O nas
Kontakt

Izraelska wojna z Hamasem: Izrael rozszerza nakazy ewakuacji w związku z ofensywnym przeniesieniem się do południowej Gazy

Laura Kowalczyk

Izraelska wojna z Hamasem: Izrael rozszerza nakazy ewakuacji w związku z ofensywnym przeniesieniem się do południowej Gazy

Najnowsze wydarzenia z wojny Izrael-Hamas.

Izraelskie wojsko nakazało ewakuację większej części obszarów w drugim co do wielkości mieście Khan Younis w Gazie i wokół niego, po przeniesieniu ofensywy na południową część terytorium, gdzie według nich ukrywa się wielu przywódców Hamasu.

Zgłoszono ciężkie bombardowania w nocy i w niedzielę w rejonie Khan Younis i południowego miasta Rafah, a także w częściach na północy, które wcześniej były przedmiotem zaciekłej kampanii powietrznej i naziemnej Izraela.

Wielu z 2,3 miliona mieszkańców tego terytorium stłoczyło się na południu po tym, jak siły izraelskie nakazały cywilom opuszczenie północy w pierwszych dniach trwającej od dwóch miesięcy wojny.

Wraz ze wznowieniem walk osłabły nadzieje na wynegocjowanie kolejnego tymczasowego rozejmu. Tygodniowe zawieszenie broni, które wygasło w piątek, ułatwiło uwolnienie kilkudziesięciu izraelskich i zagranicznych zakładników przetrzymywanych w Gazie oraz Palestyńczyków więzionych przez Izrael.

„Będziemy kontynuować wojnę, aż osiągniemy wszystkie jej cele, a osiągnięcie tych celów jest niemożliwe bez operacji naziemnej” – powiedział premier Benjamin Netanjahu w sobotnim przemówieniu.

Wielka Brytania zleci loty nad Gazą w celu zlokalizowania zakładników

Brytyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że Wielka Brytania przeprowadzi loty obserwacyjne nad Izraelem i Strefą Gazy, aby pomóc zlokalizować zakładników przetrzymywanych przez palestyński ruch islamistyczny Hamas.

„Od ataków terrorystycznych na Izrael w dniu 7 października 2023 r. rząd brytyjski współpracuje z partnerami w całym regionie, aby zapewnić uwolnienie zakładników, w tym obywateli Wielkiej Brytanii, którzy zostali porwani” – napisano ministerstwo w oświadczeniu.

„Bezpieczeństwo obywateli Wielkiej Brytanii jest naszym najwyższym priorytetem” – dodaje.

„Aby wesprzeć operacje ratowania zakładników, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przeprowadzi loty obserwacyjne nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego, w tym nad przestrzenią powietrzną nad Izraelem i Gazą” – czytamy w oświadczeniu.

Samoloty te „nie będą uzbrojone” i „nie będą pełnić roli bojowej”. Ich jedyną misją będzie zlokalizowanie zakładników. „Właściwym organom odpowiedzialnym za uwolnienie zakładników przekazywane będą wyłącznie informacje dotyczące uwolnienia zakładników”.

Około 240 osób zostało porwanych 7 października podczas bezprecedensowego śmiercionośnego ataku Hamasu w południowym Izraelu, a następnie przewiezionych do Strefy Gazy.

Siedmiodniowy rozejm pozwolił na uwolnienie około stu zakładników z rąk Hamasu i 240 więźniów palestyńskich przetrzymywanych w Izraelu.

Jednak według władz izraelskich w Strefie Gazy nadal przetrzymywanych jest prawie 140 osób.

Wzrasta liczba nakazów ewakuacji

W niedzielę izraelskie wojsko rozszerzyło nakazy ewakuacji w Khan Younis i jego okolicach, prosząc mieszkańców co najmniej pięciu kolejnych obszarów i dzielnic o opuszczenie miasta dla własnego bezpieczeństwa.

Mieszkańcy twierdzą, że izraelskie wojsko zrzuciło ulotki nakazujące mieszkańcom przeniesienie się na południe, do Rafah lub na obszar przybrzeżny na południowym zachodzie.

„Miasto Khan Younis to niebezpieczna strefa walk” – czytamy na ulotkach.

W raporcie wydanym przed ostatnimi nakazami ewakuacji obserwatorzy ONZ stwierdzili, że mieszkańcy, którym nakazano opuszczenie, stanowią około jednej czwartej terytorium Gazy. Z raportu wynika, że ​​przed wojną obszary te zamieszkiwało prawie 800 000 ludzi.

Przed wznowieniem walk Stany Zjednoczone, najbliższy sojusznik Izraela, ostrzegły Izrael, aby unikał nowych, znaczących masowych wysiedleń.

Nowe cele trafione przez IDF

Izraelskie wojsko oświadczyło w niedzielę, że jego myśliwce i helikoptery „uderzyły w cele terrorystyczne w Strefie Gazy, w tym szyby tuneli terroru, centra dowodzenia i magazyny broni”, podczas gdy dron zabił pięciu bojowników Hamasu.

W północnej Gazie zespoły ratownicze z niewielkim sprzętem przeszukały gruzy budynków w obozie dla uchodźców Jabaliya i innych dzielnicach miasta Gaza w poszukiwaniu potencjalnych ocalałych i ciał.

„Uderzają wszędzie” – powiedziała Amal Radwan, kobieta ukrywająca się w Jabaliya, miejskim obozie dla uchodźców. „Wokoło nas słychać ciągłe eksplozje.”

Mohamed Abu Abed, który mieszka w dzielnicy Sheikh Radwan w mieście Gaza, również powiedział, że w jego sąsiedztwie i okolicach doszło do bezlitosnych nalotów i ostrzału artyleryjskiego.

„Sytuacja jest możliwa do wyobrażenia” – stwierdził. „Śmierć jest wszędzie. Można umrzeć w mgnieniu oka.”

Wiceprezydent USA potępia wzrost liczby ofiar śmiertelnych

Ministerstwo zdrowia w Strefie Gazy rządzonej przez Hamas poinformowało w sobotę, że ogólna liczba ofiar śmiertelnych w Strefie od rozpoczęcia wojny 7 października przekroczyła 15 200, co stanowi gwałtowny skok w porównaniu z poprzednią liczbą ponad 13 300 z dnia 20 listopada.

Ministerstwo nie rozróżnia ofiar śmiertelnych wśród cywilów i bojowników, ale podaje, że 70% ofiar to kobiety i dzieci. Stwierdzono, że od początku wojny ponad 40 000 osób zostało rannych.

Amerykańskie apele o ochronę ludności cywilnej pojawiły się po ofensywie, która w pierwszych tygodniach wojny zdewastowała duże obszary północnej Gazy.

Samo terytorium, graniczące od południa z Izraelem i Egiptem, jest zamknięte, pozostawiając mieszkańcom jedyną możliwość poruszania się po Strefie Gazy, aby uniknąć bombardowań.

„Zbyt wielu niewinnych Palestyńczyków zostało zabitych. Szczerze mówiąc, skala cierpień ludności cywilnej oraz zdjęcia i filmy napływające ze Strefy Gazy są druzgocące” – powiedziała reporterom wiceprezydent USA Kamala Harris w sobotę podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju.

Mark Regev, starszy doradca Netanjahu, powiedział, że Izrael dokłada „maksymalnych wysiłków”, aby chronić ludność cywilną, a wojsko za pomocą ulotek, rozmów telefonicznych oraz audycji radiowych i telewizyjnych wzywało Gazańczyków do opuszczenia określonych obszarów. Dodał, że Izrael rozważa utworzenie buforowej strefy bezpieczeństwa, która nie umożliwiłaby Gazańczykom bezpośredniego dostępu pieszego do płotu granicznego.

Kamala Harris, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, przemawia podczas drugiego dnia obrad wysokiego szczebla konferencji klimatycznej UNFCCC COP28 w Expo City Dubai
Kamala Harris, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, przemawia podczas drugiego dnia obrad wysokiego szczebla konferencji klimatycznej UNFCCC COP28 w Expo City Dubai

Izrael twierdzi, że celuje w kryjówki Hamasu, rzekomo wśród cywilów

Izrael twierdzi, że bierze za cel funkcjonariuszy Hamasu i obwinia bojowników za ofiary cywilne, oskarżając ich o działanie w dzielnicach mieszkalnych. Twierdzi, że zabiła tysiące bojowników, nie przedstawiając dowodów. Izrael twierdzi, że co najmniej 78 jego żołnierzy zginęło w ofensywie w północnej Gazie.

W sobotę bombardowania zniszczyły blok składający się z około 50 budynków mieszkalnych w dzielnicy Shijaiyah w mieście Gaza oraz sześciopiętrowy budynek w miejskim obozie dla uchodźców Jabaliya na północnym krańcu miasta, podało Biuro ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych.

W strajkach Shijaiyah zginęło ponad 60 osób, a ponad 300 zostało pochowanych pod gruzami – podają monitory, powołując się na Palestyński Czerwony Półksiężyc.

Mahmoud Bassal, rzecznik Obrony Cywilnej Gazy, powiedział, że ratownikom brakuje buldożerów i innego sprzętu, aby dotrzeć do osób pochowanych pod gruzami, co potwierdza szacunki Czerwonego Półksiężyca mówiące o zaginieniu około 300 osób. Powiedział, że w bloku przebywało ponad 1000 osób.

„Odzyskanie męczenników jest niezwykle trudne” – stwierdził w komentarzach wideo z miejsca ataku.

Tymczasem Kamala Harris powiedziała podczas spotkania egipskiemu prezydentowi Abdelowi Fattahowi el-Sissi, że „w żadnych okolicznościach” Stany Zjednoczone nie zezwolą na przymusową relokację Palestyńczyków ze Strefy Gazy lub Zachodniego Brzegu, na trwające oblężenie Gazy lub ponowne wytyczenie jej granic, według do podsumowania amerykańskiego.