O nas
Kontakt

Jak pomoc żywieniowa z Japonii pomaga najsłabszym mieszkańcom Etiopii

Laura Kowalczyk

Jak pomoc żywieniowa z Japonii pomaga najsłabszym mieszkańcom Etiopii

Co robi globalna społeczność, aby złagodzić skutki dzisiejszego kryzysu żywnościowego? Ponieważ nasz świat jest bardziej głodny niż kiedykolwiek, jesteśmy w Etiopii, aby zobaczyć, jak ratująca życie pomoc żywieniowa z Japonii pomaga niektórym z najbardziej narażonych.

Ekstremalne warunki klimatyczne, konflikty i wstrząsy gospodarcze tworzą „śmiertelną kombinację”, która podsyca kryzys żywnościowy o „bezprecedensowych proporcjach”, mówi Organizacja Narodów Zjednoczonych.

W odpowiedzi na ten kryzys Japonia zapewnia pomoc żywieniową najbardziej potrzebującym w Etiopii.

Suplementy diety w leczeniu niedożywienia

Światowy Program Żywnościowy ONZ przebywa na misji w mieście Mile w regionie Afar w Etiopii.

Ma duży problem z niedożywieniem. Około połowa wszystkich kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz około jedna czwarta wszystkich dzieci jest niedożywiona. Do problemów tych przyczynił się konflikt na północy, dostępność żywności i powszechny dostęp do żywności, ale także brak służby zdrowia.

Tuż za miastem, co dwa tygodnie przychodnia zdrowia jest pełna dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. Tutaj otrzymują edukację dietetyczną. Są również badani i leczeni pod kątem umiarkowanego ostrego niedożywienia.

Euronews
Klinika Zdrowia WFP w Etiopii

Asia Ali, która ma 35 lat, jest tutaj ze swoimi małymi synami, dwuletnim Omarem i czteroletnim Alim.

„Widzę, że oboje dzieci jest niedożywionych na różnym poziomie” – mówi Mohammed Abubakar, pracownik służby zdrowia w ośrodku zdrowia. „Na przykład ramię tego dziecka ma mniej niż 12,5 centymetra, co wskazuje, że jest niedożywione. Dlatego powinien przyjmować suplement diety”.

Euronews
Mohammed Abubakar z Asią Ali i jej synem

Ale Asia mówi, że Ali robi stałe postępy.

„Moje dziecko było niedożywione” – mówi. „Po zażyciu leków i suplementu diety jest relatywnie lepiej, jest umiarkowanie niedożywiony.”

Kuracja dla dzieci takich jak Omar i Ali to wysokoodżywcza pasta, gotowa do spożycia z saszetki. Matkom niedożywionym podaje się dodatek zbożowy, wzbogacony witaminami i minerałami.

Japonia pomaga sfinansować leczenie zapewniane przez Światowy Program Żywnościowy. A stan zdrowia wszystkich odbiorców jest kontrolowany.

„Obserwujemy, aż wyzdrowieją” — wyjaśnia Ura Kaori, kierownik programu w Etiopii w Światowym Programie Żywnościowym. „Żeby nie trafiły do ​​kategorii poważnie niedożywionych. W tym regionie niestety odnotowano wiele zgonów z powodu niedożywienia. Więc to naprawdę ratujące życie wsparcie”.

Ekstremalne zjawiska klimatyczne uderzają w społeczności pół-koczownicze

Z Mile wyruszamy na spotkanie z pół-koczowniczą społecznością Deyiluna Graro. Nasza podróż prowadzi nas przez rozległe, jałowe krajobrazy, spalone w palącym upale. Tutaj ekstremalne warunki klimatyczne, takie jak susze i powodzie, napędzają niedożywienie.

Euronews
Konwój WFP w Etiopii

Dla tych, którzy tu mieszkają, mobilna klinika jest ich ostatnią deską ratunku.

„Przychodzimy tutaj, aby otrzymać leki i wsparcie żywieniowe, a także sprawdzić nasz stan niedożywienia”, mówi Fatuma Yusuf, która jest w ciąży.

Euronews
Asia Ali

Ta klinika otrzymuje również wsparcie żywieniowe z Japonii w ramach Światowego Programu Żywnościowego. Aby walczyć z niedożywieniem, podstawowe artykuły spożywcze, takie jak pszenica, rośliny strączkowe i olej, są również rozprowadzane wśród społeczności w Etiopii.

„Japonia finansuje ogólną pomoc żywnościową, zarówno dla północnej Etiopii, jak i dla regionu Somalii, który jest również sąsiednim regionem dotkniętym suszą”, wyjaśnia Kaori.

Japonia gospodarzem tegorocznej prezydencji G7

Japonia wspiera projekty Światowego Programu Żywnościowego w Afryce i na świecie. Jest gospodarzem tegorocznej prezydencji G7, a bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z głównych problemów, z którymi muszą się zmierzyć światowi przywódcy.

„345 milionów ludzi cierpi z powodu ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego” – mówi Yakiya Naoe, dyrektor biura WFP Japan Relations Office w Tokio. „Dlatego liczymy na przywództwo Japonii jako prezydenta G7, aby zmobilizować międzynarodowe wsparcie, aby powstrzymać katastrofalny głód”.

Euronews
Klinika Zdrowia WFP Etiopia

Po powrocie do Etiopii Asia, którą poznaliśmy wcześniej, jest w domu ze swoimi synami. Ponieważ brakuje wody pitnej, żywności i pieniędzy, ich wsparcie żywieniowe jest teraz kwestią przetrwania.

„Moja nadzieja opiera się na ilości otrzymywanego jedzenia i ciągłości” – mówi.