O nas
Kontakt

Jak możemy powstrzymać sztuczną inteligencję przed stawaniem się bardziej „patriarchalną i mizoginistyczną”? Kobiety w branży technologicznej mają swoje zdanie

Laura Kowalczyk

Jak możemy powstrzymać sztuczną inteligencję przed stawaniem się bardziej „patriarchalną i mizoginistyczną”?  Kobiety w branży technologicznej mają swoje zdanie

TylkoGliwice Next rozmawiał z kobietami pracującymi w AI, aby dowiedzieć się, dlaczego kobiety muszą pracować w tym sektorze i co należy zmienić, aby je zachęcić.

Nowa era sztucznej inteligencji (AI) zmieni każdy aspekt naszego życia, ale ludzie, których zadaniem jest kultywowanie tej innowacji, stanowią tylko niewielki skrawek tkanki społecznej.

Według najnowszych danych Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) zaledwie 22 procent kobiet na świecie zajmuje się zawodami związanymi ze sztuczną inteligencją. Nie jest zatem niespodzianką, że systemy sztucznej inteligencji stosowane do podejmowania decyzji, na przykład, z którym kandydatem przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy, okazały się stronnicze.

TylkoGliwice Next rozmawiał z kobietami pracującymi w dziedzinie sztucznej inteligencji, aby dowiedzieć się, dlaczego w tym sektorze powinno być więcej kobiet.

„Kultura patriarchalna i mizoginistyczna”

Meredith Whittaker, prezes aplikacji do przesyłania wiadomości Signal, jest jedną z pierwszych myślicielek w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), a w 2006 roku kierowała grupą badawczą zajmującą się tą technologią dla Google.

2 maja 2023 r.;  Meredith Whittaker, prezes Signal, na scenie centralnej podczas pierwszego dnia Web Summit Rio 2023
2 maja 2023 r.; Meredith Whittaker, prezes Signal, na scenie centralnej podczas pierwszego dnia Web Summit Rio 2023

„Żyjemy w patriarchalnej i mizoginistycznej kulturze, w której stanowiska władzy w naszym świecie zajmują przeważnie mężczyźni, a w większości przypadków przeważnie biali mężczyźni” – powiedziała TylkoGliwice Next na szczycie Web Summit w Lizbonie w listopadzie.

Powiedziała, że ​​nie jest zatem zaskoczeniem, że mężczyźni znajdują się w centrum uwagi najbardziej rozreklamowanej i coraz potężniejszej technologii, która jest niebezpieczna.

Wyjaśniła, że ​​ci, którzy czerpią korzyści z „rozprzestrzeniania się niebezpiecznych technologii, którzy nigdy nie zetknęli się z uprzedzeniami, mizoginią lub błędnymi założeniami, którzy odruchowo identyfikują się z władzami i zawsze zakładają dobre intencje”, dokonują ustaleń dotyczących systemów, które na ogół będą być wdrażane przez osoby sprawujące władzę.

Oznacza to, że to nasi pracodawcy, policja i rządy będą podejmować kluczowe decyzje w oparciu o sztuczną inteligencję, na przykład dotyczące tego, kto otrzyma zasiłek dla bezrobotnych.

„Chcemy, aby na sali byli ludzie i moim zdaniem większość osób na sali to osoby, które najprawdopodobniej ucierpią z powodu tych systemów” – powiedziała.

„A teraz jest odwrotnie”.

„W sztucznej inteligencji jest miejsce, w którym kobiety będą naprawdę silne”

Jednak kobiety nie muszą mieć doświadczenia w sztucznej inteligencji, aby pracować w tej dziedzinie lub zakładać własne firmy.

Natalia Miranchuk uruchomiła aplikację AI, która ma pomagać matkom w rozwiązywaniu problemów związanych z ciążą i porodem oraz zapobiegać depresji poporodowej. Białoruska samotna matka dwójki dzieci była wcześniej doulą i nie miała doświadczenia technologicznego.

Aplikacja wykorzystuje chatbota, aby zapytać, jak się czuje matka, i może odpowiedzieć na jej pytania w oparciu o informacje dostarczone przez ekspertów ds. zdrowia.

Białoruska samotna matka dwójki dzieci uruchomiła aplikację AI, która ma pomagać matkom w rozwiązywaniu problemów związanych z ciążą i porodem oraz zapobiegać depresji poporodowej.
Białoruska samotna matka dwójki dzieci uruchomiła aplikację AI, która ma pomagać matkom w rozwiązywaniu problemów związanych z ciążą i porodem oraz zapobiegać depresji poporodowej.

Może także zebrać analizę semantyczną sposobu mówienia matki i rozpoznać sygnały ostrzegawcze oraz informację, czy potrzebuje pilnej pomocy ze strony lekarza.

„Im częściej komunikujesz się z chatbotem, tym lepiej komunikuje się on z tobą osobiście” – Miranchuk powiedział TylkoGliwice Next.

Start-up nawiązał współpracę z Google i jest jednym z pierwszych niemedycznych rozwiązań zdrowotnych, które wykorzystują model języka medycznego Med-PaLM 2 do bezpiecznej komunikacji na temat dobrostanu ciąży.

Chociaż przyznaje, że podwaliny pod technologię kładą głównie mężczyźni w jej firmie, twierdzi, że kobiety mają do odegrania kluczową rolę w sztucznej inteligencji.

„Sztucznej inteligencji brakuje tonu i brakuje jej silnej empatii, a to właśnie pojawia się silniej ze strony kobiet” – stwierdziła Miranchuk.

„Dlatego uważam, że w sztucznej inteligencji jest miejsce, w którym kobiety będą naprawdę silne, a tego mężczyźni nie mogą zrobić, ponieważ nie mają dostępu do bardzo silnych uczuć i powiązań. A mamy o wiele, wiele więcej”.

„Mamy ważny głos”

Hannah Brown, współzałożycielka firmy Organifarms, która opracowuje roboty do szklarni i gospodarstw wertykalnych do produkcji pracochłonnych produktów w celu wypełnienia luki w rynku pracy, zgadza się, że nie trzeba mieć wykształcenia inżynierskiego ani technologicznego, aby pracować w AI.

Współzałożycielka Hannah Brown z nagrodą Greentech Innovation Award.
Współzałożycielka Hannah Brown z nagrodą Greentech Innovation Award.

Do branży trafiła poprzez hackaton, aby opracować rozwiązania przyszłych problemów.

„My (kobiety) mamy ważny głos i powiedziałabym również, że sztuczna inteligencja jest częścią przyszłości i ważne jest, aby była to także nasza przyszłość. Musimy więc brać udział w jej kształtowaniu, ponieważ jeśli to tylko mężczyźni kształtują produkty, ostatecznie będą one dla nich idealne, ale może nie dla kobiet, jak to widzimy w wielu sprawach” – powiedziała TylkoGliwice Next.

Powiedziała, że ​​w sektorze sztucznej inteligencji pracuje mniej kobiet niż mężczyzn, ale więcej kobiet studiuje obecnie kierunki związane z technologią.

Powiedziała, że ​​ważne jest posiadanie wzorców do naśladowania oraz dostrzeganie kobiet wykonujących tę pracę i wiodących firm.

„To bardzo ważne, aby następne pokolenie młodych dziewcząt zobaczyło, że w firmach są kobiety. To kobiety i liderki myśli. I ja też mogę taka być” – powiedziała.

„Każda kobieta powinna przyjrzeć się sztucznej inteligencji”

„Myślę, że każda kobieta powinna przyjrzeć się sztucznej inteligencji i technologii, które są jednym z głównych obszarów gospodarczych dziś i w przyszłości” – Joana Rafael, współzałożycielka portugalskiego start-upu Sensei, który tworzy technologię, która umożliwia każdemu sklepowi stać się sklepem autonomicznym, powiedział TylkoGliwice Next.

Stanowi jedną czwartą współzałożycieli firmy, resztę stanowią mężczyźni, ale twierdzi, że 30 procent pracowników to kobiety.

14 listopada 2023 r.;  Joana Rafael, Sensei, na scenie centralnej dla startupów typu Breakout podczas pierwszego dnia Web Summit 2023 w Altice Arena w Lizbonie
14 listopada 2023 r.; Joana Rafael, Sensei, na scenie centralnej dla startupów typu Breakout podczas pierwszego dnia Web Summit 2023 w Altice Arena w Lizbonie

Rafael wierzy, że pozytywna dyskryminacja to jeden ze sposobów, aby więcej kobiet zainteresowało się technologią i sztuczną inteligencją.

Powiedziała, że ​​firmy, które zwalniają mężczyzn, aby zamiast tego zatrudniać kobiety, mogą być o krok za daleko, ale stwierdziła, że ​​dobrym przykładem pozytywnej dyskryminacji, która dobrze się sprawdziła, było wystąpienie organizatorów Web Summit na głównej scenie zamiast jej współzałożycieli płci męskiej.

„Widzę, że ważne jest wzmocnienie pozycji kobiet, aby mogły pracować w tym sektorze. Być może więc dla młodszych dziewcząt, które decydują o swojej ścieżce kariery, ważne jest, aby widziały, jak robi to więcej kobiet, jako wzór do naśladowania” – powiedziała.

„Nie tylko mężczyźni stanowią większość w tym sektorze technologii”.

Innym sposobem wspierania kobiet na stanowiskach kierowniczych w branży technologicznej jest odgrywanie przez mężczyzn większej roli w rodzinie, powiedział Rafaei, który ma roczne dziecko.

„Jedyna różnica, jaką zauważasz między mężczyznami i kobietami na stanowiskach kierowniczych, polega nie tylko na tym, że kobiety mają pewne odmienne cechy wewnętrzne, ale, moim zdaniem, polega także na tym, że kobiety odgrywają bardziej centralną rolę w macierzyństwie w rodzinie” – mówi. powiedział.

„Ale jest to coś, co należy zmienić w kulturze naszego społeczeństwa, aby mieć pewność, że nasi mężczyźni, którzy są także wiodącymi firmami, przebywają razem z kobietami i odgrywają bardziej centralną rolę w rodzinie”.