O nas
Kontakt

Jak Europa radzi sobie w walce z zanieczyszczeniami tworzywami sztucznymi?

Laura Kowalczyk

Jak Europa radzi sobie w walce z zanieczyszczeniami tworzywami sztucznymi?

Ocean rozmawia z Virginijusem Sinkevičiusem, europejskim komisarzem ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa na temat jednorazowych tworzyw sztucznych, zmiany indywidualnych zachowań oraz znaczenia obecności przedsiębiorstw na pokładzie.

Przyszłość, w której nasze oceany będą wypełnione większą ilością plastiku niż ryb, może stać się naszą rzeczywistością do roku 2050.

Od lat pięćdziesiątych XX wieku wyprodukowano ponad 8,3 miliarda ton tworzyw sztucznych, a znaczna ich część uległa rozkładowi na mikro i nanoplastiki, przedostając się do strumieni wody, gleby i ostatecznie do naszych oceanów.

Jednak Europa przewodzi wysiłkom na rzecz wprowadzenia zmian. Za pomocą dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej i planu działania na rzecz zerowego poziomu zanieczyszczeń UE dąży do ograniczenia do 2030 r. odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych w morzach o co najmniej 50% i mikrodrobin plastiku w środowisku o 30%.

Najnowsze dane wskazują nawet na spadek stężenia tworzyw sztucznych wzdłuż większości wybrzeży UE. Od 2021 r. zakazano wyrzucania kilku powszechnie śmiecionych przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

W Brukseli TylkoGliwice Ocean rozmawiał z Virginijusem Sinkevičiusem, europejskim komisarzem ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, gdy ten przyłączył się do akcji czyszczenia kanałów zorganizowanej przez lokalną grupę aktywistów Canal It Up z okazji Międzynarodowego Dnia Sprzątania Wybrzeży.

„Myślę, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za miasto, w którym wszyscy kochamy mieszkać, i za to, jak to miasto wygląda, ponieważ, jak wiecie, ten kanał jest częścią oblicza miasta. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za planetę, na której żyjemy dalej” – wyjaśnił Virginijus Sinkevičius.

Wiadomości Euro
Virginijus Sinkevičius, europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa

„Wszystko zaczyna się oczywiście od naszego indywidualnego zachowania, ale także od polityki i inicjatyw biznesowych. Myślę, że wszyscy razem uczestniczymy w tej grze i możemy ją uzupełnić, jeśli będziemy mieli taką chęć, aby naprawdę pozbyć się niepotrzebnych opakowań, lepiej je zbierać, lepiej poddawać recyklingowi i więcej wykorzystywać ponownie, powinniśmy to robić – stosując dobrą politykę, przy chęci ludzi do działania i oczywiście przy zaangażowaniu przedsiębiorstw.

„Widzimy poprawę, ale widzimy również wzrost liczby opakowań z tworzyw sztucznych. Widzimy zatem, że państwa członkowskie wykonały stosunkowo dobrą robotę w zakresie recyklingu, ale to nie wystarczy.

„Potrzebujemy lepszego wdrożenia zakazu stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych w niektórych państwach członkowskich, a także rozważymy wprowadzenie dodatkowych opakowań jednorazowego użytku, które również są całkowicie bezużyteczne dla ludzi, aby się ich pozbyć.

„A wtedy, wiesz, czerpalibyśmy większą przyjemność z pływania kajakiem niż zbierania śmieci na koniec dnia” – podsumował.