelać bez prowokacji, a według Palestyńczyków tendencja ta pogłębiła się od wybuchu wojny Izrael-Hamas w Gazie trzy miesiące temu.

Izraelskie wojsko poinformowało, że w nocy z czwartku na piątek żołnierze wkroczyli do Beit Rima w ramach „operacji antyterrorystycznej”. Stwierdzono, że żołnierze strzelali do podejrzanych, którzy rzucali w nich materiały wybuchowe i bomby zapalające.

Na nagraniu wideo, które AP uzyskała w lokalnym sklepie, nie widać nikogo rzucającego materiały wybuchowe.

Przemoc na Zachodnim Brzegu osiągnęła poziom nienotowany od prawie dwudziestu lat, odkąd 7 października wybuchły walki.

Mohammed Rimawi wraca do zdrowia po odniesionych obrażeniach w niedzielę 7 stycznia 2024 r. po tym, jak został ranny przez siły izraelskie w zeszłym tygodniu w strzelaninie na okupowanym Zachodnim Brzegu.
Mohammed Rimawi wraca do zdrowia po odniesionych obrażeniach w niedzielę 7 stycznia 2024 r. po tym, jak został ranny przez siły izraelskie w zeszłym tygodniu w strzelaninie na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Izrael walczy z roszczeniami o ludobójstwo przed sądem światowym

Izrael wysyła w tym tygodniu do Hagi czołowe umysły prawnicze, w tym ocalałego z Holokaustu, aby przeciwstawić się zarzutom, że popełnia ludobójstwo na Palestyńczykach w Gazie.

Zdecydowana współpraca z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości jest czymś niezwykłym w przypadku Izraela, który zwykle uważa trybunały międzynarodowe za niesprawiedliwe i stronnicze.

Uczestnictwo zamiast bojkotu odzwierciedla izraelskie obawy, że sędziowie mogą nakazać Izraelowi zaprzestanie wojny z Hamasem i zszarganie jego wizerunku na arenie międzynarodowej.

„Izrael nie może uciekać przed tak poważnym oskarżeniem” – powiedział Alon Liel, były dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Izrael zaprosił byłego głównego sędziego izraelskiego Sądu Najwyższego do grona 15 stałych członków sądu, którzy będą orzekać w sprawie oskarżenia. Pozyskała także brytyjskiego adwokata i zyskała uznanie eksperta w dziedzinie prawa międzynarodowego jako członka swojego zespołu obrony.

Izrael ma nadzieję, że ich wiedza specjalistyczna podważy południowoafrykańskie twierdzenie, że izraelska kampania wojskowa w Gazie jest równoznaczna z ludobójstwem. Izrael twierdził, że wstrzymanie wojny z Hamasem nadal nienaruszonym i przetrzymywanymi w niewoli zakładnikami byłoby równoznaczne ze zwycięstwem Hamasu.

Zarzut o ludobójstwo uderza w samo serce tożsamości narodowej Izraela. Kraj postrzega siebie jako bastion bezpieczeństwa dla Żydów po tym, jak w Holokauście zginęło 6 milionów Żydów. Międzynarodowe poparcie dla powstania Izraela w 1948 r. było głęboko zakorzenione w oburzeniu z powodu nazistowskich okrucieństw.

Według urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia w Gazie w bezprecedensowej izraelskiej ofensywie powietrznej, lądowej i morskiej zginęło ponad 23 200 Palestyńczyków, z czego dwie trzecie to kobiety i dzieci.

Izraelska kampania wojskowa spowodowała wysiedlenie około 85% z 2,3 miliona mieszkańców Gazy, z których wielu nie ma domów, do których można by wrócić.

Ponad jedna czwarta populacji głoduje.

PLIK – Ranni Palestyńczycy przybywają do szpitala al-Shifa po izraelskich nalotach na miasto Gaza w środkowej Strefie Gazy, poniedziałek, 16 października 2023 r.
PLIK – Ranni Palestyńczycy przybywają do szpitala al-Shifa po izraelskich nalotach na miasto Gaza w środkowej Strefie Gazy, poniedziałek, 16 października 2023 r.

USA bronią weta wezwania do zawieszenia broni w Gazie

We wtorek na posiedzeniu ONZ Stany Zjednoczone broniły swojego weta wobec wezwania do natychmiastowego zawieszenia działań wojennych w Gazie.

Waszyngton ponownie stanął w obliczu żądań Palestyńczyków i wielu innych krajów, aby pomóc w zapewnieniu zawieszenia broni w wojnie izraelskiej z Hamasem.

Zastępca ambasadora USA Robert Wood nazwał proponowaną przez Rosję poprawkę do rezolucji Rady Bezpieczeństwa z 22 grudnia, którą zawetowała, „jest ona oderwana od sytuacji na miejscu”.

Następnie Rada przyjęła złagodzoną rezolucję, przy wstrzymaniu się od głosu przez Waszyngton, wzywającą do podjęcia pilnych kroków w celu natychmiastowego umożliwienia rozszerzenia pomocy humanitarnej do Gazy „oraz stworzenia warunków do trwałego zaprzestania działań wojennych”.

Wood nazwał to „uderzającym” faktem, że osoby nawołujące do zakończenia konfliktu przedstawiły Hamasowi bardzo niewiele żądań po jego niespodziewanym ataku na południowy Izrael 7 października, w którym zginęło około 1200 osób.

Nikt nie nalegał, aby bojownicy palestyńscy „przestali ukrywać się za cywilami, złożyli broń i poddali się” – stwierdził.

Wood powtórzył ciągłe wysiłki Stanów Zjednoczonych mające na celu zapewnienie „przerwy” w walkach o wydostanie 136 izraelskich zakładników z Gazy.

Niektórzy obserwatorzy kwestionują argument dotyczący ludzkich tarcz, często podnoszony przez Izrael i jego sojuszników, twierdząc, że służy on do odwracania uwagi od izraelskiej przemocy i nie pomija obowiązków ochrony życia cywilnego wynikających z prawa międzynarodowego.