Niemcy forsują wartą 4 miliardy euro umowę z izraelską firmą na dostawę broni kluczowej dla Inicjatywy Sky Shield, pomimo apeli o embargo na broń.
Plany budowy europejskiego systemu obronnego na wzór Żelaznej Kopuły w dalszym ciągu budzą kontrowersje, ponieważ Niemcy postanowiły współpracować z izraelskim producentem broni, który zbudował broń wartą wiele miliardów euro, będącą podstawą ich systemu.
Europejska Inicjatywa Tarczy Nieba, powołana na dobre w 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę, skupia 21 państw członkowskich, w tym Wielką Brytanię, Holandię, Polskę, Grecję i Finlandię, które zgodziły się współpracować w zakresie pozyskiwania, utrzymywania i wykorzystywania systemów obronnych w celu wzajemnego wsparcia.
Zgodnie z informacjami na stronie internetowej, broń ta zostanie ostatecznie włączona do istniejącej już misji NATO, która „chroni terytorium Sojuszu… przed jakimkolwiek zagrożeniem lub atakiem powietrznym lub rakietowym”.
Sercem tej inicjatywy jest Arrow 3, izraelsko-amerykański system obrony przeciwrakietowej, który może przechwytywać rakiety balistyczne dalekiego zasięgu.
Ostatnio technologię tę zaprezentowano, gdy Izrael użył jej do zestrzelenia irańskich rakiet wymierzonych w ten kraj po ataku na irańską ambasadę w Syrii na początku tego roku.
Rzecznik niemieckiego federalnego ministerstwa obrony powiedział w lipcu serwisowi TylkoGliwice Next, po dziewięciu miesiącach konfliktu, że „nie ma żadnych zmian – zamówienia realizowane są zgodnie z planem”.
Dlaczego zarządzenie Niemiec budzi kontrowersje?
28 września 2023 r. Bundestag Niemiec podpisał deklarację intencyjną w sprawie umowy o wartości 4 mld euro z Israeli Aerospace Industries (IAI), oddziałem Sił Obronnych Izraela (IDF), na system uzbrojenia Arrow 3, opracowany wspólnie z amerykańskim Boeingiem.
Dziewięć dni później palestyńska organizacja zbrojna Hamas przeprowadziła niespodziewany atak na Izrael, co zapoczątkowało wojnę w Strefie Gazy, w wyniku której według ONZ zginęło ponad 37 000 osób, a ponad 2 miliony cywilów zostało przesiedlonych.
Umowa dotycząca Arrow 3 została sformalizowana przez Bundestag w listopadzie.
System uzbrojenia Arrow 3 to rodzina pocisków przechwytujących, które „obserwują, wykrywają, śledzą i zabijają” nadchodzące ataki „daleko od celu” za pomocą w pełni zautomatyzowanego systemu sterowania, zgodnie z broszurą IAI dotyczącą tego systemu. Został on opracowany przez IAI we współpracy z amerykańskim Boeingiem.
IAI twierdzi, że Arrow 3 to „najtańszy dostępny system obronny”.
IAI nie odpowiedziało na prośbę o komentarz w sprawie umowy.
Shay Gal, wiceprezes ds. stosunków zewnętrznych IAI, powiedział w tym tygodniu Defence News, że „zwiększono liczbę zmian i zatrudniono więcej pracowników”, aby zainstalować Arrow 3 w Niemczech w przyszłym roku.
Jedno z badań sugeruje, że Izrael jest dziewiątym co do wielkości eksporterem broni na świecie w 2024 r., a Niemcy są jednym z trzech największych klientów. Niemiecka broń stanowi również 30 procent całkowitego importu broni do Izraela, reszta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.
Rząd niemiecki stoi również w obliczu pozwu wytoczonego przez Europejskie Centrum Praw Konstytucyjnych i Praw Człowieka za sprzedaż broni Izraelowi.
Unia Europejska nie podjęła żadnej decyzji o wstrzymaniu importu lub eksportu broni do Izraela w związku z konfliktem tego kraju z Hamasem, pomimo apeli o nałożenie embarga na broń ze strony ONZ, 1500 urzędników UE i rządu Belgii, który do czerwca sprawował prezydencję w UE.
Rzecznik UE powiedział, że decyzje dotyczące eksportu broni podejmowane są indywidualnie przez poszczególne państwa członkowskie.
Jak będzie działać Sky Shield?
Europejska inicjatywa „Tarcza Nieba” będzie miała trzy poziomy obrony przeciwrakietowej: krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu.
Oto odległości, jakie może chronić każdy typ pocisku:
-
Krótki zasięg: do 15 km szerokości, do 6 km wysokości
-
Średni zasięg: zasięg 15-50 km i wysokość do maksymalnie 25 km
-
Duży zasięg: zasięg ponad 50 km i wysokość do 35 km
Głównymi producentami systemów obronnych krótkiego zasięgu Skyranger 30 i średniego zasięgu IRIS-T są niemieckie firmy Rheinmetall i Diehl Defence.
Hensoldt, niemiecka firma zajmująca się rozwojem czujników, dostarczy obu przedsiębiorstwom technologię radarową.
Jak poinformowało niemieckie federalne ministerstwo obrony, za produkcję systemu obrony dalekiego zasięgu PATRIOT odpowiada amerykańska firma Raytheon, choć same pociski będą produkowane w Europie.
Arrow 3 może chronić kraje przed wszystkimi typami pocisków, według IAI. To jedyny system dla Sky Shield Initiative, który Niemcy kupują od Izraela.
Niebo-Ranger 30
W przypadku obrony krótkiego zasięgu Niemcy wybierają Skyranger 30: rodzinę mobilnych systemów obrony naziemnej, które umożliwiają siłom zbrojnym równoczesne obserwowanie ataków z powietrza i ziemi, zgodnie z opisem na stronie internetowej Rheinmetall.
Jak podano w komunikacie prasowym, w lutym Niemcy podpisali z Rheinmetall wstępny kontrakt o wartości 600 milionów euro na dostawę do 49 egzemplarzy Skyranger 30.
Stało się to zaledwie kilka tygodni po tym, jak Niemcy utworzyły konsorcjum z udziałem firm Rheinmetall, Diehl i Hensoldt, którego zadaniem było zintegrowanie krajowego systemu obrony powietrznej za kwotę 1,2 miliarda euro.
Austriacy zakupili w lutym 36 systemów obrony powietrznej dla swoich kołowych pojazdów opancerzonych w ramach ESSI. Jest to niewielka modyfikacja niemieckiego modelu, która będzie ich kosztować co najmniej 1,8 miliarda euro.
Przy okazji czerwcowej konferencji Eurostatory, Dania i Węgry podpisały z Niemcami umowę o wspólnym zakupie Skyranger 30 dla swoich sił zbrojnych.
Doniesienia mówią, że Litwa również rozważa zakup Skyrangerów.
IRIS-T SLM
Według niemieckich sił zbrojnych IRIS-T SLM to pocisk rakietowy średniego zasięgu, który wykorzystuje technologię podczerwieni w głowicy do przetwarzania obrazów nadlatujących ataków.
Jedna bateria SLM składa się z trzech wyrzutni zamontowanych na ciężarówkach, każda z ośmioma pociskami, wszystkie o zasięgu 40 km, wraz z oddzielnym pojazdem dowodzenia, który śledzi wszystkie pociski w tym samym czasie.
Ukraińcy zaczęli używać systemu IRIS-T w 2022 r. podczas rosyjskiej inwazji, co według Diehla dowodzi, że system ten jest „sprawdzony w boju”.
IRIS-T jest jednym z najpopularniejszych systemów ESSI. W ubiegłym roku umowy z firmą Diehl podpisały Estonia, Łotwa, Słowenia i Niemcy.
Jedna z największych umów, wspólny przetarg podpisany przez Łotwę i Estonię, jest warta 600 milionów euro.
Jak donoszą media, Litwa i Austria również rozważają zakup systemu IRIS-T.
PATRIOTA
System Patriot GEM-T służy do wykrywania samolotów, pocisków manewrujących i pocisków balistycznych krótszego zasięgu za pomocą kierowanego systemu rakietowego.
System Patriot jest już używany w niektórych krajach UE, takich jak Szwecja, Grecja, Polska, Holandia i Hiszpania.
Raytheon, amerykański twórca systemu Patriot, współpracuje z niemiecką spółką MBDA Deutschland w ramach spółki joint venture o nazwie COMLOG, której celem jest budowa pocisków Patriot w Europie dla ESSI w istniejącej już fabryce w Schrobenhausen w Bawarii, która już zajmuje się naprawą i modernizacją pocisków.
NATO, odpowiedzialne za zakup systemów Patriot, przyznało firmie COMLOG w styczniu kontrakt o wartości 5,6 mld euro. Był to pierwszy kontrakt w ramach inicjatywy Sky Shield.
Kontrakt obejmuje dostawę 1000 pocisków Patriot, które będą wspólnie wykorzystywane przez Niemcy, Holandię, Rumunię i Hiszpanię.
Zgodnie z komunikatem prasowym na stronie internetowej firmy Hensoldt pozyskał zamówienia o wartości 1 mld euro dzięki zaangażowaniu w projekty ESSI w pierwszej połowie 2024 r.
W ramach tej inicjatywy dostarczają swoje usługi w zakresie czujników i radarów bezpośrednio rządowi Niemiec, Łotwy i Słowenii.
Diehl Defence, Rheinmetall, Hensoldt i Raytheon nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.