Zbierając się na dorocznym spotkaniu w szwajcarskim mieście Davos, Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało nowy plan wspierania starzejących się społeczeństw.
Z raportu opublikowanego w poniedziałek przez WEF wynika, że przedsiębiorstwa, rządy i społeczeństwo obywatelskie muszą być przygotowane na rozwiązanie problemów związanych z długowiecznością.
Do 2050 r. liczba ludności na świecie w wieku powyżej 60 lat podwoi się, osiągając 2,1 miliarda, co będzie stanowić wiele wyzwań.
Na przykład wielu emerytów może być zagrożonych przeżyciem oszczędności emerytalnych od ośmiu do prawie 20 lat.
Aby zachęcić decydentów i podmioty sektora prywatnego do zajęcia się tymi kwestiami, WEF zdefiniowało sześć zasad długowieczności.
Punkty te skupiają wiedzę liderów biznesu, specjalistów finansowych, naukowców, ekspertów w dziedzinie zdrowia i liderów społeczeństwa obywatelskiego:
Trudno jest zaplanować zmiany demograficzne w skali globalnej ze względu na krajowe różnice w emeryturach, wieku emerytalnym i ochronie zdrowia.
To powiedziawszy, WEF ma nadzieję zapewnić wspólny język do omówienia tych kwestii, jednocześnie rzucając na nie więcej uwagi.