O nas
Kontakt

Jak nazistowski skandal w kanadyjskim parlamencie podsycił rosyjską kampanię dezinformacyjną

Laura Kowalczyk

Jak nazistowski skandal w kanadyjskim parlamencie podsycił rosyjską kampanię dezinformacyjną

Ambasada Rosji w Wielkiej Brytanii zamieściła w serwisie X informację, że Ukraina wydaje znaczki z twarzą Jarosława Hunki, który otrzymał owację na stojąco w kanadyjskim parlamencie, zanim ujawniono, że służył w nazistowskiej jednostce podczas drugiej wojny światowej. TylkoGliwice zweryfikował te twierdzenia.

Brawa na stojąco podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w kanadyjskiej Izbie Gmin dla weterana nazizmu wywołała gniew i niedowierzanie na całym świecie, a jednocześnie przyczyniła się do rozpoczęcia przez Kreml kampanii dezinformacyjnej.

26 września ambasada Rosji w Wielkiej Brytanii zamieściła w serwisie X informację, że Ukraina wydaje znaczki z oznaczeniem twarz Jarosława Hunki z napisem „Bohater Ukrainy”.

W tle widzimy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i jego żonę Olenę.

98-letni weteran został zaproszony przez spikera kanadyjskiej Izby Gmin Anthony’ego Rotę, który twierdził, że nie był świadomy przeszłości Hunki: służył w 14. Dywizji Waffen, nazistowskiej jednostce złożonej głównie z ukraińskich ochotników, podczas II wojna światowa.

Następnie Anthony Rota przeprosił i zrezygnował z nazwania Hunki „ukraińskim bohaterem”. 27 września także przeprosił kanadyjski premier Justin Trudeau

Jedną z głównych narracji propagandowych forsowanych przez Rosję od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. jest zaangażowanie Rosji w „denazyfikację” Ukrainy.

Usunięty teraz tweet ambasady rosyjskiej zyskał ponad 500 000 wyświetleń, a wielu użytkowników wyraziło swoje oburzenie lub niedowierzanie.

„Ukraina natomiast nie ma zamiaru przestać i coraz bardziej otwarcie propaguje i gloryfikuje nazizm” – stwierdziła. jedno konto X.

Znaczek okazał się fałszywy

Aby sprawdzić, czy ten znaczek w ogóle istnieje, The Cube przeanalizował kod kreskowy znajdujący się w prawym górnym rogu.

Przeszukując kod kreskowy, odkryliśmy, że tak naprawdę odnosi się on do zupełnie innego produktu: wojennych kopert i znaczków wydanych w 2022 roku dla Ukrainy, ponad rok przed kontrowersjami z Jarosławem Hunką.

Sprawdzając ten sam kod kreskowy na stronie internetowej Ukraińskiej Poczty, znaleźliśmy te same znaczki z 2022 roku.

Po poszukiwaniach na oficjalnej stronie internetowej nie udało się znaleźć kontrowersyjnego nazistowskiego znaczka. Na liście ostatnio wydanych znaczków nie znalazł się jeden z Hunką.

Według najnowszego komunikatu prasowego Poczty, zostaną wydane nowe znaczki przedstawiające zachodnią broń, a nie konkretną osobę.

Oznacza to, że ten wirusowy znaczek jest fałszywy i nigdy nie został wydany przez ukraińską pocztę.